Der Tag mit Yoga

Drei Eichen Verlag
1978-01-01
1978-01-01
niemiecki

"Der Tag mit Yoga" Elizabeth Haich to maleńka 77-stronicowa książeczka, która wędrowała ze mną przez Indie. Lekka, a tyle treści. Przepełniają ją bowiem myśli z różnych kultur. Indie reprezentują Aurobindo, Vivekananda, Ramakryszna, Tagore, epos "Mahabharata", "Upaniszady", Sankarachrya, Maharishi itd. Europę reprezentuje Goethe, Tomasz z Akwinu, Nietzsche, święty Chryzostom, Plutarch, Tomasz a Kempis, święty Paweł, święty Jan, Marek Aureliusz, Szekspir i inni. Nie brakuje też myśli chińskich, np. Konfucjusza.

Całość pogrupowano w 7 rozdziałach. W każdym z nich zatytułowanym nazwą dnia tygodnia przedstawiono jedna z siedmiu sił twórczej siły Boga, sił łączonych ze wpływem planet na zdarzenia rozgrywające się w przestrzeni czasowej.

Niedzieli odpowiada siła słońca (Sonntag, Sunday),poniedziałkowi siła księżyca, wtorkowi - siła planety Mars, środzie - siła planety Merkury, czwartek - to siła Jupitera, piątek - siła Wenus, sobota - siła Saturna. Zgodnie z przedstawioną książeczką na poszczególne dni mają wpływ poszczególne planety.

Ciekawe, choć obce mi.

We wprowadzeniu do książeczki napisano o tym, że Indie wierzą nierzadko w czar dni sprzyjających powodzeniu danego wydarzenia. Radzą się astrologów, który dzień sprzyja rozpoczęciu podróży, dacie ślubu, założeniu firmy, podpisaniu umowy. Astrologowie ustalają horoskopy narodzin, zgodnie z nimi dobiera się małżonków.

Autorka pisze o człowieku jako istocie, która inaczej niż zwierzęta i rośliny zaczęła żyć w niezgodzie z rytmem natury, co stało się przyczyną cierpienia. E. Haich pisze o tym, że "Wielki kusiciel - wąż - rozum -wyrwał nas z raju pierwotnego stanu." "Joga - droga od nieświadomości ku boskiej samowiedzy" - przeprowadzi nas z powrotem mu harmonii. Autorka proponuje nam medytacje nad poszczególnymi myślami.

Poniedziałek - oddziałuje siła Księżyca

- która stwarza duchowi możliwość wcielania się w materię; jak natura Boga wyraża się w kreowanych przez niego stworzeniach ludzkich, tak światło słońca odbija w księżycu. Siła księżyca wiąże się z twórczą siła zapłodnienia stworzenia, którego skutkiem są narodziny dziecka. Siła księżyca reprezentuje naturę, wewnętrzną siłę macierzyństwa, wzrostu, ale i fantazji, tworzenia obrazów i idei.

Z myśli skojarzonych przez autorkę z tym zjawiskiem wybrałam:

- "Każde nowo narodzone dziecko przynosi na świat ze sobą wieść, że Bóg nie stracił jeszcze zaufania do ludzi" (Tagore)

- "Twój zewnętrzny świat jest dokładnym odbiciem twojego wnętrza (Maharishi)

- "Dziecko prosiło: mamo, obudź mnie, gdy będę głodny. Matka odpowiedziała: "głód sam ciebie obudzi" (Ramakryszna)

Wtorek - siła Marsa

Przejawia się przenikaniu męskości w kobiecość, zapładnianiu jej, objawia się w sile woli, impulsywności, odwadze i walce.

- "Twoja własna wola jest tym, co odpowiada na Twoje modlitwy" (Vivekananda)

Środa - siła planety Merkury

stanowi most między wiecznością Boga a osobą ludzką

- "Niezależność w myśleniu jest pierwszym znakiem wolności. Bez niej jesteś niewolnikiem okoliczności". (Vivekananda)

- "Wiatr zbiera chmury i wiatr je rozpędza. Rozsądek stwarza więzi i uwalnia z nich" (Sankaracharya)

- "Istnieje rzeczywistość, która wszystkie nieczystości przewyższa - to niewiedza." (Dhammapada)

Czwartek - siła planety Jupiter

jest spojrzeniem ducha, przenikającym to, co powierzchowne, prześwietlonym wewnętrznym blaskiem. Prowadzi do prawdziwej wiary, wewnętrznego doświadczenia Boga.

- "Religie są różne, ale jest tylko jeden Bóg. Bóg jest jak woda, która wypełnia różne naczynia i w każdym naczyniu wizja Boga przyjmuje kształt naczynia. Ale On jest Jeden" (Vivekananda)

- " Zgodnie ze starą religią ateista to ten, co nie wierzy w Boga. Zgodnie z nową to ten, kto nie wierzy w siebie". (Vivekananda)

- "Kto ma wiarę, ma wszystko. Komu jej brakuje, temu wszystkiego brakuje" (Ramakryszna).

- "To wielka różnica powiedzieć: pożywienie, czy tez jeść je, czy tez powiedzieć woda, woda, czy pić ją. Nie możemy mieć nadziei na doświadczenie wiary, gdy tylko powtarzamy słów "Bóg, Bóg". Musimy dążyć do doświadczenia Go, żyć Nim".

- "Tęsknisz za Bogiem? Słusznie. szukaj Go w człowieku. Najwyższym objawieniem Boga jest człowiek" (Ramakryszna)

- "Bóg jest we wszystkich ludziach, ale nie wszyscy ludzie są w Bogu. Dlatego cierpią." (Ramakryszna)

- "Rozpoznanie boga idzie krok krok za wiarą. człowiek małej wiary daremnie szuka wielkiej wiedzy" (Ramakryszna)

- "Tylko ten, co nie ma wiedzy jest zły. Mędrzec rozumie" (indyjskie przysłowie)

Piątek - siła planety Wenus

- odpowiada za przyciąganie się przeciwnej płci, za spełnienie się w akcie miłosnym. Całą przyrodą wabi pięknem, by umożliwić przekaz życia. Jej naturą jest piękno, harmonia, sztuka i miłość (od żądzy posiąść kogoś po miłość uniwersalną).

- "Bądź tak wolny od próżności,jak zwiędły liść, pędzony przed siebie wiatrem" (Ramakryszna)

- Otwórz oczy, wszystko jest piękne (Tomasz z Akwinu)

- "Tylko ten znajdzie boga, kto za nim tęskni, jak kochająca kobieta za swoim mężem, jak światowiec za ziemskimi uciechami, jak skąpiec za górami złota (Ramakryszna)

- "Bóg nie może zbliżyć się do nikogo, kto nie jest do Niego podobny. Bo Bóg to miłość,więc upodobnienie dzieje się poprzez miłość. Kto się od niej oddala, ten oddala się od Boga" (Ramakryszna)

Sobota - siła Saturna

- chłodzi, tworzy materię i z niej uwalnia. Także w człowieku. Może się skupić na materii oddając skąpstwu i chciwości, w z drugiej strony objawiać w w formie wytrwałości, wierności, ascezy, a także przemijania i śmierci.

- "Wycofanie się oznacza śmierć. Egoizm jest wycofaniem się. Kto jest egoista, umiera".

(Vivekananda)

- "Jestem o krok od śmierci. To tak, jakby ktoś chciał wrócić do domu, po tym jak wiele lat spędził w więzieniu (z Egiptu)

- "Kto nie ma czasu, ten nie ma tez wieczności" (starożytne przysłowie)

- "W Oczach mędrca oddzielenie od ciała nie jest śmiercią" (Tulsidas)

- "Zwykły śmiertelnik ze swoją dusza oddana grzechom, obdarzony chwiejną pamięcią idzie poprzez zdradę siebie w śmierć" ("Mahabharata")

• Po niemiecku
  • Indie