Ostatnie tak. Bóg, który umiera samotny jak pies

Okładka książki Ostatnie tak. Bóg, który umiera samotny jak pies Paolo Curtaz
Okładka książki Ostatnie tak. Bóg, który umiera samotny jak pies
Paolo Curtaz Wydawnictwo: Salwator religia
religia
L'ultimo si. Un Dio che muore solo come un cane
Salwator
2011-12-12
2011-12-12
Religia i religioznawstwo Jezus śmierć ukrzyżowanie

Paolo Curtaz w 1984 roku wstąpił do seminarium diecezjalnego w Aoście. W latach 1989-1990 odbył studia specjalistyczne z duszpasterstwa młodzieży i katechetyki na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Ovidio Lariego 7 września 1990 roku. W 1995 roku został dyrektorem wydziału katechetycznego w swojej diecezji. W latach 1999-2007 był odpowiedzialnym za dobra kościelne diecezji w Aoście. Jako proboszcz w Introd przyjmował w Les Combes papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. W 2004 roku wraz z przyjaciółmi z Turynu założył stronę internetową, na której publikował komentarze do niedzielnej liturgii słowa. W 2004 roku założył stowarzyszenie kulturalne Zaccheo (wł. Zacheusz),z którym organizował konferencje z dziedziny egzegezy duchowej oraz podróże do Ziemi Świętej i sanktuariów Europy.
W 2007 roku zostawił kapłaństwo. Od tej pory z wielką pasją pisze książki. Poza tym po wykonanych pracach remontowych w określonych kościołach, organizuje spotkania popularyzatorskie z ludnością, aby zdać sprawozdanie z przeprowadzonych renowacji, rozliczyć się z wykorzystanych środków finansowych.

Powyższą książkę napisał na prośbę księdza Perego z wydawnictwa Edizioni San Paolo. Spacerując górskimi ścieżkami, mieszkając w lesie, z dala od zgiełku i hałasu, oddał się całkowicie rozmyślaniom o Męce Pańskiej, gdyż taki temat zadał mu ksiądz Perego. W ten sposób powstała bardzo ciekawa pozycja. Taka troszkę inna.

Książka podzielona jest na rozdziały i podrozdziały, w których autor w prosty, a zarazem porywający i innowacyjny sposób przedstawia wszystkie fakty z dni poprzedzających ukrzyżowanie Chrystusa. Wyjaśnia czym był Sanhedryn, kim byli Faryzeusze itp. Przedstawia całą historię opierając się po kolei na każdej z Ewangelii, gdyż każdy Ewangelista zwrócił uwagę na inne szczegóły tych wydarzeń. Autor porównuje je, zestawia ze sobą, wyciąga wnioski. Robi to wszystko w prosty, bardzo plastyczny, wnikliwy, drobiazgowy i bardzo interesujący sposób. Wplata w to wszystko troszkę faktów z życia osobistego, własnych przemyśleń, oraz tego co w międzyczasie dzieje się wokół niego. Mamy więc mnóstwo urozmaiceń literackich. W związku z tym, książka rzeczywiście jest nietuzinkowa i bardzo interesująca.

Tylko od Was zależy, czy chcecie przenieść się w lata 30-te I wieku dowiedzieć się wielu ciekawych faktów, a przede wszystkimi przeżyć razem z Chrystusem najtrudniejsze dni Jego życia. Osobiście polecam.

Bardzo dobra pozycja ukazująca ostatnie dni i godziny śmierci Pana Jezusa. Autor czyni to w tak sugestywny sposób, że ma się wrażenie, że uczestniczy się w tych wyjątkowych wydarzeniach. Ukazuje to z punktu widzenia każdego z ewangelistów. Dodatkowo odsłania szersze tło historyczno-społeczne pojmania, procesu i ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Szczerze polecam.

• Wielki Post i Wielkanoc
  • Biblioteczka domowa IV
  • 2015
  • Przeczytane w 2019 r.
  • Religijne
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Ostatnie tak. Bóg, który umiera samotny jak pies