Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim

Okładka książki Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim Jan Twardowski
Okładka książki Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim
Jan Twardowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Święty Wojciech
2015-04-08
2015-04-08
ks. Jan Twardowski refleksje rok kalendarz święta

Wydawnictwo Święty Wojciech, jak zawsze potrafi zaskoczyć, powiem szczerze byłam pod wielkim wrażeniem, jak zobaczyłam książkę ks. Jana Twardowskiego. Piękna w twardej oprawie książka formatu A4 ze słodkimi rysunkami na pierwszej stronie, które bardzo przyciągają oko, a szczególnie oko dziecka. Teksty zebrane w tej książce są na każdy dzień roku, oraz zawarte w niej ważne święta kościelne, to wszystko przez księdza w sposób bardzo jasny opisane. Stanowi bazę, a raczej podstawową wiedzę jaką powinno posiadać dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest to swego rodzaju przewodnik adresowany do najmłodszych, a ksiądz Jan Twardowski przekonuje, że dziecko, które posiada tę książkę na pewno zapnie wszystko na ostatni guzik. Literki są wystarczająco duże, z myślą o dzieciach, które mogą już samodzielnie czytać, ale też kierowane do rodziców, dziadków, cioć i wujków, którzy poczytają dziecku i spędzą z nim miło czas. W 2015 roku przypada 100 rocznica urodzin księdza Jana Twardowskiego, który pisał nie tylko wiersze, jak również piękne opowiadania, które chwytają czytelnika za serce. Książka ta to wprost wymarzony prezent dla dziecka na święta, pod choinkę, ale także na Pierwszą Komunię Świętą, więc drodzy rodzice, dziadkowie i rodzice chrzestni kupcie ją, a zobaczycie, że dziecko będzie szczęśliwe. Śmieszne wierszyki, zabawne opowiadania uczą i bawią, a przez to młody człowiek dużo się uczy np. o ziołach: „ szałwia czerwona szalona, ma dla nas jednak względy nie całując gęby, leczy mam dziąsła i zęby”…
Do książki dołączony jest również kalendarz do powieszenia na ścianie. Każdy miesiąc pięknie opisany i zawarta w nim myśl ks. Jana Twardowskiego zmusza dziecko do zastanowienia się i refleksji np. we wrześniu zawarta jest myśl „Kto nie kocha ten zaczyna straszyć” to podpowiada dziecku jak być dobrym, słuchać rodziców, nie dokuczać kolegom.
Oddaje Wam do rąk tę książkę kochani rodzice, dziadkowie, aby odkryć wspólnie z dzieckiem te święte tajemnice zawarte w książce. To tajemnice narodzin, śmierci, zmartwychwstania, wniebowstąpienia Pana Jezusa, aby wspólnie je z dzieckiem przeżyć.
Ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Jest to książka niezwykle ciepła a zarazem bardzo przyjazna dorosłym jak i małym czytelnikom.
W humorystyczny i wesoły sposób opowiada o znaczeniu świąt kościelnych czy też o porach roku.
Ta książka po prostu uwrażliwia i uczy dobroci i szacunku do innych.
Dla mnie tak książka była miłą odskocznią od codzienności, pozwoliła mi też zadać sobie fundamentalne pytania dotyczące egzystencji…
Recenzja pod adresem:

Ta książka po prostu uwrażliwia i uczy dobroci i szacunku do innych.

Ksiądz Jan Twardowski (1915-2006) był nauczycielem i przyjacielem dzieci. Uczył je religii, pisał dla nich książki i wiersze oraz wygłaszał kazania.
Z okazji setnej rocznicy urodzin księdza Jana Twardowskiego w 2015 roku Wydawnictwo Świętego Wojciecha opracowało i wydało całoroczny przewodnik z księdzem pt.,,Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim".
Niektóre teksty publikowane są w książce po raz pierwszy, a część z nich już jest znana z innych opracowań. Książka podzielona jest na cztery pory roku, a te z kolei na miesiące. W każdym miesiącu zawarte są ważne wydarzenia i rocznice lub święta w nim przypadające. I tak dla przykładu w maju znalazły się teksty i wiersze poświęcone nabożeństwom majowym, 1 maja-Święto Józefa Robotnika i Święto Pracy, 3 maja-Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Święto Konstytucji 3 Maja, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki, Niedziela Najświętszej Trójcy, 15 maja- Międzynarodowy Dzień Rodziny, 22 maja- Dzień Praw Zwierząt, 26 maja- Dzień Matki.
Jestem zachwycona tą książką. Mądrymi i pełnymi ciepła tekstami, które pomagają dzieciom, a także dorosłym, którzy muszą odpowiadać na dziecięce dociekliwe pytania, zrozumieć znaczenie obchodzonych świąt, rocznic i okazji. Pokazują, jak się można do nich przygotować, aby pełniej w nich uczestniczyć. Uwrażliwiają i uczą miłości do tradycji oraz otaczającego świata.
Przewodnik jest pięknie wydany, w twardych okładkach, na bardzo dobrej jakości papierze. Zachwycają kolorowe ilustracje Elżbiety Kidackiej.
Ciągle biorę tę książkę do ręki i oglądam, podziwiam, czytam mojemu synkowi.
Jest doskonała na prezent. Co tu dużo mówić, czy raczej pisać-jest dopięta na ostatni guzik:)

Niektóre...

Kalendarz przypomina nam o zbliżających się świętach oraz ważnych wydarzeniach. Żyjąc w ciągłym biegu częstokroć zapominamy o ich symbolice, o tym jak są ważne, jak bardzo potrzebne, jaka jest ich historia czy zwyczajnie, po co są obchodzone. Bardzo pięknie opowiada o tym wszystkim ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006) w książce „Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim”.
Na kartach tej niezwykłej lektury, skierowanej nie tylko do najmłodszych czytelników, znajdziemy coś w rodzaju kalendarza dat. Od stycznia aż do grudnia ks. Twardowski opowiada o najróżniejszych świętach, tych bardziej jak i mniej znanych bądź zwyczajnie częstokroć zapomnianych. Do czytelnika zwraca się prostym, ciepłym językiem tak, że nie sposób oderwać się od lektury. A o czym mówi? A o życiu, o naszej codzienności, o tym jak należy przygotować się do danego wydarzenia, święta tak by celebrować je w pełni. Przecież nie każde święto musi wiązać się z nakładami materialnymi, często wystarczy miły gest, ciepłe słowo, tak niewiele a czasem i o tym zapominamy.
W książce znajdują się różnorodne teksty księdza Twardowskiego i te publikowane wcześniej i te zupełnie nieznane, wybrane z całego dorobku pisarza. Podzielona została na dwanaście rozdziałów a każdy z nich jest odpowiednikiem jednego miesiąca. Myślę, że wydanie takiej niesamowitej publikacji w setną rocznicę urodzin autora jest pięknym gestem i fantastycznym pomysłem. Jego teksty, poezja, proza są nadal żywe, nadal poruszają i trafiają do serc każdego z nas. Ks. Twardowski jest dziś nie tylko nauczycielem, ale również przyjacielem, który prowadzi nas wskazując właściwą drogę w życiu, przypomina, że każdy nowy dzień jest wyjątkowy i trzeba umieć cieszyć się małymi rzeczami.
Publikacja poza piękną treścią bogata jest w równie urocze i kolorowe ilustracje, które ucieszą szczególnie młodszego czytelnika. Prosty i przejrzysty układ lektury sprawia, że wszystko jest czytelne i uporządkowane.
Ja oceniam ją bardzo wysoko i szczerze polecam ;)

• 2015
  • Samodzielne