Masoneria polska XX wieku. Losy, loże, ludzie

Oficyna Wydawnicza POLCZEK
1993-01-01
1993-01-01
Masoneria Wolnomularstwo

Czytam jedynie pierwsze wydanie z 1993 roku, ale jest też drugie wydanie rozszerzone i uzupełnione z 1996 roku z innego wydawnictwa o nazwie Kopia.

Ludwik Hass bardzo pozytywnie wyraża się o masonerii (inaczej: wolnomularstwie) i przypisuje jej wielkie zasługi społeczne. W książce znajdują się same superlatywy. To fakt, że ponad sto lat temu jej członkowie uczestniczyli w konspiracji antyzaborczej, dążyli do tego, by Polska odzyskała niepodległość. Jednak obecnie w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, bo członkowie masonerii wyłącznie myślą o sobie, a przykrywką ich egoistycznej działalności jest udawana filantropia.

Autor sięga do genezy z poprzednich stuleci. Pisze o bardzo silnej loży Wielki Wschód Francji i bardzo aktywnej polskiej loży "Kopernik" działającej przez wiele lat na emigracji w Paryżu. Publikuje ilustracje, zdjęcia, skany dokumentów, omawia symbole – to do czego może dotrzeć, ale nadal wiele kwestii jest zakrytych przed społeczeństwem. Skrótowo przedstawia sylwetki członków polskiej masonerii od jej początku. Spośród pisarzy wolnomularzami są między innymi Stefan Żeromski, Andrzej Strug (prawdziwe imię i nazwisko to Tadeusz Gałecki),Juliusz Kazimierz Bandrowski-Kaden (legionista, powieściopisarz, publicysta, w 1920 roku współzałożyciel grupy literackiej "Skamander", wiceprezes Pen-Clubu, związany z BBWR, ginie w powstaniu warszawskim),socjolog Alekander Hertz, Janusz Korczak (właściwie Goldszmit Henryk, pediatra, pedagog, pisarz, kierownik Domu Sierot dla dzieci żydowskich, który "nie skorzystał z możliwości ukrycia się poza gettem, z dziećmi udał się w transporcie do Treblinki, gdzie zginął"),Jan Józef Lipski (historyk literatury, publicysta, krytyk literacki, Klub Krzywego Koła, KOR, "Solidarność"),Antoni Władysław Słonimski (poeta, w 1920 roku współzałożyciel grupy poetyckiej "Skamander"),Jerzy Stempowski (pseudonim literacki Paweł Hostowiec, eseista, krytyk literacki, tłumacz),Stanisław Stempowski (tłumacz, pisarz, ojciec Jerzego Stempowskiego),Tadeusz Cegielski (pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, należy do loży "Kopernik", redaktor masońskiego kwartalnika "Ars Regia"; ojciec Maksymiliana "Maxa" Cegielskiego, dziennikarza, pisarza, prezentera radiowego i telewizyjnego, animatora kultury, podróżnika),Artur Śliwiński (bankowiec, pisarz, publicysta, historyk-popularyzator),Józef Wasowski (pierwotnie Józef Wasercug, pseudonim literacki Widz, dziennikarz i publicysta),Bronisław Wildstein (pisarz, krytyk literacki, członek loży "Kopernik"),Jan Winczakiewicz (poeta, krytyk teatralny, tłumacz, dziennikarz radiowy od 1946 we francuskim radiu),Tadeusz Żeleński (pseudonim literacki Boy, lekarz, tłumacz, krytyk teatralny, satyryk, publicysta, Niemcy rozstrzeliwują go 3 lipca 1941 roku).

• Historia Polski
  • II RP