Tuptuś, samotny jeżyk

Zielona Sowa
2013-09-19
2013-09-19
Michał Kubiak
zwierzęta jeż literatura dziecięca i młodzieżowa dzieci dziewczynka pomoc opieka przyjaźń miłość przyroda

Porywająca opowieś, tuptuś mistrzem

Porywająca opowieś, tuptuś mistrzem

Ta książka bardzo mi się spodobała ze względu na smutne emocje które w niej są. Historia opowiada o samotnym jeżu znalezionym w niebieskiej furgonetce z sianem na farmie. Czytając było mi smutno, ze względu na samotność jeża i zostawienie go tak, że musiał radzić sobie sam, bo jego rodzice najprawdopodobniej zgubili dziecko. Polecam książkę osobom, które lubią się wzruszać przy czytaniu.

Tina Nolan to autorka serii o zwierzętach, w której głównymi bohaterami jest rodzina Mareckich, prowadząca schronisko. Każda książeczka opowiada o innym zwierzęciu.

Ewa z tatą przez przypadek przebywała na innej farmie, gdyż kupowali tam słomę. Dziewczynka zauważyła jednego jeża, którego wzięli do schroniska. Ewa obawiała się jednak, że tych zwierzątek mogło być tam więcej. Za zgodą rodziców i gospodarzy w pewną noc udała się na farmę, by poszukiwać rodzeństwo Tuptusia.

Czytałam już jedną ksiązeczkę o jeżu autorstwa Liliany Fabisińsskiej, dlatego z chęcią skusiłam się na ten tomik Tiny Nolan. Dzięki historii w nim opisanej dowiedziałam się, iż nie można dotykać jeży, aby nie pozostawić na nich obcego zapachu. W przeciwnym wypadku mama może nie zechcieć przyjąć maleństwa z powrotem. Ważne jest więc, by dotykać jeże przez jakiś gruby materiał, aby przy okazji się nie pokłóć.

Cała seria została bardzo ładnie wydana. Już od samego patrzenia na te książeczki chce się je wszystkie zaraz kupić, co zresztą uczyniłam. Dzięki dużej czcionce czyta się je około 30 minut, co nie jest zbytnim obciążaniem domowego harmonogramu dnia. Wewnątrz znajdują się ilustracje wykonane ołówkiem, a na końcu dwie karty, za które można otrzymać bransoletki.

,,Tuptuś - samotny jeżyk" to opowieść, w której głównymi bohaterami są jeże, choć w książeczce pojawiają się także inne zwierzątka. Seria dotychczas składa się z 11 tomów, jednak każdy z nich można czytać oddzielnie. Myślę, że warto się z nimi zapoznać, jeśli kochamy zwierzęta.

Moja ocena: 5,5/6

Dodaj cytat z książki Tuptuś, samotny jeżyk