Owce i pasterz

Andrea Camilleri Wydawnictwo: literatura piękna
Le pecore e il pastore
2015-01-29
2015-01-29

Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę...?*

Książka mówi o rzeczy "nie do wiary", wstrząsającej. W 1945 10 włoskich zakonnic prawdopodobnie zagłodziło się, ofiarowując swe życie jako wotum błagalne, aby wyprosić (u Boga) zdrowie dla cenionego (ta mało powiedziane) biskupa, rannego w zamachu.
Za tematykę książce należałaby się wysoka ocena. Ale wykonanie... Autor zaczyna w XII wieku, kiedy urodziła się (i zmarła) patronka zakonu, przez jego budowę oraz historię kilku osób zamieszanych w sprawy. A o samym akcie pisze wyłącznie swoje domysły.

Książkę wzięłam z bibliotecznej półki z nowościami. Nie ukrywam, że autora nie znałam, zachęcił mnie opis z tyłu książki.
"W żywej, trzymającej w napięciu niczym najlepszy kryminał książce" - nic bardziej mylnego. Z tylnej okładki domyśliłam się, że w książce chodzi o to, iż biskup jest umierający, a zakonnice w liczbie większej niż 1 robią coś co ma mu pomóc w powrocie do zdrowia (pierwsza myśl - zbiorowe przeszczepy organów ;).
Nic to, zagłębiłam się w książkę. Ma ona 120 stron. Ale dopiero na stronie 84 autor wyjawił co te zakonnice zrobiły (nawet zostało to dosłownie podkreślone). Pomijam fakt, że opisywanie dziejów klasztoru i biskupa w żaden sposób napięcia nie buduje, jedynie strach, że książka się kończy a napięcia dalej nie ma. Po wyjawieniu dość dobitnym co zostało dokonane przez mieszkanki zakonu, nie dowiaduję się nic poza tym czego sama wcześniej się domyśliłam.
Przeczytałam o tej książce iż jest to śledztwo literackie. Nie rozumiem idei, śledztwo nie zostało według mnie zakończone, jedynie lekko rozgrzebane. Ciekawa jestem kto jeszcze nabrał się na obiecujący opis z tylnej okładki. Polecić mogę osobom lubiącym historię Sycylii, ale chyba bez nadziei, że dowiedzą się czegoś nowego.
Jedyna myśl z książki warta zapamiętania:
wzywał "panów", by szanowali prostych ludzi: "są waszymi największymi dobroczyńcami, dzięki ich pracy bowiem możecie być panami".

Andrea Camilleri to znany także u nas włoski reżyser teatralny oraz pisarz. Jego twórczość literacka, to głównie seria kryminałów z komisarzem Salvo Montalbano w roli głównej. Za sprawą Wydawnictwa Literackiego mamy okazję poznać inną, niekryminalna stronę twórczości włoskiego pisarza. Owce i pasterze, to doskonale skonstruowana opowieść o historii, która wydarzyła się na prawdę. To historia zamachu na sycylijskiego biskupa i śmierci dziesięciu zakonnic. Akcja rozgrywa się latem 1945 roku.
Wtedy na Sycylii (nie bez kozery kojarzonej do dziś z siedliskiem zbrodni, korupcji i przestępczości) został postrzelony biskup miasteczka Agrigento, Giovanni Battista Peruzzo. Jego jedyną winą (albo zasługą, zależy jak na to spojrzeć) było opowiedzenie się po stronie słabszych, pokrzywdzonych. Po latach Camilleri pochodzący z Sycylii, doskonale znający tamtejsze realia, rozpoczyna swoiste śledztwo. Jednak ostrzegam tych, którzy ewentualnie w książce tej szukają typowego, rasowego kryminału. Nic z tych rzeczy. jest to raczej dobrze skonstruowana i opowiedziana historia, dalej p[oprowadzone śledztwo, ale idące takim tropem, jaki autorowi książki odpowiada.
Owce i pasterz, to jak dla mnie forma pośrednia pomiędzy opowiadaniem, kryminałem i reportażem z dużą domieszką dokumentu. Całość bardzo ciekawie skonstruowana. Historia nakreślona prostymi zdaniami, postawione wiele pytań, hipotez, często idących bardzo daleko. Nie na wszystkie pytania uzyskujemy odpowiedź. Wiele kwestii Camilleri pozostawia otwartymi. Niewątpliwie autor próbuje po latach dociec prawdy, ustalić co tak na prawdę wydarzyło się w lipcu 1945 roku na Sycylii. Bowiem postrzelenie biskupa to dopiero początek może nie tyle tajemniczych (bo takie określenie kojarzy mi się z jakimś mistycyzmem, sferą niczym świat duchów) co dziwnych, niezrozumiałych, zaskakujących wydarzeń.
Ogromnym plusem książki jest język, jakim posługuje się włoski pisarz, oszczędność formy, a jednocześnie doskonale ukazany sycylijski świat. Klimaty Sycylii mogą zaskoczyć nawet osoby doskonale znające kontynentalna Italię. Dodatkowo czyni je innymi czas, w którym rozgrywa się cała historia.Owce i pasterza przeczytałam błyskawicznie. Książka liczy niewiele ponad 100 stron. Camilleri wykonał kawał porządnej roboty. Gorąco zachęcam was do lektury.

Mam podobne wrażenia jak po obejrzeniu kolejnego odcinka Strefy 11 (inaczej mówiąc Nie do wiary - był kiedyś taki program w telewizji). Wiele szumu, głośne zapowiedzi (w tym w radiowej Trójce),a po przeczytaniu - niedosyt (delikatnie mówiąc). Sprawa zasygnalizowana, śledztwo niby przeprowadzone, wniosków brak. Atmosfera tajemniczości i domysły autora też przypominają wyżej wspomniany program. Jakbym oglądał odcinek o lądowaniu UFO na Mazurach, albo o grasującym pomórniku (polski odpowiednik chupacabry).

Kupiłem bo okładka coś więcej zawierała. Gdy zacząłem to... skończyłem ale historia ta nasza, najbliższa lubi zadawać pytania dodatkowe. Prawdopodobnie za dwa miechy będę na Sycylii więc pomyślałem sobie że "Owce i Pasterz" będą tam ze mną. Zabiorę jeszcze Lampedusę ( mam nadzieję że wiecie o czym mówię). To autor "Geparda". Przed momentem wykopałem w swoim bałaganie "Agrigento" Hatziantoniou która od dawna oczekuje na czytanie. Ją także zapakuję do torby.Ktoś pomyśli dlaczego wspomniałem o tych właśnie tytułach ? Aby poznać odpowiedź musicie sięgnąć po Camilleriego. Książeczka nie opasła ale dla myślących.

Opis wydawnictwa informujący o tym, że ta książka trzyma w napięciu niczym kryminał, jest mylący. To studium przypadku, o którym przeczytał Camilleri. Tak poruszyła go wzmianka o dziesięciu zakonnicach, że zapragnął dokładnie przeanalizować przyczyny ich śmierci. Zrobił to rzeczowo, z dbałością o szczegóły. Historia kontrowersyjna, jednak z pewnością nie zadowoli kogoś, kto chciałby poznać kolejną kryminalną zagadkę.

Źródło wiedzy dotyczące początków papiestwa i jego mało chlubnych incydentów. Niewielki wątek kryminalny.Czy ta książka aż tak wciąga jak to zostało zareklamowane? Mnie niestety nie.

• Literatura włoska
  • 2015
  • 2016
  • Ebooki
  • :-),:-),:-)

Dodaj cytat z książki Owce i pasterz