rozwińzwiń

Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku

Okładka książki Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku Wojciech Bałus
Okładka książki Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku
Wojciech Bałus Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Seria: Monografie FNP sztuka
242 str. 4 godz. 2 min.
Kategoria:
sztuka
Seria:
Monografie FNP
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
242
Czas czytania
4 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9782318326737
Tagi:
gotyk bóg historia sztuki architektura sakralna XIX wiek
Inne
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
79
27

Na półkach:

Wojciech Białus to historyk sztuki o znaczącym dorobku naukowym - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie jest to też dorobek byle jaki, bo jego prace są jak najbardziej przydatne i poczytne w kręgu naukowym.

Książka "Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku" jest jednak mocno przeciętna. Zanim przejdę do wad, których w moim odczuciu jest niemało, to wspomnę o jednym wielkim pozytywie - materiale źródłowym. Ten jest tutaj przeogromny, tak jak i przeogromny jest jego przekrój - od starożytności po XX wiek. Na tym niestety koniec.

Pierwszą wadą jest nikła analiza owych źródeł, są one przytaczane bardzo licznie i obficie, a rzadko kiedy poddane głębszej refleksji. Zdarza się, że źródło jest cytowane bez żadnego komentarza. Zbyt rozległa jest również część wprowadzająca (traktuję za nią opis do czasów oświecenia, później podobny charakter ma opis XX wieku) - zajmuje to 80 stron, czyli prawie połowę pracy. Problemem książki jest także zbyt wiele informacji na temat filozofii, historiozofii czy teozofii. W końcu, monografia poświęcona sztuce prawie nie posiada ilustracji (jest ich tu nie więcej niż 20).

Według mnie, o wiele lepiej by było gdyby książka została pozbawiona elementów filozoficznych, a pogłębiona została o jeszcze szersze cytowanie i przedstawienie źródeł, z jednoczesną zmianą tytułu na "Wybór źródeł...." "Źródła do badań nad....". W takiej sytuacji można byłoby zastanowić się nad wyższą notą.

Wojciech Białus to historyk sztuki o znaczącym dorobku naukowym - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie jest to też dorobek byle jaki, bo jego prace są jak najbardziej przydatne i poczytne w kręgu naukowym.

Książka "Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku" jest jednak mocno przeciętna. Zanim przejdę do wad, których w moim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
522
144

Na półkach: , ,

Jak autor sam twierdzi, jest to pierwsza publikacja, która sięga do dziewiętnastowiecznych traktatów i pism poświęconych architekturze i w ogóle zagadnieniu sztuki chrześcijańskiej. Jeśli jest to prawda - a nie mam powodów, by w to nie wierzyć - to niewątpliwie jest to praca przełomowa, która z pewnością przyczyni się do rehabilitacji tak pogardzanego przed kilkadziesiąt lat historyzmu. Autor faktycznie opatruje swoją pracę bogatym materiałem bibliograficznym, składającym się zarówno z prac teoretyków XIX wieku, jak i średniowiecznych, które wtedy właśnie badano. Jedyne czego mi brakowało, to przykładów, a co za tym idzie - ilustracji, które jednak odgrywają dużą rolę w publikacjach poświęconych sztuce. Wracając jednak do pozytywów - podobał mi się fakt, że książka traktuje temat w pełnej perspektywie dziejowej, nie ograniczając się tylko do "swojego" wycinku historii; tak oto autor, zanim przejdzie do rozważań nad teoriami i poglądami XIX wieku, przytacza jak te teorie i poglądy rozwijały się i zmieniały od średniowiecza. To czyni pracę mniej hermetyczną i wartą polecenia nie tylko osobom zajmującym się naukowo historią sztuki.

Jak autor sam twierdzi, jest to pierwsza publikacja, która sięga do dziewiętnastowiecznych traktatów i pism poświęconych architekturze i w ogóle zagadnieniu sztuki chrześcijańskiej. Jeśli jest to prawda - a nie mam powodów, by w to nie wierzyć - to niewątpliwie jest to praca przełomowa, która z pewnością przyczyni się do rehabilitacji tak pogardzanego przed kilkadziesiąt...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    4
  • Chcę w prezencie
    1
  • Studya
    1
  • Sztuka
    1
  • Evviva l'arte
    1
  • Historia sztuki do przeczytania
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także