Europa na wakacje

Okładka książki Europa na wakacje Magdalena Binkowska, Anna Wilska
Okładka książki Europa na wakacje
Magdalena BinkowskaAnna Wilska Wydawnictwo: Wydawnictwo M turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo M
2014-01-01
2014-01-01

„Europa na wakacje” to bardzo niewielki przewodnik po najważniejszych miejscach, które koniecznie trzeba zobaczyć w Europie. Autorki kierowały się atrakcyjnością miejsc, przez co wybór padł na: Asyż, Barcelonę, Bukowinę i Transylwanię, chorwackie wybrzeże, Fatimę, Kretę, Londyn, Lourdes, Lwów, Majorkę, Paryż, Pragę, Rzym i Watykan, Santiago de Compostela, Spisz, Stambuł, Toskanię, Wenecję Euganejską, Wiedeń i Wilno, czyli są to tereny nie tylko ważne dla kultury europejskiej, ale i dla naszej narodowej, co autorki starały się podkreślić wskazując ważne wydarzenia związane z Polakami i ich emigracją.
Opisy wzbogacają liczne ciekawostki i rady dla turystów, a lokalizację miejsc ułatwiają zdjęcia i mapy
Znajdują się w nim krótkie opisy oraz kolorowe zdjęcia. Całość – mimo miękkiej okładki – jest solidna przez gruby, śliski papier, jaki został wykorzystany do druku.
Przewodnik będzie dobrą i podręczną wskazówką w podróży, a także dla osób, które chcą dopiero rozpocząć przygodę z poznawaniem naszej kultury. Końcowy indeks pozwoli łatwo znaleźć interesujące nas obiekty. Ze względu na rozmiary jest tu mało informacji, ale są one podstawowe dla ludzi ruszających w podróż czy nie mogących zdecydować się na konkretne miejsce podróży.

Wakacje już się prawie skończyły, ale jakoś w ogóle mnie to nie martwi. Może to dlatego, że jako student mam jeszcze miesiąc wolnego od nauki, a może dlatego, że już jestem trochę zmęczona całym tym odpoczywaniem :-) Tak czy inaczej, mini-przewodnik po Europie przeglądało mi się bardzo sympatycznie.

Mam na myśli książeczkę Magdaleny Binkowskiej i Anny Wilskiej pt. "Europa na wakacje". To zbiór miejsc położonych na Starym Kontynencie, które warto odwiedzić. Barcelona, Transylwania, Chorwacja, Londyn, Lwów, Paryż, Praga, Rzym, Toskania, Wiedeń i wiele innych. Wszystkie szalenie atrakcyjne. Ciekawe muzea, piękne widoki, malownicze uliczki, klimat i pyszne jedzenie. Czy muszę wam mówić, jakiego apetytu na podróże mi to narobiło?

Ta publikacja to nie do końca przewodnik, ale raczej coś w rodzaju "pomysłu na wakacje". Dodatkowo oferuje nam atrakcje typowo polskie w tych konkretnych miejscach. Naprawdę super sprawa :-)

www.karriba.pl

Mam na myśli książeczkę Magdaleny Binkowskiej i Anny Wilskiej pt. "Europa...

Wakacje – któż na nie nie czeka. Każdy z nas z niecierpliwością wyczekuje tych wymarzonych wolnych dni, by nie tylko wypocząć, ale też oderwać się od codziennych obowiązków. Ja do tej pory wakacje głównie spędzałam w Polsce, jednak od dawna marzy mi się wycieczka do Pragi. Ale nie tylko tam, jako że jestem za aktywnym spędzaniem wypoczynku, marzą mi się wycieczki pełne atrakcji turystycznych, zamiast wylegiwania się na plaży.

„Europa na wakacje” to niewielkich rozmiarów, za to bardzo interesujący przewodnik po najciekawszych atrakcjach naszego kontynentu. Autorki serwują nam podróż po 20 miejscach Europy, między innymi po: Asyżu, Transylwanii, Fatimie, Krecie, Toskanii, Wiedniu i wielu innych. Poznajemy krótko historię danego miejsca, atrakcje które warto zwiedzić, ale przede wszystkim polskie ślady w Europie, których jest naprawdę wiele, a o których mało kto z nas ma pojęcie.

Książka jest bardzo ładnie wydana, bogato ilustrowana, co tylko pobudza naszą wyobraźnię, i zachęca do odwiedzenia nowych miejsc. Nie brakuje wielu ciekawostek czy uwag, gdzie koniecznie trzeba się udać, o jakich porach lepiej zacząć zwiedzanie, gdzie trzeba się targować. Wszystko zawarte jest w krótkich informacjach, dzięki czemu łatwiej odnaleźć interesujące nas rzeczy.

Jedne wakacje za nami, ale już warto zastanowić się co będziemy robić w następne, gdzie warto się udać. Ja oprócz Pragi mam teraz wielką chęć zwiedzić również Transylwanię, a dokładniej Bran – gdzie podobno siedzibę miał sam Drakula. Na razie są to plany palcem po mapie, ale cały rok przede mną by zamieniły się w rzeczywistość.

Polecam!

Mimo wielu zalet, które dostrzegłam w „Europie na wakacje” był jeden element utrudniający mi lekturę. Okazuje się, że przewodniki zwyczajnie nie do końca do mnie trafiają, a chociaż tutaj chwilami udawało mi się poczuć miasto pachnące lawendą, to jednak wiele z prezentowanych informacji nie znajdzie miejsca na dłużej w mojej pamięci. W tym kontekście znacznie lepiej sprawdzają się książki podróżnicze, gdzie czytelnik czuje większą więź z opisywanymi zakątkami Ziemi. Uważam jednak, że to publikacja naprawdę dobra i sprawdzi się jako wskazówka dla tych, którzy szukają interesujących miejsc na naszym kontynencie.

Pełna opinia na K-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2014/08/magdalena-binkowska-anna-wilska-europa.html

Co by nie mówić, wakacje dobiegają końca. Część z nas jest już po wojażach, część jeszcze przed. Jedni chętniej jeżdżą właśnie w okresie letnim inni natomiast wolą chłodniejszą pogodę i najczęściej urlopy planują w okresie jesiennym.

Gdy wybieramy się pierwszy raz w dane miejsce, często szukamy różnych informacji o atrakcjach, jakie możemy tam spotkać. Dobrą pozycją, która posiada w sobie kilkanaście miejsc europejskich jest najnowszy poradnik Magdaleny Binkowskie i Anny Wilskiej Europa na wakacje wydanej przez wydawnictwo M.

Autorki w bardzo interesujący sposób przedstawiły największe jak i te rzadko zwiedzane miejsca. Każde z przedstawionych miast posiada krótki zarys historyczny, mapki z oznaczonymi ciekawymi miejscami, zdjęcia zabytków jak również mnóstwo ciekawostek o danym miejscu. To poradnik, dzięki któremu zwiedzanie to sama przyjemność. Gdyż autorki wręcz z palcem po mapie pokazują, co warto zwiedzić, jak nie ominąć najciekawszych i wartych uwagi miejsc.

Ta niewielkich rozmiarów książeczka pozwala przenieść się w miejsca, w których nie mieliśmy okazji jeszcze być. Pomaga zaplanować urlop, wyjaśnia, co niewyjaśnione i pokazuje to, co nie zostało pokazane.

Jeśli jeszcze nie byliście na urlopie, a planujecie wyjazd w któreś z miast europejskich to może jest ono właśnie przedstawione w tej pozycji. Jeśli natomiast już byliście na wakacjach i zastanawiacie się, gdzie można by było wybrać się w przyszłym roku to również pozycja dla Was.

Autorki zabierają nas w następujące miejsca: Asyż, Barcelona, Bukowina i Transylwania, Chorwackie wybrzeże, Fatima, Kreta, Londyn, Lourdes, Lwów, Majorka, Paryż, Praga, Rzym i Watykan, Santiago de Compostela, Spisz, Stambuł, Toskania, Wenecja Euganejska, Wiedeń i Wilno. Prawda, że jest, w czym wybierać?

Wydawnictwo M wychodzi na przeciw oczekiwaniom Polaków i podpowiada gdzie warto wybrać się na letnie wojaże.
"Europa na wakacje" to przewodnik, w formie pigułki, po krajach i miastach Europy, tych doskonale znanych turystom jak i tych rzadziej odwiedzanych, choć nie mniej atrakcyjnych. Razem z autorkami publikacji odwiedzimy popularne metropolie: Rzym, Londyn, Barcelonę, Wenecję, Wilno, Pragę, Stambuł; romantyczne plaże na chorwackim wybrzeżu, na krecie czy Majorce, zieloną Toskanię, a dla wielbicieli wampirów- mroczną i tajemniczą Transylwanię. Miejscami doskonałymi dla odnowy ducha i wzmocnienia wiary są Asyż, Lourdes, Fatima czy Santiago de Compostela.
Układ przewodnika jest bardzo przejrzysty, schludny i doskonale wskazuje miejsca warte uwagi, obejrzenia. Piękne zdjęcia pobudzają wyobraźnię i pomagają w wyborze odpowiedniej trasy wycieczek. Autorki w zachęcający sposób opisały ważne zabytki każdej miejscowości, wskazały ciekawe muzea i strony internetowe warte uwagi. To co podobało mi się najbardziej to ciekawostki i wskazówki, które pozwolą sensownie i bez nerwów zwiedzać i rozkoszować się długo wyczekiwanymi wakacjami np. Pulę na półwyspie Istria w Chorwacji warto odwiedzić w czerwcu, podczas Dani Antike, kiedy odbywają się m.in. inscenizacje walk gladiatorów albo do Luwru prowadzą cztery wejścia- najbardziej oblegane znajduje się w szklanej piramidzie, warto więc wybrać któreś z bocznych. Najlepiej przyjść rano (9.00) lub w środę albo w piątek wieczorem. Najwięcej zwiedzających jest w niedzielę.
Na uwagę zasługuje także Polonika- czyli polskie ślady. Jest ich w Europie wiele. W ciągu dziejów po Starym Kontynencie podróżowali polscy władcy, duchowni, pisarze i artyści. Ich losy, miejsca zamieszkania czy pochówku upamiętniają liczne tablice pamiątkowe, pomniki i nagrobki np. koordynatorem ratowania krzywej wieży w Pizie był Polak- Michał Jamiołkowski, obraz Jana Matejki Sobieski w Muzeach Watykańskich, kaplica Jasnogórska z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w Grotach Watykańskich w Bazylice św. Piotra, grób Fryderyka Chopina na cmentarzu Pere- Lachaise, Plac Warszawski w pobliżu wieży Eiffla, z Klużem- Napoką (stolicą Transylwanii) wiązana była Kazimiera Iłłakowiczówna , poetka, tłumaczka i osobista sekretarka Józefa Piłsudskiego.
Jeżeli planujesz wakacje w Europie lub po prostu lubisz wiedzieć więcej o otaczającym nas świecie to przewodnik "Europa na wakacje" powinien znaleźć się w Twojej biblioteczce :)

aleksandrowemysli.blogspot.com

Od kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej możemy swobodnie poruszać się po jej terenie. Sprzyja to pielgrzymowaniu do słynnych miejsc objawień, kultu religijnego ale i do spędzenia urlopu wypoczynkowego w atrakcyjnych miastach, urokliwych miejscowościach, poznawaniu zabytków, raczeniu się regionalnymi przysmakami i pluskaniu się w przejrzystych wodach mórz i oceanu....

• Chętnie wymienię
  • Niewymienialne
  • Własna biblioteczka
  • Turystycznie
  • Recenzyjne
  • Prywatna biblioteczka

Dodaj cytat z książki Europa na wakacje