Święty na polu chwały

Okładka książki Święty na polu chwały Tomasz Pompowski
Okładka książki Święty na polu chwały
Tomasz Pompowski Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael religia
religia
Dom Wydawniczy Rafael
2014-01-01
2014-01-01

Kapelan marines, który poległ w Wietnamie w 1967 roku. Sługa Boży. Książka ukazuje, oczywiście po krótce ale bardzo ciekawie jego życie i służbę Bogu oraz pod koniec życia - też żołnierzom. Zawsze z przyjemnością czytam o tym, jak Amerykanie zabijali komunistów w Wietnamie. Chwała im za to. Autor pokazuje też, kto tam był prawdziwym agresorem i jakich zbrodni dopuszczali się Wietnamczycy z Północy, na cywilach z Południa. Warto poczytać o UUUU i lewicowych duchownych, sprzeciwiających się wojnie. Vincent Capodanno, zafascynowany Fultonem Sheenem (który zarówno Hitlera, jak i Stalina nazywał Antychrystem) i generałem MacArthurem nie miał takich wątpliwości. Książka pokazuje też jak ważne jest wsparcie duchowe dla żołnierzy i ich morale. Przyznam, że Capodanno jest jednym z moich ulubionych kandydatów na świętego. Mam nadzieję, że kiedyś nim zostanie, podobnie jak Sheen.

Jak na mój gust, to autor za wiele miejsca poświęca opisowi sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie i w USA w czasach wojny w Wietnamie. Oczywiście wszystko to łączy się z życiem i posługą Sługi Bożego ks. Vincenta Capodanno, jednak spodziewałem się czegoś więcej. Książka, a właściwie książeczka, jest bardzo ładnie wydana, na papierze dobrej jakości, zawiera kolorowe zdjęcia - nie tylko bohatera, którego dotyczy.
Myślę, że można by to zrobić lepiej, jednak do czasu ukazania się kolejnej pozycji na temat ks. Capodanno (a to zapewne nie nastąpi prędko, albo wcale) jest to jedyna i najlepsza publikacja w języku polskim odnośnie do tego kapłana, czekającego na beatyfikację.

• Przeczytane 2016 roku

Dodaj cytat z książki Święty na polu chwały