Aboutness

Okładka książki Aboutness Stephen Yablo
Okładka książki Aboutness
Stephen Yablo Wydawnictwo: Princeton University Press Seria: Carl G. Hempel Lecture Series filozofia, etyka
filozofia, etyka
Carl G. Hempel Lecture Series
Princeton University Press
2014-04-21
2014-04-21
Filozofia filozofia języka semantyka intencja znaczenie intencjonalność

Zdecydowanie nie jest to książka do poduszki. Wymaga dość zaawansowanej wiedzy z dziedziny semantyki formalnej, filozofii języka i współczesnej logiki filozoficznej (zwłaszcza relevance logic oraz różnych teorii implikacji). Ale daje naprawdę dużo w zamian.
Książka Yablo otwiera na (mam nadzieję) szeroką skalę niezwykle ciekawy obszar badań, syntezując owoce aktualnego rozwoju wyżej wspomnianych dziedzin. Główny temat, to tytułowa "aboutness" ("o-czym-ość"). Yablo mierzy się tu z tematem dotychczas przeważnie przez analityków pomijanym na rzecz koncentracji na prawdzie (warunkach prawdziwości). Tymczasem nie mniej ważnym składnikiem rozumienia i używania języka jest cecha "bycia o czymś", "posiadania tematu" (nie mylić z treścią/znaczeniem/sensem). Poważne potraktowanie tej zapomnianej cechy, z czym w pełni się zgadzam, daje perspektywy na filozoficzną rewolucję. "Aboutness" daje nowe możliwości wyjścia z wielu paradoksów i problemów (np. wiele paradoksów epistemologicznych, gettierowska krytyka warunków wiedzy, etc),co więcej daje nowe, bardziej czułe narzędzia analizy argumentów filozoficznych - i to właśnie w tej dziedzinie spodziewam się (kto wie jak daleko idących) zmian.

"Aboutness" Yablo to książka przełomowa, jedno z największych wydarzeń filozoficznych 2014 (i nie tylko) roku.

Poza tym, choć wymaga sporej wiedzy, jest (na ile się w wypadku logiki filozoficznej da) dobrze, przystępnie napisana. Nie trzeba znać i rozumieć wszystkiego, żeby się czegoś dobrego z tej książki nauczyć.

Ciekawe, za ile lat pojawi się polskie tłumaczenie.. :)

• Filozofia
  • Logika, matematyka, formalizmy