Przygody literek

Skrzat
2007-01-01
2007-01-01
48 min.

Świetna książeczka dla dzieci! Humorystyczne wierszyki przybliżą dzieciom wszystkie literki polskiego alfabetu.

Mój syn ma rekę do książek. Sięga intuicyjnie, bo czytać jeszcze nie umie. Na "Przygody literek" autorstwa Rossa skrzywiłam się, bo w głowie kołatał mi się Pan - Błazenek, za którego twórczością nie przepadałam. A tu taka niespodzianka...
Książeczka, do której dołączona jest płytą CD z autorską interpretacją utworów, jednym słowem jest genialna.
Już wstęp zachęca:
Po co w życiu są literki?
- Bo literki tworzą słowa.
A czy z tych słów skutek wielki?
- Wielki, bo to polska mowa.

Zajrzyj więc do alfabetu,
ucz się, nie idź na łatwiznę,
nie potrzeba tu sekretu,
by móc kochać swą Ojczyznę.

Książeczka edytorsko pięknie wydana, wierszyki dowcipne, "wpadające w ucho", czasem skojarzenia bardzo odległe, ale precyzyjne.
Lektura i dla małego, i dla dużego.

Bardzo polecam na prezent z okazji, bądź bez. Warto.
My - czyli syn i ja - mamy już większą połowę opanowaną pamięciowo:)

Już wstęp zachęca:
Po co w...

Dziś będę się zachwycać. Będę zachwalać i rozczulać się nad tą książeczką bardzo, bo jestem z niej naprawdę zadowolona. Zatem jeśli nie chcecie się zasłodzić, to radziłabym odpuścić sobie czytanie tej recenzji :P

Przygody literek to oczywiście wierszyki. Wiem, wiem, niejednokrotnie polecałyśmy Wam już wierszyki, a także nie raz polecałyśmy rymowanki dotyczące literek alfabetu. Ale muszę przyznać, że z tej lektury jestem wyjątkowo zadowolona. Hm... mam tylko nadzieje, że uda mi się Wam wyjaśnić, dlaczego właśnie ta tak bardzo przypadła mi do gustu. Zatem uwaga uwaga, zaczynam zachwalanie ;)

Podobnie jak w innych takich książeczkach tutaj także każdy z wierszyków dotyczy innej literki alfabetu. Bardzo podoba mi się fakt, że oprócz literek podstawowych są także wiersze na przykład o "ą", "ś" czy "ź". W dodatku każdy wiersz jest wręcz "naszprycowany" literką, której właśnie dotyczy. A poza tym, śledząc tekst w książce literki te są też wyróżnione na czerwono. Dziecko zatem nie tylko słucha wesołych i ciekawych rymowanek na ten temat, ale także poznaje ich graficzny zapis zarówno jako literkę małą jak i dużą. Nie uważacie, że to świetny pomysł?

"Raz strażak Rysio i strażak Romek
gasili rano Doroty domek.
Bystro gasili, by się nie spalił,
ale się spalił, bo rapowali.

Do tego morał chcę prosty dodać:
Nie zawsze można sobie rapować."

Co więcej, wierszyki są naprawdę fajne. My ogólnie lubimy takie utwory, ale te czyta nam się wyjątkowo dobrze. Wiersze są śmieszne i ciekawe. Fajnie się rymują, są bardzo pomysłowe i co najważniejsze są bardzo rytmiczne dzięki czemu łatwo wpadają w ucho. Niektóre Alicja potrafi już mi dopowiadać, choć czytałyśmy je zaledwie trzy czy cztery razy. Muszę jednak przyznać, że fantastycznie się przy nich bawimy i pewnie jeszcze nie raz będziemy je czytać.

Nie będę sobą jak nie wspomnę także o grafice w książeczce. Na każdej ze stron znajdźmy całe mnóstwo pięknych wesołych i bardzo zabawnych ilustracji, które zdobią i bawią małego czytelnika. Wiem, że w literaturze w zasadzie najważniejsza jest treść, ale jak przyjemnie jest zaglądać do takiej książeczki, która cieszy nie tylko słowem, ale także opracowaniem :)

I na koniec jeszcze niespodzianka. Do tej lektury dołączona jest także płyta! A na niej wszystkie utwory z książeczki w interpretacji ich autora czyli Tadeusza Rossa. Wiecie, że ogólnie jestem zwolenniczkę czytania dziecku książki osobiście, ale tą płytę sama z przyjemnością sobie włączam.

Nie wiem czy Was przekonałam, ale jeśli nie to żałujcie. Ja i Alicja jesteśmy zachwycone!

• 1j) Literatura polska
  • 1r) Czytane moim dzieciom ✿❀
  • E2) Podstawówka 1-3
  • 3) Z biblioteki
  • Rodzinne poczytajki
  • C3) Wierszem/ wierszowane
  • Skrzat
  • 4a) 2019

Dodaj cytat z książki Przygody literek