rozwiń zwiń

Psychologia społeczna

Okładka książki Psychologia społeczna
Bogdan Wojciszke Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe Scholar
2021-01-01
2021-01-01
psychologia psychologia społeczna

Okładka książki Homo nie całkiem sapiens Marcin Rotkiewicz, Bogdan Wojciszke
Ocena 6,4
Homo nie całki... Marcin Rotkiewicz, ...
Okładka książki Alfabet miłości Renata Mazurowska, Bogdan Wojciszke
Ocena 6,6
Alfabet miłości Renata Mazurowska, ...

Bardzo dobra pozycja. Rzetelne kompedium wiedzy.

Bardzo dobra pozycja. Rzetelne kompedium wiedzy.

Ta książka (na uczelni nazywana żartobliwie "biblią") towarzyszyła mi podczas wszystkich lat studiowania. Posiada wiele udokumentowanej wiedzy. Książka jest przemyślanie zbudowana - posiada wiele badań, które w większości są przedstawione na wykresach i różnych ramkach. Ciekawostki znajdują się w zielonych ramkach. Na sam koniec każdego rozdziału znajduje się podsumowanie, wypisane pojęcia z danego rozdziału oraz proponowaną literaturę dodatkową.

Polecam każdej osobie zajmującej się pracą z ludźmi albo po prostu osobom zainteresowanym psychologią - warto zacząć od tej pozycji.

Świętna pozycja, w zasadzie każdy rozdział wnosił coś ciekawego. Wszystko oczywiście poparte badaniami. Chociaż pomimo wykresów, tabel i wyników autor co jakiś czas pozwalał sobie na odejście od analiz wyników, a wrzucenie komentarza trafnie ujmującego otrzymane wyniki. Książkę wypożyczyłam z biblioteki, ale ciągle zastanawiam się nad kupieniem wersji na własność, bo wciąż po przeczytaniu, gdy pozycja leżała jeszcze u mnie zdarzało mi się do niej sięgać po jakieś ciekawe wyniki, albo wracać do pewnych konkluzji. Ogólnie bardzo polecam!

Objętość przeraża, jednak trzeba przyznać, że książka napisana jest przystępnym językiem. Oparta na eksperymentach, jako przykładach, co jest jej dobrym atutem.
Polecam wszystkim zaczynającym przygodę z psychologią.

Polecam wszystkim zaczynającym przygodę z psychologią.

Zarówno rozmiary książki jak i jej objętość mogą z początku przytłaczać. Jednakże czym są owe aspekty w obliczu ogromu wiedzy, zapisanej na blisko 640 stronach (wykonanych z odpowiedniego papieru, dzięki któremu książka jest możliwa do podniesienia i pomimo grawitacji nie wydaje się być niemożliwie ciężka!). Genialnie ujęte aspekty współczesnej psychologii społecznej w zestawieniu z historią w zakresie owej dziedziny naukowej pozwalają na dogłębne i pełne pozytywnych zaskoczeń analizowanie bogatej w cenne informacje treści. Po książkę sięgnąć mogą dosłownie wszyscy - obligatoryjnym nie jest bycie studentem psychologii , ale po prostu człowiekiem, którego chcąc nie chcąc owe dzieło dotyczy. Potraktujmy to jako zbiorową historię nas wszystkich, pisaną mistrzowskim piórem Pana Bogdana Wojciszke.

Panie Wojciszke, doceniam bardzo, ale mogłoby mniej boleć.

Panie Wojciszke, doceniam bardzo, ale mogłoby mniej boleć.

Dla mnie podręcznik z przedmiotu o tej samej nazwie. Moja opinia będzie bardziej z perspektywy osoby uczącej się.
Pulsy:
-łatwy język
-przystępna
minusy:
-kluczowe pojęcia nie mają swojego odnośnika w tekście, autor nie tłumaczy pojęcia, które podaje jako jedno ze słów kluczowych;
- słabo opisane badania i eksperymenty, bardzo poglądowe;
polecam bardziej książki Eliota Aronsona i Roberta Cialdiniego, bo co polskie, nie musi znaczyć dobrze zrobione.

Pulsy:
-łatwy język
-przystępna
minusy:
- słabo opisane badania i eksperymenty, bardzo poglądowe;
polecam bardziej książki Eliota...

Obszerny temat, obszerna pozycja. Super się czyta.

Obszerny temat, obszerna pozycja. Super się czyta.

Prosty język, mnóstwo ciekawostek i kompilacja dokonań polskich oraz zagranicznych badaczy. Dobra rzecz! Podręcznik, ale bardzo przyjemny. Minusem może być małe skrzywienie Wojciszke na punkcie własnych badań, dotyczących sprawczości i wspólnotowości. Czasem ma się wrażenie, że autor chce w tych kategoriach zmieścić cały świat i w odniesieniu do nich tłumaczyć każde zjawisko.

Dodaj cytat z książki Psychologia społeczna