Dokąd iść? Mapy mówią do nas

Okładka książki Dokąd iść? Mapy mówią do nas
Heekyoung KimKrystyna Lipka-Sztarbałło Wydawnictwo: Entliczek literatura dziecięca
44 str. 44 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Tytuł oryginału:
Maps are always talking to me
Wydawnictwo:
Entliczek
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
44
Czas czytania
44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363156046
Tłumacz:
Jiwone Lee
Tagi:
mapy historia
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Ocena 7,2
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Włóczykij Krystyna Lipka-Sztarbałło, Agnieszka Taborska
Ocena 7,0
Włóczykij Krystyna Lipka-Szta...
Okładka książki Sen, który odszedł Krystyna Lipka-Sztarbałło, Anna Onichimowska
Ocena 7,3
Sen, który ods... Krystyna Lipka-Szta...

Podobne książki

Okładka książki Jestem miasto. Warszawa Marianna Oklejak, Aleksandra Szkoda
Ocena 8,2
Jestem miasto.... Marianna Oklejak, A...
Okładka książki Nic Krystyna Lipka-Sztarbałło, Maria Marjańska-Czernik
Ocena 6,4
Nic Krystyna Lipka-Szta...
Okładka książki Dom Roberto Innocenti, J. Patrick Lewis
Ocena 8,1
Dom Roberto Innocenti, ...
Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2478
854

Na półkach: , , ,

Ten tytuł na pewno pobudzi ciekawość i wyobraźnię Twojego dziecka.

Co mówią mapy? Do czego ich używamy? W jaki sposób powstały niektóre z nich?

To prosta, ale na pewno nieschematyczna książka.

Co ciekawe, pozycja ta była kilkukrotnie nagradzana w różnych kategoriach, jednak nie mówi się o niej zbyt wiele na polskim rynku wydawniczym.

Jak dla mnie mapki są niestety mało czytelne, co znacznie obniża moją ostateczną ocenę. Same ciekawostki to bowiem nie wszystko, na co liczyłam sięgając po tę pozycję.

Ten tytuł na pewno pobudzi ciekawość i wyobraźnię Twojego dziecka.

Co mówią mapy? Do czego ich używamy? W jaki sposób powstały niektóre z nich?

To prosta, ale na pewno nieschematyczna książka.

Co ciekawe, pozycja ta była kilkukrotnie nagradzana w różnych kategoriach, jednak nie mówi się o niej zbyt wiele na polskim rynku wydawniczym.

Jak dla mnie mapki są niestety...

więcej Pokaż mimo to

8
avatar
0
0

Na półkach:

(...) to książka, która prostym i jednocześnie pełnym poezji tekstem Heekyoung Kim i magicznymi ilustracjami Krystyny Lipki-Sztarbałło, opowiada o właściwym człowiekowi widzeniu świata. Pretekst do zadawania filozoficznych pytań stanowią mapy zawierające w sobie podstawowy poznawczy paradoks. Jednocześnie otwierają przed nami świat, ale zawsze ograniczają go pewne ramy wynikające z wiedzy, doświadczeń ich twórców. Tego, czego jeszcze nie znamy, po prostu nie ma. Tego, co chcemy ukryć, także.

Podstawową funkcję map zdradzają już nawiązujące do siebie w dość przewrotny sposób wyklejki. Biblioteczny labirynt w całej okazałości i jego schemat. Porządkowanie świata, wiedzy, doświadczeń zobrazowane w bardzo prosty sposób. Pomiędzy nimi przedstawiono wybrane mapy nie tylko naszego otoczenia, ale i nas samych. Te zupełnie współczesne, i te, które powstały nim pojawiło się pismo.
Opowieść zaczyna się od prostej mapy z palmy, muszelek i kamyków stworzonej przed wiekami przez mieszkańców Wysp Marshalla. Poznajemy graficzną wizję świata Anaksymandra z Miletu sprzed 2600 lat i wykuty w marmurze plan starożytnego Rzymu. Centrum wszystkiego, co znane, średniowieczni kartografowie umieścili w Jerozolimie, z kolei dawne azjatyckie mapy burzą zakorzeniony w nas od wieków europocentryzm. Miasta, metro, miejsca użyteczności publicznej, drogi i ulice. Niebo i podziemia, a nawet ludzki genom. Mapy porządkują każdą rzeczywistość, a ściślej rzecz biorąc wszystkie rzeczywistości. Upraszczają lub uszczegóławiają w zależności od potrzeb. Zawsze jednak mówią o odzwierciedlanym świecie więcej niż nam się wydaje i więcej niż świadomie chcieli przekazać odbiorcom ich twórcy.
To bowiem także opowieść o subiektywizmie naszego poznania, o jego ograniczeniach. Mapy pochodzące z różnych okresów, z różnych miejsc pokazują, jak odmiennie można postrzegać to, co obiektywnie jest takie samo. Jak nasz ogląd świata zdeterminowany jest przez wiedzę i doświadczenia. To także obrazowa lekcja o tym, że warto czasami spojrzeć na to, co wokół nas, z innej perspektywy, o ile jesteśmy ją sobie w stanie w ogóle wyobrazić. Gangnido - najstarsza koreańska mapa świata przecież mówi „Azja jest wielka, a Zachód malutki". Europejskie mapy z podobnego okresu twierdzą coś zupełnie przeciwnego.
Treść książki, a przede wszystkim sposób jej prezentacji, wymyka się prostym podziałom. Trudno jednoznacznie zaklasyfikować ją gatunkowo. Konkretna wiedza historyczna, fakty z dziejów kartografii przeplatają się tu z filozoficznymi pytaniami, a nawet czystą poezją. Wszystko rozgrywa się na poziomie czytelnym dla dziecka. Autorka unika trudnej terminologii, jednak w żadnym momencie odbiorca - niezależnie od wieku - nie może czuć się niedoceniony. Język choć prosty, nie jest infantylny.

Lapidarny, skondensowany tekst wszystkie swe niejednoznaczne sensy odkrywa dopiero w zderzeniu z nasyconymi treścią ilustracjami. Nie wiem, jak Krystyna Lipka-Sztarbałło zdołała ukryć w nich tyle przekazu. Mimo że przeglądałam poszczególne mapy, grafiki, obrazy wielokrotnie, z różnych perspektyw, cały czas odnoszę wrażenie, że coś jeszcze mi umknęło, że gdzieś na kartach książki kryją się jakieś nawiązania, których nie dostrzegam, a które umożliwiają czytelnikom zupełnie inne odczytania i interpretacje.
Wielowymiarowe ilustracje na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość trudne w odbiorze. Mapy, diagramy, wykresy, obrazy jak z dawnych rycin kojarzą się raczej z poważną książką naukową niż z pozycją popularnonaukową przeznaczoną dla młodszego czytelnika. Między innymi dlatego trochę bałam się tej książki. Jej nieoczywistości, filozoficznych podtekstów. Nie wierzyłam tak do końca, że moje dzieci (wtedy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) nie poczują się nią trochę przytłoczone, że odnajdą się w tej stylistyce.
I rzeczywiście - początkowo pojawił się opór, takie powątpiewanie, czy to na pewno książka dla dzieci. Z czasem zamienił się on jednak w fascynację małego odkrywcy. Ilustracje okazały się naprawdę jasne, czytelne i przyjazne. A tekst zmuszał do myślenia, do spojrzenia na obraz z różnych perspektyw. Aktywizował poprzez umiejętne prowadzenie czytelnika, poprzez zadawanie odpowiednich pytań, a nie udzielanie prostych, jedynie słusznych odpowiedzi. Wiedza o kartografii jest bowiem w tym przypadku jedynie pretekstem, punktem wyjścia do rozważań o naturze świata. Mapy to przewodniki po różnych otaczających nas rzeczywistościach - tych konkretnych, namacalnych, i tych, które możemy tylko sobie wyobrazić, gdyż należą do strefy idei.

Cheonhado mówi: Myśl inaczej. Wtedy zobaczysz cały świat. Ja dopowiem - choć spróbuj. Ten picturebook będzie doskonałym przewodnikiem.

Recenzja z http://mamobaba.blogspot.com/2018/04/dokad-isc-mapy-mowia-do-nas-czyli.html

(...) to książka, która prostym i jednocześnie pełnym poezji tekstem Heekyoung Kim i magicznymi ilustracjami Krystyny Lipki-Sztarbałło, opowiada o właściwym człowiekowi widzeniu świata. Pretekst do zadawania filozoficznych pytań stanowią mapy zawierające w sobie podstawowy poznawczy paradoks. Jednocześnie otwierają przed nami świat, ale zawsze ograniczają go pewne ramy...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
94
39

Na półkach: ,

Bardzo lubię sama oglądać tę książkę, bo jak mało która rozwija wyobraźnię i wytrąca ze schematycznego myślenia. To książka o mapach, ale nie tylko o takich, jakie znamy z atlasów czy globusa. Jest tutaj mapa nieba i mapa metra, mapa wschodnia i zachodnia, mapa z gałązek i z kamyków. To nie jest bardzo łatwa książka, wymaga wysiłku, ale warto go podjąć i dać się wciągnąć w historię o mapach i wędrowanie po mapach.

Pisałam o niej także tutaj:
http://synkowe-czytanie.blog.onet.pl/2015/02/13/o-wyobrazni-i-wedrowaniu/

Bardzo lubię sama oglądać tę książkę, bo jak mało która rozwija wyobraźnię i wytrąca ze schematycznego myślenia. To książka o mapach, ale nie tylko o takich, jakie znamy z atlasów czy globusa. Jest tutaj mapa nieba i mapa metra, mapa wschodnia i zachodnia, mapa z gałązek i z kamyków. To nie jest bardzo łatwa książka, wymaga wysiłku, ale warto go podjąć i dać się wciągnąć w...

więcej Pokaż mimo to

2
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dokąd iść? Mapy mówią do nas


Reklama
zgłoś błąd