Słownik polsko@polski z Miodkiem II
- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Wydawnictwo:
- Marina
- Data wydania:
- 2013-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-01-01
- Liczba stron:
- 192
- Czas czytania
- 3 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361872764
- Tagi:
- błędy język słownik
Czy są Państwo gotowi na ponowną wędrówkę po zawiłościach naszego pięknego języka?
Przed Państwem kolejne rozmowy profesora Jana Miodka o języku polskim z telewidzami z kraju i ze świata. Tym razem w trochę zmienionej i atrakcyjniejszej formie…
Obok prostych wyjaśnień dotyczących stosowania języka polskiego w codziennym życiu w książce pojawią się również ciekawostki i zawierające elementy ironii i żartu rozważania Profesora na temat poprawności współczesnego języka polskiego.
Każde spotkanie z profesorem Janem Miodkiem to dla jego uczestników niezapomniane przeżycie. Część książki poświęcono gospodarzom i widzom programu Słownik polsko@polski. Czytelnik dowie się z niej m.in. tego, jakim dzieckiem był Jaś Miodek i dlaczego nie chciał zostać inżynierem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 27
- 20
- 8
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Książka równie dobra co poprzednia ale to tamta zrobiła lepsze i ciekawsze wrażenie. Nadal mamy tu do czynienia z problemami natury językowej, ale parę powtarza się z pierwszej części. Urozmaicenie w postaci podsumowania po każdym rozdziale jest ciekawym dodatkiem. Polecam, bo można podszkolić język.
Książka równie dobra co poprzednia ale to tamta zrobiła lepsze i ciekawsze wrażenie. Nadal mamy tu do czynienia z problemami natury językowej, ale parę powtarza się z pierwszej części. Urozmaicenie w postaci podsumowania po każdym rozdziale jest ciekawym dodatkiem. Polecam, bo można podszkolić język.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSpis rozmów ze słuchaczami cyklu prowadzonego przez Pana Profesora. Bardzo podoba mi się taka forma pytanie - odpowiedź. Te smaczki językowe, zdjęcia błędów w znanych centrach czy na plakatach. Na końcu znajduje się quiz, który możemy rozwiązać i sprawdzić, czy uważnie przeczytaliśmy treść. Terkocze a może tyrkocze? Owoca - owocu? Warto po nią sięgnąć.
Spis rozmów ze słuchaczami cyklu prowadzonego przez Pana Profesora. Bardzo podoba mi się taka forma pytanie - odpowiedź. Te smaczki językowe, zdjęcia błędów w znanych centrach czy na plakatach. Na końcu znajduje się quiz, który możemy rozwiązać i sprawdzić, czy uważnie przeczytaliśmy treść. Terkocze a może tyrkocze? Owoca - owocu? Warto po nią sięgnąć.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZadziwiające, że w tym wydawnictwie poprawnościowym występują błędy, o których mówi sam prof. Miodek. Nie popisał się korektor!
Zadziwiające, że w tym wydawnictwie poprawnościowym występują błędy, o których mówi sam prof. Miodek. Nie popisał się korektor!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRedakcja przesłała mnie egzemplarz (z dedykacją) jako wyróżnionemu przez prof. J. Miodka, za rezolutne pytanie, które wypowiem w TV "Polonia" w końcu października (nagranie już było, 5.09),a brzmi ono:
"Witkacy w "W małym dworku" pisze 'suki się zborsuczyły', a na końcu okazuje się, że dwie z nich, Aldona i Fifi, są nie do 'odborsuczenia'. 'Borsuczyć się' spotykam i przy innych okazjach. Jaki jest zakres znaczeniowy tego czasownika?"
Trzeci dzień przeglądam ten słownik i nadziwić się nie mogę zmianom, jakie za mojego życia zaszły. Można ten trend zmian określić: na siłę upraszczanie, przynoszące w efekcie niepewność. Książka została wydana w 2013 roku, a w opracowaniu wykorzystano materiał z programów emitowanych wcześniej. Obecnie obserwuję u Profesora większą kompromisowość, dzięki czemu werdykt dopuszcza alternatywne formy. W odpowiedzi na moje pytanie dopuścił KRONOSU obok KRONOSA!!! Na stronie 85 znalazłem bazę do mojego pytania przy najbliższym nagraniu. Otóż Profesor podaje jako prawidłowe: WSZEM WOBEC, a za błędne WSZEM I WOBEC; moje pytanie będzie brzmiało: a jak z WSZEM, I WOBEC? Bo w tym znaczeniu całe życie stosowałem. W takim przypadku „WSZEM WOBEC”, które znaczy według Profesora „wszystkim w ogóle”, zmienia znaczenie wskutek przecinka na „wszystkim i w obecności wszystkich”. A może mnie się wydaje? Kto pyta, ten..... ..mąci!
Część „językowa” (do 126 str) uzupełniona jest sprawdzającym quizem, wywiadem z profesorem i inną publicystyką.
Oba tomy słownika powinno się mieć, i nie czytać ich, lecz systematycznie z nich korzystać. Moje słowniki zostały eo ipso wzbogacone i uaktualnione. Przy okazji: komputerowy korektor preferuje inne rozwiązania niż prof. Miodek. Przykład; supersprawa,. Miodek poprawia Kołakowskiego twierdząc, że tytuł dzieła filozofa „Mini wykłady o maxi sprawach” winien być „Miniwykłady o maxisprawach”. KTO WIE? KTO WIE? (Proszę samemu spróbować napisać na PC z korektorem)
Redakcja przesłała mnie egzemplarz (z dedykacją) jako wyróżnionemu przez prof. J. Miodka, za rezolutne pytanie, które wypowiem w TV "Polonia" w końcu października (nagranie już było, 5.09),a brzmi ono:
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Witkacy w "W małym dworku" pisze 'suki się zborsuczyły', a na końcu okazuje się, że dwie z nich, Aldona i Fifi, są nie ...
Apetyt mój rośnie i mam nadzieję na trzeci i czwarty, i szósty, i setny tom z tego cyklu. Wspaniała inicjatywa! Szerzmy kulturę i kształćmy język. I przede wszystkim - dbajmy o niego!
Apetyt mój rośnie i mam nadzieję na trzeci i czwarty, i szósty, i setny tom z tego cyklu. Wspaniała inicjatywa! Szerzmy kulturę i kształćmy język. I przede wszystkim - dbajmy o niego!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSzacunek ogromny. Zawartość przeczytana bardziej chyba jakby z patriotycznego obowiązku niż chęci poszerzania horyzontów humanistycznych. Najbardziej zaciekawiła rozmowa z Profesorem o nim samym. A z problemów językowych kontekst używania słowa gałgan - Rajdosław miałeś racje.
Szacunek ogromny. Zawartość przeczytana bardziej chyba jakby z patriotycznego obowiązku niż chęci poszerzania horyzontów humanistycznych. Najbardziej zaciekawiła rozmowa z Profesorem o nim samym. A z problemów językowych kontekst używania słowa gałgan - Rajdosław miałeś racje.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to