Psychologia tłumu

Gustaw Le Bon Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
Psychologie des foules
2010-01-01
Bolesław Kaprocki
Biblioteka filozofów
psychologia tłumu psychologia

Na początku ciężko się czyta. W końcu jednak czytelnik się przyzwyczaja do języka i stylu. Książka niesamowita. Każdy powinien chociaż raz w życiu ją przeczytać. Polecam.

Ponadczasowa praca. Pomimo, że w niektórych momentach delikatnie nuży, to w ogólnej ocenie - bardzo pouczająca i mimo wielu lat mnogość wniosków zawartych w niej okazuje się bronić po dziś dzień. Polecam.

Stara, aczkolwiek porusza temat w dalej aktualny sposób. Autor zauważa jak zmienia się nasze myślenie, gdy dołączamy do szeroko rozumianego "tłumu". Książka jest analizą tłumu z perspektywy psychologiczno-socjologicznej, część podlądów autora wydaje się przestarzała (np. istotna rola rasy przy opisie różnic między tłumami) co pozwala ujrzeć świat z nowej (teraz już rzadko...

Esencja prac socjologicznych z tamtych lat ;) Kompletny opis omawianego zagadnienia w sposób wielce ciekawy bez zbędnych dygresji, ideał nie książka

Bardzo istotna książka.
Ostrzegam profesjonalnych socjologów, że mogą się trochę nudzić. Książka jest na poziomie wiedzy sprzed wielu lat. Tym niemniej jest bardzo trafna i opisuje najważniejsze aspekty psychologii tłumu które powinien znać każdy choćby po to żeby sprawniej obserwować wydarzenia w swoim otoczeniu i nie stać się częścią z góry ustalonej gry.

Książka nie jest aktualna. Zainteresowanym polecam poszukać dzisiejszych prac bo ta wprowadza w błąd.

Le Bon w swojej książce z 1895 r. charakteryzuje tłum jako zjawisko negatywne, wręcz patologiczne, jest przy tym bardzo sugestywny, formułując zdania jak np. „moc tłumu jest tylko niszcząca” czy też „tłum to nagromadzenie miernoty”. Początkowo dałam się temu uwieść, jednak im więcej czasu mija od przeczytania tej książki, tym więcej mam do niej zastrzeżeń.
Oczywiście pod...

Po ponad 30 latach jest nadal aktualna. Chociaż momentami miałem wrażenie, że Pan Le Bon patrzy na psychologię tłumu przede wszystkim przez pryzmat Francji a sam przyznał kilkukrotnie, że są pewne różnice w różnych regionach świata.
Nie mniej - bardzo solidny kawał wiedzy na temat tłumu jako bezmyślnej jednostki, którą steruje się nie za pomocą faktów a za pomocą prestiżu...

Ciekawa i nadal aktualna.
"Inteligencja tłumu spada do jego średniej i niech nikt nie liczy na to, że do tłumu trafiają racjonalne argumenty - tłum nie ma rozumu". (cytat niedokładny)

W sferze edukacji nic się nie zmieniło - kiedy wykształceni ludzie nie mają jak spożytkować swojej wiedzy, zamieniają się w destrukcyjnych anarchistów, których państwo same sobie...

Książka w wielu aspektach ponadczasowa, choć wydana po raz pierwszy ponad 100 lat temu (1895 rok). Nadal zaskakuje swoją aktualnością oraz trafnością spostrzeżeń i przewidywań autora, aczkolwiek nie we wszystkim oparła się upływowi czasu (mało przekonywające współcześnie wstawki mizoginistyczne, w których "nieracjonalny" staje się niemal synonimem "kobiecego", a...

Dyskusje

1 551