Psychologia tłumu

Okładka książki Psychologia tłumu
Gustaw Le Bon Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Klasyków Psychologii
Psychologie des foules
Wydawnictwo Naukowe PWN
1986-01-01
1986-01-01
830106451X
Bolesław Kaprocki

więcej Więcej

Trudna w odbiorze. Mądra. Dość aktualna - niestety chyba. Muszę na 2 razy, by pewne rzeczy utrwalić i wykorzystywać tę wiedzę :)

Trochę trudna pozycja, wymagająca skupienia. Jednakże, mimo swoich lat, pozycja ta jest w wielu obszarach niebywale aktualna. Autor słusznie argumentuje swoje spostrzeżenia i odnosi swoje obserwacje do wydarzeń z przeszłości. Gdyby autorowi przyszło żyć we współczesnym świecie to ta praca naukowa byłaby na pewno dużo bardziej obszerna. Polecam każdemu kto interesuje się...

Książka mimo tego, iż ma już swoje lata nie straciła za wiele na aktualności.
Podoba mi się styl pisania autora a w szczególności zrozumiałe i obrazowe porównania.
Idealny instruktaż dla polityków, manipulatorów i każdego, kto chce zawładnąć tłumem. Również niezwykle ciekawa lektura dla każdego choć trochę zainteresowanego socjologią.
Daje do myślenia i pozwala lepiej...

Treść książki nadal aktualna, choć w tamtym okresie czasu w pełni oddawała aspekt psychologiczny tłumu.

"To, co wiemy o psychologii tłumu, wykazuje, że [...] fakt zaobserwowany przez większa liczbę ludzi należy właśnie do najbardziej wątpliwych co do istoty swej treści. Jeżeli fakt jednocześnie obserwowała większa grupa ludzi, to na pewno możemy stwierdzić, że istotna jej treść w większym lub mniejszym stopniu różni się od tego, co nim mówią ludzie go obserwujący"...

Autor stworzył mnóstwo tajemniczo brzmiących pojęć posługując się przy tym psychoanalizą. Uważam, że to dość dobra książka, przed wszystkim - kocham ten styl pisarski! - ale należy traktować z dużym dystansem zawarte w niej treści (niepotwierdzone eksperymentalnie). Przyjemna lektura.

Bardzo dobra lektura na czas pandemii, gdy wszystkich wokół ogarnia totalna psychoza ,a zdrowy rozsądek z trudem może przebić się przez wszechobecną propagandę i manipulację. Nic nie szkodzi, że książka jest już trochę zdezaktualizowana - mechanizmy pewnych zjawisk i działań nie zmieniają się od wieków i by móc się obronić warto coś o nich wiedzieć...

Jak najbardziej aktualne.

Warta przeczytania

Człowiek pozostaje niezmienny u swych podstaw niezależnie od czasu w jakim żyje.

1 669
  • Psychologia