Król Zwierząt

2013-06-17
24 min.
Joanna Rusinek

Okładka książki Kret sam na scenie Eva Eriksson, Ulf Nilsson
Kret sam na sc... Eva Eriksson, Ulf N...
Okładka książki Moje - nie moje Liliana Bardijewska, Krystyna Lipka-Sztarbałło
Moje - nie moje Liliana Bardijewska...
Okładka książki W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko Grzegorz Kasdepke, Tomek Kozłowski
W moim brzuchu... Grzegorz Kasdepke, ...

Kuba dostaje zadanie domowe by napisać do jakiego zwierzęcia porównałbyś swojego tatę.Zadanie wcale nie okazuje się być takie łatwe, zwłaszcza że chciałby by koledzy zazdrościli mu taty.
Pierwsze co przychodzi mu na myśl to, że tata jest jak lew no ale okazuje się, że tata lwem nie jest. Lew jest królem no a tata nie bardzo. No bo tak naprawdę w domu rządzi mama, pracuje w dużej firmie, spędza dużo czas przed komputerem, dużo dzwoni i cały czas wydaje polecenia.
Następny był niedźwiedź no ale tata taki silny nie jest bo nawet odkręcenie słoika z ogórkami sprawia mu trudność. Tata też nie jest gepardem ani mądrą sową bo z matematyki lepsza okazuje się mama.
W końcu nadszedł dzień oddania pracy domowej tatusiowie koleżanek i kolegów byli jak wilk, jastrząb, tygrys czy rumak.
Nadszedł czas Kuby i kim okazał tata Kuby? Powiem wam tylko, że jest to wyjątkowe zwierzątko. Drugiego takiego można szukać ale i tak się nie znajdzie :)
Król zwierząt" to historia kochającej się rodziny, gdzie przełamane są pewne stereotypy. Zazwyczaj jest tak, że to mama jest w domu z dziećmi a tata pracuje. W rodzinie Kuby jest tak,że mama pracuje zawodowo a tata zajmuje się domem, dziećmi i pracuje w domu. Co ważne pokazuje,że cała rodzinka jest zadowolona i szczęśliwa a o to przecież chodzi :).

Książka została nagrodzona w konkursie Instytutu Spraw Publicznych "Partnerstwo-równe szanse dla kobiet i mężczyzn".

"Król zwierząt" to niezwykła książeczka, która porusza tematy aktualne i nie tylko bawi, ale też uczy nasze dzieci. Pokazuje, że nie w każdym domu to mama musi być osobą, która sprząta, gotuje, opiekuje się swoimi pociechami. Odchodzimy nareszcie od stereotypu matki, która ma na głowie wszystko, podczas gdy tata siedzi na kanapie i ogląda mecz albo przebywa w pracy do wieczora. Jeszcze jakiś czas temu mężczyzna, który pomaga wychowywać swoje własne przecież potomstwo był postrzegany jako mniej wartościowy. Osobiście bardzo denerwuje mnie takie podejście, nie rozumiem dlaczego kobieta ma i pracować zawodowo, i zajmować się sprzątaniem, maluchami, gotowaniem, pieczeniem? Taka mama chodzi na zebrania do przedszkola czy szkoły, odrabia z dziećmi lekcje, tłumaczy im zadania domowe, do późnych godzin nocnych prasuje, sprząta, myśli o tym, ile spraw ma do załatwienia następnego dnia. Podejście niektórych osób do obowiązków domowych jest niestety co najmniej dziwne i tym bardziej cieszę się, że młode pokolenie może zmienić myślenie swoje i swoich rodziców dzięki takim, jak ta książeczkom. Dziecko ma prawo wyboru, tak samo, jak dziewczynka może bawić się samochodzikami, tak chłopiec może gotować na zabawkowej kuchence smakowite dania. Oburzanie się niektórych rodziców, gdy to tata w związku partnerskim przewija maleństwo, a mama jest w tym czasie w pracy, nie prowadzi do niczego dobrego i nie uczy dziecka szacunku do wykonywanych obowiązków. Chyba, że danemu opiekunowi pasuje układ, jaki wprowadził we własnym domu. Warto ustalić zakres prac, pomagać sobie nawzajem, wiele zadań wykonywać wspólnie, spędzać razem czas. Najważniejsze, byśmy my i nasze dzieci byli szczęśliwi, bo przecież to sprawa priorytetowa w tym wszystkim.

"Król zwierząt" to historyjka, która ma na celu uświadomić naszym dzieciom, że wcale nie musimy być idealni we wszystkim, ale wszystko, co robimy jest ważne i godne pochwały.
Chłopiec z naszej opowieści otrzymał arcytrudne jego zdaniem zadanie domowe. Ma napisać odpowiedź na pytanie: "Do jakiego zwierzęcia porównałbyś swojego tatę?".
całość recenzji tutaj: http://asymaka.blogspot.com/2014/03/magorzata-kur-krol-zwierzat-recenzja.html

Zapewne dla każdego (przynajmniej tak być powinno) dziecka jego tatuś jest najlepszy na świecie... W oczach dziecka powinien być on najsilniejszy, najwspanialszy, najmądrzejszy, najzabawniejszy... Ale co jeśli okazuje się, że tata wcale nie jest jak lew? Ani jak niedźwiedź? Ani jak gepard? I właśnie o tym Wam dzisiaj opowiem :)

Kuba to mały sympatyczny chłopiec, który ma malutką siostrzyczkę Lenkę, zapracowaną mamusię, która wiecznie śpieszy się na różne ważne spotkania, rozmawia przez telefon po włosku i pracuje w dużej firmie, oraz tatusia, który jest pisarzem, a poza tym siedzi w domku, gotuje obiadki, robi zakupy i opiekuje się dziećmi... Kuba dostał w szkole zadanie domowe, w którym napisać miał do jakiego zwierzęcia porównałby swojego tatę. I oczywiście pierwsze co przyszło mu do głowy to lew. Tata jest królem w domu... Niestety to wcale nie jest prawdą. To raczej mama rozdaje tutaj rozkazy... No to może tata jest jak niedźwiedź - duży i silny... Ale gdyby był silny to przecież od razu poradziłby sobie z odkręceniem słoika ogórków... No to tata jest na pewno jak gepard - najszybszy na świecie. Ale gdyby był najszybszy Kuba nie wygrałby z nim w wyścigach... Kuba jest naprawdę podłamany, do jego taty nie pasuje kompletnie żadne zwierzę... Ale czy na pewno? A kto powiedział, że to zwierze, do którego porówna tatę musi być niezwykle silne, szybkie lub mądre? Chłopczyk znalazł idealne zwierzątko, które wprost idealnie opisuje jego tatę... Koniecznie przeczytajcie sami co wymyślił :)

Jest to naprawdę ciekawe i pomysłowe opowiadanie. Nasz główny bohater ma nie lada zadanie przed sobą. I to właśnie ta praca domowa skłania go do przyglądnięcia się dokładniej jego rodzinie. Mama prawdziwa, zapracowana bizneswomen, tata opiekujący się rodziną i domem. Po pewnym czasie Kuba odkrywa to jaki zwierzak opisuje tatę i to co wymyślił zdecydowanie zaskoczy małych czytelników :)

Książeczka ta jest niezwykle sympatyczna. Historyjka ta z pewnością spodoba się wszystkim kilkulatkom, nie tylko chłopcom, dziewczynki też bez wątpienia będą nią zainteresowane. Wydanie natomiast jest zdecydowanie inne niż moglibyśmy się spodziewać. Ja po przeczytaniu opisu oczami wyobraźni zobaczyłam wiele kolorowych ilustracji przedstawiających różne zwierzaki, a tutaj niespodzianka. Po zaglądnięciu do środka zobaczyłam jakby pożółkłe kartki oraz ilustracje częściowo w formie kolarzy. Wszystko to w takich poszarzałych barwach. Coś na wzór starych książek dla dzieci. Tak mi się od razu skojarzyło :)

Ale w żadnym wypadku nie jest to minusem, wręcz przeciwnie. W końcu nie wszystkie pozycje na półce naszego dziecka muszą mienić się wszystkimi barwami tęczy. Nie wszystkie muszą być zabawne... Chociaż z drugiej strony te również są zabawne! Tata przedstawiony jako lew, tata przedstawiony jako niedźwiedź męczący się z odkręceniem słoika, tata przedstawiony jako zmęczony gepard... Moim zdaniem ilustracje te i tak są świetne i idealnie pasują do tego opowiadania. Całą książeczka prezentuje się bardzo fajnie łącznie z historyjką o Kubie i jego spostrzeżeniach na temat taty :) Polecam!

Kuba to mały sympatyczny chłopiec, który ma...

• Dla Natusia
  • Syn warto przeczytać
  • 52(2018)
  • Książeczki moich chłopczyków
  • Gender

Dodaj cytat z książki Król Zwierząt