Hagakure. Sekretna Księga Samurajów

Tsunetomo Yamamoto Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza 3.49 filozofia, etyka
Hagakure
Oficyna Wydawnicza 3.49
samuraj hagakure bushido kodeks wojownika Japonia cywilizacja japońska literatura japońska
Hagakure
filozofia, etyka
2010-01-01

To książka dla wszystkich ciekawych świata i historii, a zwłaszcza dla fanów religioznawstwa i rozwoju osobistego. Dowiadujemy się tu historii (z tego co pamiętam) z kilku stuleci. Samurajowie gromadzą opowiadania o rodzie i swoich dokonaniach z niesamowitą pieczołowitością. W książce zawarty jest opis etapów uczenia się, co potwierdza, że byli oni poddawani nieustannemu...

Na półkach: , , , , , ,

Myśli Tsunetomo Yamamoto spisane na początku XVIII wieku to świetne świadectwo minionego okresu Samurajów, które czytelnikowi pozwala na próbę wniknięcia w umysł tych niezachwianych wojowników prezentując ich świat wartości i podłoże podejmowanych decyzji. Świetna książka, warto przeczytać, sporo cennych rad wartych jest wprowadzenia do swojego życia. Poniżej cytaty...

Bardzo ciekawa lektura. Nie miałem żadnej styczności z samurajami wcześniej. Tutaj mamy dzieło samuraja o jego życiu. Przybliża to trochę ich zasady i drogi postępowania. Jest to bardzo ciekawa pozycja, wymagająca czytania ze zrozumieniem.

Książka o życiu samuraja napisana przez samego samuraja. Polecam przede wszystkim ludziom, którzy interesują się Japonią, sztukami walki, samurajami. Innych może znudzić, ponieważ książka ta nie posiada fabuły. Jest raczej starym zbiorem zasad samuraja. Niektóre z nich poparte są przykładami z ich życia codziennego. Nie można więc powiedzieć, że ma ona tylko wyraz...

Książka na życie.

Ciężkie było życie samuraja, ale za to bardzo honorowe.

Bardzo ciekawie przedstawione podstawy filozofii japońskich wojowników, ciekawe historie, interesujące cytaty, wartościowe uwagi i porady. Generalnie bardzo pozytywna książka jednak pozostawia delikatne wrażenie niedosytu.

• Chcę w prezencie
  • Japonia