rozwińzwiń

Okładka książki Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy Brené Brown
Brené Brown Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Gifts of Imperfection: Let Go of Who You Think You're Supposed to Be and Embrace Who You Are
Media Rodzina
2012-09-20
2012-09-20
Krzysztof Puławski
rozwój osobisty psychologia

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wartościowy poradnik dla nieco zaawansowanych w świecie uczuć, pragnień i wartości.
Naukowe podejście wzmacnia prosty przekaz.

Naukowe podejście wzmacnia prosty przekaz.

Przeczytałam już wiele książek w podobnym temacie jednak jakoś nie trafiają one do mnie, z pewnością badania, które prowadzi Brene Brown są cenne jednak jeśli chodzi o jej twórczość nie do końca jest to mój klimat.

Co by było, gdybyśmy mogli przestać udawać...

Co by było, gdybyśmy mogli przestać udawać...

„Jeśli wstyd jest powszechną obawą przed tym, że nie jesteśmy warci miłości i przynależności, które stanowią jedną z naszych podstawowych potrzeb, to łatwo zrozumieć, dlaczego mówi się, że wstyd jest jednym z kluczowych uczuć. Nie musimy doświadczać wstydu, by się go bać – wystarczy strach przed tym, że uzna się nas za niegodnych miłości i zaufania.”

I wciąż jesteśmy koszmarnie zabiegani. Na nic nie mamy czasu. Wciąż wydaje nam się, że nie zasługujemy na odpoczynek, na przyjemności, na rozrywkę, tylko musimy ciągle pracować, pracować, pracować, robić pożyteczne rzeczy. A przyjemności?! Strata czasu i tyle!

„Mamy tyle do zrobienia i tak mało czasu, że wszelkie próby odprężenia wywołują stres. Udało nam się skutecznie przekonać siebie, że bawiąc się, tracimy cenny czas. Ba, nabraliśmy nawet przekonania, że sen jest stratą czasu.”

Przemęczeni, sfrustrowani, zestresowani, ciągle w biegu i pod presją, wciąż dążymy do tego, by mieć, a nie do tego, by być. I tak latami ucieka nam życie między palcami, ale czy my faktycznie je przeżywamy? Gdyby tak mniej pracować, a część czasu poświęcić na zdrowy sen, zabawę i spotkania z przyjaciółmi czy rodziną, własne hobby, to w końcu moglibyśmy poczuć, czym to życie faktycznie jest. Nie biegiem, nie wyścigiem, nie listą rzeczy do zrobienia, tylko radością, przyjemnością, chwilą zadumy, spełnieniem, byciem tu i teraz.

Dalsza część recenzji tutaj: https://milionyliter.blogspot.com/2024/01/brene-brown-dary-niedoskonaosci.html

I wciąż jesteśmy...

Nie jestem fanką psychologicznych pozycji, ciężko do mnie trafić z takimi przemyśleniami, a jednak książka była całkiem przyjemna do czytania, na szczęście nie za długa, przez co przyjemnie było przez nią przebrnąć. Składnia do przemyśleń i zastanowienia się nad swoim podejściem do życia, problemów i akceptowania siebie.

Czy lubisz siebie jako osobę?

Poradnik dla wszystkich, którzy mają problemy z perfekcjonizmem, a wskutek tego z zaniżoną samooceną. Aby wyzwolić się z kręgu fałszywych przekonań, że zawsze musimy być idealni i nie możemy popełniać błędów, autorka proponuje, by zaakceptować swoje braki jako część ludzkiej natury. Wtedy to przekonamy się, jakimi darami obdarzy nas niedoskonałość. Odwagą, by pewniej i bez lęku podejmować ważne decyzje. Współczuciem, by traktować lepiej siebie i innych, a także silniejszymi więzami z bliskimi, dzięki zrozumieniu, że każdy może się mylić. Niedoskonałość sprawi jednak przede wszystkim, że zaczniemy żyć autentycznie – pełni radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy, i z tego, co nam się przytrafia.

Książka jest niepozorna, nietypowa. Nie jest typowym poradnikiem jak polubić siebie. Śledzimy badania autorki na temat tego, co w życiu jest autentyczne. Początkowo autorka nie przekonała mnie do siebie. Denerwowała mnie infantylnością i odwołaniami do religii, ale z kolejnymi stronami nabrałam do niej sympatii. Przeczytanie tej książki umożliwia rozpoznanie w sobie jak dużym problem może być w nas dążenie do perfekcjonizmu.

Książka jest momentami trochę w duchu "Biegnącej z wilkami", bo nawiązuje do życia twórczego, pozwolenia sobie na luz, odrzucenie wstydu, zabawę, odpoczynek, taniec i utrzymywanie relacji - czyli samych niemodnych dziś wartości, w dobie ciągłego pędu sukcesu i zarabiania. Wyniosłam z niej trochę przemyśleń dla siebie - a chyba o to chodziło.

Czy lubisz siebie jako osobę?

W skrócie: bycie Autentycznym to orka na ugorze. Poradnik na podstawie badań, spotkań, warsztatów i własnego życia Brown. Trochę klisz, modlitw do Boga i rad typu "open your heart and the world will open in return." Czasem tendencyjna, ale raczej lekka i bez nadęcia.

Niestety nie przemówiła do mnie. Doceniam za opis badań nad którymi pracuje autorka ale cała książka miała dla mnie infantylny, wręcz irytujący wydźwięk. Czułam, że cały czas pisze o tym samym, powtarzając w kółko jak masło maślane. Jednak nie jest to pierwszy raz gdy książka amerykańskiego autora zupełnie nie wpada w mój gust. Maniera ciągłego powtarzania, sprzedania, auto-promocji i często lakonicznych przykładów, to standard. Odnoszę wrażenie jakby autorzy cały czas próbowali się dowartościować i pokazać, że są lepsi od innych i więcej już osiągnęli. Tak było z Miracle Morning czy Rich dad, poor dad. A ta pozycja niby powinna walczyć z tą manierą. Kilka zgrabienie opisanych terminów, ale to wszystko. Gwiazdki za to, że czytało się szybko, więc nie mam takiego poczucia straconego czasu.

Bardzo dobrze się ją czytało. Autorka od razu przechodzi do sedna, dużo konkretów. Naszpikowana wiedzą w pigułce. Mimo ze czytalam juz kilka ksiazek w podobnej tematyce, wiele informacji o wstydzie bylo dla mnie zaskakujących. Bardzo polecam.

Nietypowa. I niepozorna. To nie poradnik "jak polubić swoje niedoskonałości", a śledzenie badań autorki na temat... "co to jest życie autentyczne". Na początku denerwowała mnie swoją lekką infantylnością i odwołaniami do religii, ale szybko nabrałam sympatii do autorki i do jej ciepłej osobowości.

Wyniosłam z niej trochę przemyśleń dla siebie - a chyba o to chodziło :)

Książka jest momentami trochę w duchu "Biegnącej z wilkami", bo nawiązuje...

1 133
  • 2022
  • Psychologia
  • 2023
  • Rozwój osobisty
  • 2021
  • Poradniki

Brené Brown Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy Zobacz więcej