The lightning flash

Okładka książki The lightning flash Vernon Cooray
Okładka książki The lightning flash
Vernon Cooray Wydawnictwo: The Institution of Engineering and Technology nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The lightning flash
The Institution of Engineering and Technology
2008-01-01
2008-01-01
piorun błyskawica grzmot fizyka

W tej książce jest wszystko, co o piorunach można chcieć wiedzieć.
Oczywiście, część zagadnień wymaga dalszych studiów literaturowych aby dokładnie je zrozumieć, ale ta książka przynajmniej sygnalizuje wszelkie niezbędne kwestie.
Omawiane jest tu szczegółowo powstawanie wyładowań piorunowych: od lawin elektronowych przez wyładowania strimerowe, wyładowania strimerowe koronowe, do wyładowań liderowych. Rozróżniane są wyładowania dodatnie i ujemne, obydwa rodzaje dokładnie dyskutowane. W przypadku ujemnych wyładowań liderowych rozpatrywane są pierwotne wyładowania liderowe z liderem przestrzennym i wtórne wyładowania strzałowe. Podawana jest charakterystyka fizyczna wyładowań (moc, prąd, temperatura plazmy, wysokość wyładowania, potencjał chmury, szybkość postępowania lidera i wyładowania głównego, itd). W tym rozdziale stosunkowo dużo w literaturze naszukałem się w zakresie sposobu przechodzenia od lawiny do strimera oraz w zakresie ustalania się maksymalnej średnicy lawiny.
Książka dostarcza też szczegółowego przeglądu mechanizmów elektryzowania chmur; muszę jednak przyznać, że dobre ich zrozumienie zabrało mi ok. 3 tygodnie z podpieraniem się innymi publikacjami dotyczącymi tego tematu. Pod względem kompletności wywodów (ale nie ilości omówionych mechanizmów) ten rozdział był stosunkowo niedoskonały.
Całość oczywiście po angielsku, ale latem powinien ukazać się w Fotonie (wyd. UJ) artykuł o piorunach, który będzie w dużej mierze oparty na tej właśnie pozycji. Śmiało można powiedzieć, że jest to rodzaj Biblii dla omawianej tematyki, z którą rywalizować może chyba tylko pozycja Umana, Rakova "Lightning. Physics and Effects". Niestety, tej drugiej nie udało mi się zdobyć, czytałem jedynie fragmenty przez Google Books. Inna książka, z której sporo się dowiedziałem to "Gas discharge physics" Y. Raizera, ale tam przeczytałem tylko fragmenty, więc nie będę tej książki tutaj recenzować.

W tej książce jest wszystko, co o piorunach można chcieć wiedzieć.

Dodaj cytat z książki The lightning flash