Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

Okładka książki Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania Jesper Juul
Okładka książki Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania
Jesper Juul Wydawnictwo: MIND poradniki
poradniki
MIND
2011-01-01
2011-01-01

2047

Garść porad i uwag na temat tworzenia zdrowszych relacji rodziców z dziećmi. Może i nie są szczególnie "uzasadnione", i bez przypisów, ale to miał być chyba bardziej zwięzły poradnik, by nie zanudzać i nie męczyć już i tak zmęczonych rodziców. ;)

Książka dość krótka, a przy tym naprawdę pełna treści. Uświadamia dużo problematycznych kwestii. Jak dla mnie jedna z lepszych pozycji.

Książka to nie typowy poradnik dający złote rady na problemy wychowawcze. To głos terapeuty opisujący wybrane najczęstsze problemy, które spotykają współczesne rodziny. Pokazuje sposoby myślenia rodziców i dzieci, wskazuje drogi porozumienia i tłumaczy wiele zachowań. Moim zdaniem to dobra książka to czytania dla każdego, kto ma problem w rodzinie, choć Ameryki nie odkrywa. Autor pisze o podstawowych sprawach, takich jak szacunek, dialog, okazywanie miłości między obojgiem rodziców oraz między rodzicami a dziećmi. Z jednej strony niby wszyscy jesteśmy świadomi jakie to ważne, z drugiej strony zawsze warto sobie o tym przypomnieć, poczytać, powtórzyć.

Dużo stwierdzeń, że stare to źle, a nowe to dobre bez podania argumentów. Spodziewałem się czegoś bardziej konkretnego. Przeczytasz jedną to jakbyś przeczytał wszystkie, dużo powtórzeń.

To jest moja pierwsza książka autora i muszę przyznać, że jestem zawiedziona. Dużo bardziej podobają mi się książki Gonzalesa. Tutaj zbyt wiele razy podkreśla się że wszystko jest winą rodziców i dokłada się tym rodzicom jeszcze więcej na głowę, a zmartwień, szczególnie przy dzieciach chorych nie brakuje. Tematów dużo, ale mam wrażenie, że dobierane dla zapchania treści.

Druga książka autorstwa Jespera Juula, którą przeczytałam. Już przy pierwszej mówiłam, że raczej nie sięgnę po następne, ale jednak się skusiłam.

No i znowu mam podobne odczucia jak przy pierwszej jego książce, ale tym razem wiem w czym tkwi problem. Mianowicie, w częstych stereotypowych opisach ról osób w rodzinie, które nie są mi bliskie. Biorę jednak poprawkę, że autor pisał swoje książki dobre kilka lat temu, stąd może to wynikać.

Pomimo tego co opisałam wyżej, jest dużo wartościowej wiedzy. Czuć w niej szacunek do dzieci.

Bardzo wartościowy poradnik dla rodziców. Na pewno wieje rad autora wdrożę w życie.

Bardzo lubię Jasper Juul i jego podejście do wychowania dzieci. Dużo ciekawy rad, które można wdrożyc do własnego życia. Najważniejszą mądrośc jaką wyniosłam z tej książki to to, że dzieci są świetnymi obserwatorami i żadne metody nie dają takiego efektu jak własne świadectwo, to jak żyjemy, jakie mamy wartości i jak traktujemy innych.

Juul jak zawsze nieoceniony - mogłabym Go czytać i czytać

Juul jak zawsze nieoceniony - mogłabym Go czytać i czytać

To już moja kolejna książka tego pana i nie zawiodłem się.

Nie sugerujcie się ilością stron, ponieważ książka jest bardzo treściwa.

Czytając wyczuwa się wieloletnie doświadczenie autora.

Do tego umie się przyznawać do błędów, jakie sam popełnił w kwestii wychowania (akurat nie w tej książce, ale w książce "Twoje kompetentne dziecko"),a to się ceni, bo każdy z nas popełnia błędy, ale sztuką jest te błędy wyłapywać i wyciągać wnioski.

Ciężko jest być dobrym rodzicem, a tego typu pozycje mogą nam pomóc, aby starać się być jak najlepszym, bo chyba każdemu z nas zależy na dobru własnego dziecka...prawda ?

To już moja kolejna książka tego pana i nie zawiodłem się.

Nie sugerujcie się ilością stron, ponieważ książka jest bardzo treściwa.

Czytając wyczuwa się wieloletnie doświadczenie autora.

• Psychologia