O Tolkmicku i parafii św. Jakuba - trzynaście opowieści

Okładka książki O Tolkmicku i parafii św. Jakuba - trzynaście opowieści Edith Marguerite Jurkiewicz-Pilska
Okładka książki O Tolkmicku i parafii św. Jakuba - trzynaście opowieści
Edith Marguerite Jurkiewicz-Pilska Wydawnictwo: Novae Res historia
historia
Novae Res
2015-01-01
2015-01-01
Tolkmicko Krzyżacy Prusowie Kościół

„O Tolkmicku i parafii św. Jakuba. Dwanaście opowieści” to książka przybliżająca czytelnikowi dzieje miasteczka leżącego w pobliżu Elbląga. Całość przedstawia historię od najdawniejszych czasów, kiedy ziemie walczyły różne ludy po czasy współczesne. Ze względu na bogatą przeszłość związaną z Zakonem Krzyżackim nie zabraknie w niej również wyjaśnienia jak doszło do jego powstania i co przyczyniło się do sprowadzenia go na ziemie Prus Wschodnich.

Niewielkich rozmiarów książka popularnonaukowa powinna być inspiracją do dokładniejszego spisania historii miasta, którego dzieje najnowsze zostały potraktowane bardzo ogólnikowo. Książka jest wprowadzeniem i zachęceniem innych do prowadzenia takich badań. Wielkim plusem jest słownik wyrazów, które obecnie mogą być nieznane. Kolejnym plusem jest wyjaśnianie wielu informacji: dlaczego tworzono podgrodowe szpitale i komu one służyły. Takie informacje będą cenne na lekcjach języka polskiego oraz historii. Całość została urozmaicona nielicznymi ilustracjami oddającymi koloryt danej epoki oraz regionu.

Książka Edith Marguerite Jurkiewicz – Pilskiej powinna spodobać się osobom zainteresowanym regionem oraz lubiącym odkrywać skomplikowane dzieje naszego kraju. Jest to dość typowa publikacja o dziejach danego regionu. Mnie zawsze w tego typu przypadkach, gdzie nie do końca wykonano prace naukową opartą na konkretnej metodologii brakuje fantazji pisarskiej, żywszego języka i zamiast opowieści o mieście można było napisać tchnące życiem opowiadania z różnych okresów, które na pewno znalazłyby większą ilość odbiorców, którzy niekoniecznie są zwolennikami czytania książek popularnohistorycznych. „O Tolkmicku i parafii św. Jakuba” to pozycja, która na pewno przyda się uczniom i nauczycielom w szkole podstawowej i gimnazjum podczas w ramach wychowania regionalnego na lekcjach języka polskiego oraz historii.

• Prusy
  • 2015