Hip hop. Słownik

encyklopedie, słowniki
2008-01-01
2008-01-01
hip-hop rap muzyka

Z językoznawczego punktu widzenia przydatna pozycja. Niektóre pojęcia, jak na przykład "afgan", bardzo przydatne, bo nieznane szerszemu gronu ludzi, ale są też takie banały jak "spoko", które zna chyba każdy i nie wiem czy kiedykolwiek można było identyfikować je stricte ze światem hip-hopu. Ale rozumiem założenie, że jak słownik to słownik więc dajemy jak największy zasób wyrazów.

Wartym zwrócenia uwagi jest fakt, że każdy wyraz czy związek frazeologiczny ma przykład użycia i to nie byle jaki, bo z tekstów naszych rodzimych artystów.

Minusem, niezależnym od autora niestety, jest fakt, że słownik taki szybko ulega dezaktualizacji i wiele obecnych w nim zwrotów, ja osobiście nie słyszałem już od lat. Trudno jednak by tak się nie działo zważywszy, że zmienia się pokolenie, a z nim język.

Bardzo dużo przytoczonych tekstów klasyki polskiego rapu oraz brak podziału w wyborze na twardy hip hop i hip hopolo sprawiają, że pomimo, że jest to słownik czyta się go z przyjemnością

Dostałem ten słownik w 36 urodziny, o 21 lat za późno. Przekartkowałem go w 30 minut, odłożyłem na półkę i sięgnąłem po walkmana.

Już nieaktualne raczej, ale wiadomo, że w tak dynamicznej kulturze wszystko szybko ulega zmianie :)

Hasła wyjaśniają wiele rzeczy (choć niektóre są nazbyt oczywiste). Przeczytana bez przykładów z piosenek - moja cierpliwość nie podołała ;)

• 2016
  • Podręczniki i ksiązki naukowe