Naruto tom 60 - Kurama

2013-06-01
Rafał Rzepka
manga anime wojna ninja

Okładka książki Boruto #16 Mikio Ikemoto, Masashi Kishimoto, Ukyo Kodachi
Boruto #16 Mikio Ikemoto, Masa...
Okładka książki Boruto #15 Mikio Ikemoto, Masashi Kishimoto, Ukyo Kodachi
Boruto #15 Mikio Ikemoto, Masa...
Okładka książki Boruto #14 Mikio Ikemoto, Masashi Kishimoto, Ukyo Kodachi
Boruto #14 Mikio Ikemoto, Masa...
Okładka książki Boruto #13 Mikio Ikemoto, Masashi Kishimoto, Ukyo Kodachi
Boruto #13 Mikio Ikemoto, Masa...

1953

Główny bohater tej serii przez długi czas definiowany był przez uwięzionego przez niego demona. Jednakże w tym świecie istnieją również inne demony. Do tej pory czytelnicy mogli poznać tylko ośmioogoniastego powiązanego z Beniastym. Nadeszła więc najwyższa chwila, żeby poznać pozostałe demony.

Naruto i Beniasty kontynuują starcie z człowiekiem w masce. Ten jednak wyciąga asa z rękawa w sześciu ogoniastych demonów. Czy główny bohater nawiąże współpracę z własnym demonem, żeby pokonać przeciwników?

Ten tom nareszcie wyjaśnia trochę więcej w kwestii demonów. Przedstawieni zostają poszczególni sakryfikanci i towarzyszące im demony. Okazuje się, że większość z nich ma między sobą o wiele bardziej przyjazne stosunki niż Naruto i dziewięcioogoniasty, chociaż nikt nie dorównuje relacji Beniastego z jego demonem. Szkoda, że niestety większość zarówno ludzkich, jaki i demonicznych bohaterów zostaje przedstawionych bardzo powierzchownie i czytelnik niewiele się o nich dowiaduje. Z nowych postaci na pierwszy plan wybija się przede wszystkim małpi demon, który nawiązuje do japońskiej legendy o małpim królu, chociaż przypuszczam większość czytelników będzie miało skojarzenia z głównym bohaterem serii „Dragon Ball”.

Podobało mi się, że nareszcie dochodzi do pewnej zmiany w relacji bohatera z lisim demonem. Odgrywa to dużą rolę w starciu i pokazuje, że sama brutalna siła nie rozwiązuje wszystkich problemów. Można się aż wzruszyć tą sceną. Boję się jednak, że główny bohater stał się przez to zbyt potężny i kolejne zagrożenia nie będą dla niego już żadnym wyzwaniem.

W tym tomie nie zapomina się też o pozostałych bohaterach. Pokazane jest co inne postacie robią w czasie walki Naruto – dotyczy to zarówno obrońców Konohy, jak i przedstawicieli Brzasku. W większości przypadków są to jedynie scenki nic nie wnoszące do głównego wątku, ale jest też parę bardzo obiecujących scen, które mogą się doczekać interesującego rozwinięcia. Chyba najbardziej zapadają sceny związane z Sasuke i grupką Kage, które będą kontynuowane w kolejnym tomie. Przy wątku Kage warto wspomnieć, że pojawiają się drobne retrospekcje rozbudowujące posać Tsuchikage- szkoda, że jest ich dosyć mało, przydałby się osobny rozdział.

Pod względem graficznym najbardziej spektakularne są nowe demony. Każdy wygląda jak inne zwierzę, przez co nie zlewają się w jedną masę. Odnoszę jednak wrażenie, że trochę zabrakło pomysłu na dwuogoniastego i wygląda on jak płonąca wersja dziewięcioogoniastego. Same starcia tutaj osiągają nieomal kosmiczne rozmiary i ciężko będzie w kolejnych tomach przebić to co przedstawiono tutaj.

Tom ten pokazuje, że nawet na tak późnym etapie serii bohater ma szansę się dalej rozwinąć, a świat przedstawiony może być jeszcze bardziej rozbudowywany. Część wątków można było moim zdaniem dokładniej przedstawić, ale nie jest źle. Warto się zapoznać.

W tych ostatnich tomach naprawdę pokochałam Kuramę! Fajnie, że on też dostał swoje pięć minut :D

• Manga
  • Mangi