Bunia. Króliczek, który uciekł z domu.

Okładka książki Bunia. Króliczek, który uciekł z domu. Tina Nolan
Okładka książki Bunia. Króliczek, który uciekł z domu.
Tina Nolan Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zielona Sowa
2013-01-01
2013-01-01
zwierzęta schronisko pomoc króliczek

Dla kogo? Dla dzieci. Dla rodziców - jeśli poszukujesz czegoś nowego do czytania dzieciom..

Do schroniska Cichy Kąt na początku książki trafia szczeniaczek o imieniu Sara. Właścicielka jest zaskoczona, że mała nie może zostawać sama w domu i sika po kątach. Tego samego dnia do schroniska trafia Bunia - króliczek znaleziony 2 tygodnie wcześniej. Niestety, ludzie, którzy ją znaleźli wyprowadzają się na stałe za granicę, a nikt się po zgubę nie zgłosił. Ewa współczuje strachliwemu królikowi i uroczej suczce i postanawia znaleźć im idealne domy (w wypadku Buni - pierwszych właścicieli). W tym tomie domu szuka też podgryzający sprzęty bokser Bolo, a właściciele schroniska czekają na decyzję z rady miasta, czy mogą dalej prowadzić Cichy Kąt.
Fabuła jest prosta, ale mojej sześciolatce się podobała. Chętnie zgadywała, co będzie dalej i przejmowała się losami zwierzaków. Jak dla mnie Ewa jest zbyt pewna swego, ale rozumiem, że tego typu historie powinny pokazywać takie cechy. W książce było dla mnie trochę mało tytułowego królika, nie wiem, czy podobnie dużo nie było o Sarze.

Tina Nolan to autorka jak na razie jedenastotomowej serii o zwierzętach, która została także przetłumaczona na język polski. Na pewno przypadnie do gustu miłośnikom zwierząt.

Pewien ojciec z córką Gabrysią wyjeżdżali za granicę i niestety nie mogli zabrać ze sobą swojego królika. Przynieśli więc Bunię do schroniska ,,Cichy kąt", gdzie miano jej znaleźć nową rodzinę. Jednak Ewa Marecka, córka właścicieli, postanowiła, że odnajdzie pierwszą rodzinę,w której mieszkała Bunia. czasu jednak było coraz mniej, bo kolega jej brata Karola chciał przygarnąć królika.

Już na samym początku książeczki autorka poruszyła problem brania zwierząt i oddawania ich do schroniska, gdyż nie spełniły one naszych oczekiwań. Uważam, że jest to bardzo nie w porządku, gdyż nasi podopieczni na pewno poczują się wtedy odtrąceni. Pojawiła się także kwestia nielegalnych hodowli i sprzedawania psów, jako rasowych, choć w rzeczywistości nimi nie są. Nie rozumiem takich nieuczciwym ludzi, dlatego warto uważać na to, ile za dane zwierze płacimy.

Miałam już okazję czytać inną książeczkę o króliku, o Hopku autorstwa Liliany Fabisińskiej, która również bardzo mi się spodobała. Serię Tiny Nolan wyróżnia jednak piękna okładka, która od razu przyciąga wzrok i sprawia, że pragniemy przygarnąć wszystkie jej książeczki. Dodatkowo wewnątrz znajdują się ilustracje nietuzinkowe, jakby narysowane ołówkiem, w żadnym stopniu nieidealne. Autorka pisze w sposób prosty i obrazowy, więc lektura tych książeczek jest prawdziwą przyjemnością.

,,Bunia - króliczek, który uciekł z domu" przypadnie do gustu małym miłośnikom zagadek detektywistycznych, gdyż pojawia się tutaj poszukiwanie pierwszej rodziny Buni. Miłośnicy zwierząt, w szczególności królików, także nie powinni poczuć się zawiedzeni.

Moja ocena: 5,5/6

lubię zwierzęta więc ta książka mi się podoba

lubię zwierzęta więc ta książka mi się podoba

Mały opis króliczek jest bardzo nieśmiały i płochliwy Ewa próbuje znaleść 1 właścicieli buni Polecam
Tom 5

Tom 5

• Tina Nolan
  • Biblioteka główna
  • Oskar
  • Fajne
  • 2016

Dodaj cytat z książki Bunia. Króliczek, który uciekł z domu.