Między Stettinem a Szczecinem. Metamorfoza miasta od 1945 do 2005

Okładka książki Między Stettinem a Szczecinem. Metamorfoza miasta od 1945 do 2005 Jan Musekamp
Jan Musekamp Wydawnictwo: Nauka i Innowacje historia
historia
Zwischen Stettin und Szczecin. Metamorphosen einer Stadt von 1945 bis 2005
Nauka i Innowacje
2013-10-12
2013-10-12
Jacek Dąbrowski
Szczecin

Okładka książki Migration and Mobility in the Modern Age. Refugees, Travelers, and Traffickers in Europe and Eurasia Jan Musekamp, Nicole Svobodny, Anika Walke
Migration and ... Jan Musekamp, Nicol...

Polski Szczecin miał (ma) ze sobą problem. Pewien marazm, poczucie bezsilności, brak energii i zaangażowania szczecinian. Skąd to poczucie lub przeświadczenie? Na większość tych pytań trzeba szukać odpowiedzi w historii miasta i jego mieszkańców. Autor dokładnie i rzeczowo opisuje skąd bierze się poczucie zawieszenia i tymczasowości, niepewności co do jego przyszłości. Do tego brak korzeni i tradycji, komunizm, umiejscowienie na peryferiach państwa (zawsze wszystkim daleko). Autor ciekawie i dokładnie opisuje transformację niemieckiego miasta w polski ośrodek. Pomysły na to jaką ma ono pełnić rolę, porażki i sukcesy przemian. Ciekawie analizuje propagandę i tworzenie nowej (polskiej) legendy miasta.
W mojej opinii to więcej niż książka historyczna, czy socjologiczna. Stanowi rodzaj psychoanalizy. Odpowiada na wiele pytań, tłumaczy przekleństwa miasta. Z pewnym optymizmem mówi także o jego szansach rozwoju i szukania swojego miejsca w Polsce i zjednoczonej Europie tuż przy Berlinie. Miasta pogodzonego, akceptującego niemiecką historię, kulturę i architekturę, która do dziś odciska swoje piętno.
Książka szczególna dla szczecinian, czyli tych, którzy uważają się za więcej niż tylko mieszkańców Szczecina.

Książka jest dla mnie rewelacyjna, czytało mi się ją bardzo przyjemnie. Uważam, że obiektywnie pokazuje obraz przemian miasta po wojnie z uzwglęnieniem wielu błedów, jakie popełniono, ale również sukcesów. Gorąco polecam wszystkim interesującym się powojenną historią Szczecina.

• Trudno dostępne ale warto
  • Szczecińskie, pomorskie

Dodaj cytat z książki Między Stettinem a Szczecinem. Metamorfoza miasta od 1945 do 2005