Kup teraz - 19 ofert w cenie od 6.99 zł do 53.90 zł

Testament. Rozmowy z Dominique de Roux

Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
Testament : entretiens avec Dominique de Roux
publicystyka literacka, eseje
2012-09-06
Ireneusz Kania
pisarze polscy wywiad

Gombrowicz w pigułce. Lektura bardzo gęsta. Autor "Operetki" objaśnia swoją twórczość, konstruuje swoją biografie. Gombrowicz wciąż stwarza Gombrowicza, wypełnia szczelnie tekst rozmowy swoją osobą. Wciąż buntuje się przeciw Formie stwarzając kolejne jej warianty.

"Czy mój bunt dawniejszy ożyje w czyjejś młodej, zdobywczej wyobraźni? Nie wiem. Ale ja? Czy zdołam zbuntować...

Warto przeczytać przed zabraniem się za Gombrowicza.

Świetny przewodnik po twórczości Witolda Gombrowicza. Dobrze jest znać punkt widzenia samego autora, podczas gdy jego dzieła interpretowane są na wiele różnych sposobów.

Gdybym przeczytał "Testament" wcześniej! Gdybym znał treść rozmów Gombrowicza z Dominique de Roux! Gdybym... To pewnie z jego książkami szedł bym dzisiaj jasną, przestronną drogą, a nie przedzierał się przez gąszcz krzewów ciernistych i jeden Bóg wie jakich jeszcze krzakorów słownych i stylistycznych. Książka koniecznie do przeczytania przed "zabraniem się" za Gombrowicza....

Książka wyjaśniająca prawie wszystkie niejasności dotyczące utworów Gombrowicza. Autor chętnie podaje linię interpretacyjną swoich dzieł, a także nieustannie (bo i w "Dziennikach") dopowiada. Być może takie zachowanie wyda się czytelnikowi naganne, ponieważ "dzieło musi bronić się samo", ale w tym przypadku należy wziąć poprawkę na oryginalność naszego literata. Gombrowicz...

To trzeba przeczytac, tyle ze juz po lekturze wszystkich jego dziel ale koniecznie przed przeczytaniem ich ponownie :)

• 2014
  • Literatura polska