Przewodnik po Rekolekcjach Lectio Divina. Treść - Dynamika - Program

Okładka książki Przewodnik po Rekolekcjach Lectio Divina. Treść - Dynamika - Program Krzysztof Wons SDS
Krzysztof Wons SDS Wydawnictwo: Salwator religia
religia
Salwator
2014-01-01
2014-01-01

Z rekolekcjami Lectio Divina spotkałam się po raz pierwszy w zeszłym roku. Przeglądając rozmaite artykuły w Internecie trafiłam na artykuł księdza Krzysztofa Wonsa. Prawdę mówiąc, trudno nie trafić na publikacje tego autora, ponieważ jest on osobą bardzo aktywnie piszącą. Artykuł ten przeczytałam z zainteresowaniem, kilka tygodni później zdecydowałam się na zakup trzech książek tego autora, które w tamtym momencie życia wydały mi się bardzo interesujące.

Rok później wydawnictwo Salwator zdecydowało się podjąć ze mną współpracę, otrzymałam bardzo interesującą paczkę książek, w której znalazła się również publikacja księdza Krzysztofa Wonsa.

"Przewodnik po rekolekcjach Lectio Divina" jest napisany z perspektywy osoby prowadzącej rekolekcje, dla innych prowadzących. Jednak byłoby nieporozumieniem twierdzić, że książka jest przeznaczona tylko dla duchownych. Jeżeli uczestnik rekolekcji, albo osoba zainteresowana rekolekcjami Lectio Divina zainteresuje się tą książką, na pewno nie będzie to dla niej czas stracony.

Publikacja pozwala zrozumieć mechanizm rekolekcji Lectio Divina. Autor podkreśla, jak ważne jest aby uczestnik takich rekolekcji, czy prowadzący rekolekcje nie przywiązywał się do form rekolekcji, w sposób, który uniemożliwiłby mu skupienie się na treści. Rekolekcje Lectio Divina opierają się przede wszystkim na Słowie, na aktywnym słuchaniu Słowa, na działaniu Słowa w naszym życiu, ale również na pustynnej kontemplacji Słowa.

Bardzo spodobała mi się metafora pustyni, do której odwołuje się autor w jednym z fragmentów książki. Cisza rzadko obecna jest w naszym współczesnym świecie, a potrzeba jej wszystkim, filozofom, naukowcom, duchownym, ludziom wierzącym i niewierzącym, potrzeba jej każdemu.

Cisza bywa bardzo trudnym doświadczeniem, w którym człowiek czasami wprost nie potrafi wytrzymać sam ze sobą, może właśnie dlatego, że najczęściej w ciszy przychodzą pytania, nurtujące problemy, które w codziennym hałasie odkładają się gdzieś głęboko w naszej podświadomości.

Polecam tę książkę każdemu, kto poszukuje w swoim życiu duchowej ciszy, która będzie ciszą aktywną i twórczą, wzbogaci życie i być może zainteresuje rekolekcjami.

źródło recenzji: www.czytamirecenzuje.blogspot.com

Dodaj cytat z książki Przewodnik po Rekolekcjach Lectio Divina. Treść - Dynamika - Program