Słownik polsko@polski z Miodkiem II

językoznawstwo, nauka o literaturze
błędy język słownik

Okładka książki Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
7,2
Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Wszystko zależy od przyimka Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Jerzy Sosnowski
7,8
Wszystko zależ... Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Dlaczego nie lubimy mówić o wulgaryzmach Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
7,3
Dlaczego nie l... Jerzy Bralczyk, And...

Książka równie dobra co poprzednia ale to tamta zrobiła lepsze i ciekawsze wrażenie. Nadal mamy tu do czynienia z problemami natury językowej, ale parę powtarza się z pierwszej części. Urozmaicenie w postaci podsumowania po każdym rozdziale jest ciekawym dodatkiem. Polecam, bo można podszkolić język.

Spis rozmów ze słuchaczami cyklu prowadzonego przez Pana Profesora. Bardzo podoba mi się taka forma pytanie - odpowiedź. Te smaczki językowe, zdjęcia błędów w znanych centrach czy na plakatach. Na końcu znajduje się quiz, który możemy rozwiązać i sprawdzić, czy uważnie przeczytaliśmy treść. Terkocze a może tyrkocze? Owoca - owocu? Warto po nią sięgnąć.

Zadziwiające, że w tym wydawnictwie poprawnościowym występują błędy, o których mówi sam prof. Miodek. Nie popisał się korektor!

Redakcja przesłała mnie egzemplarz (z dedykacją) jako wyróżnionemu przez prof. J. Miodka, za rezolutne pytanie, które wypowiem w TV "Polonia" w końcu października (nagranie już było, 5.09), a brzmi ono:
"Witkacy w "W małym dworku" pisze 'suki się zborsuczyły', a na końcu okazuje się, że dwie z nich, Aldona i Fifi, są nie ...

Apetyt mój rośnie i mam nadzieję na trzeci i czwarty, i szósty, i setny tom z tego cyklu. Wspaniała inicjatywa! Szerzmy kulturę i kształćmy język. I przede wszystkim - dbajmy o niego!

Szacunek ogromny. Zawartość przeczytana bardziej chyba jakby z patriotycznego obowiązku niż chęci poszerzania horyzontów humanistycznych. Najbardziej zaciekawiła rozmowa z Profesorem o nim samym. A z problemów językowych kontekst używania słowa gałgan - Rajdosław miałeś racje.

• Domowa biblioteczka
  • 2013
  • Z autografami od Autorów
  • Później w kolejce XD
  • Chcę przeczytać natychmiast