Wiersze wybrane

Okładka książki Wiersze wybrane Andrzej Bursa
Okładka książki Wiersze wybrane
Andrzej Bursa Wydawnictwo: Profile poezja
157 str. 2 godz. 37 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Profile
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
157
Czas czytania
2 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
8385741267
Tagi:
poezja polska poeci wyklęci
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Jean-Marie Benjamin, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Andrzej Bursa, Paul Celan, Edward Field, Stanisław Grochowiak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Xu Jun, Konstandinos Kawafis, Bożena Keff, Adam Mazur, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Oskar Miłosz, Tadeusz Nowak, Papusza, Maria Anna Potocka, Edward Stachura, Teresa Truszkowska, Rafał Wojaczek
Ocena 9,2
Paweł Althamer... Anna Achmatowa, Krz...
Okładka książki Znak nr 765 Joanna Bar, Wojciech Bonowicz, Halina Bortnowska, Andrzej Bursa, Tadeusz Gadacz, Patryk Hardziej, Józefa Hennelowa, Jerzy Illg, Dominika Kozłowska, Józef Majewski, Anna Mateja, Piotr Napiwodzki, Bronka Nowicka, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 7,0
Znak nr 765 Joanna Bar, Wojciec...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Ocena 6,1
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
282
282

Na półkach: , , ,

Niepoetyczność tej poezji, zmienny stosunek do języka, tradycji poetyckiej, którą często ośmiesza i neguje, niejednoznaczna wymowa oraz pozorna konkluzywność sprawiała i nadal sprawia, że jest to twórczość kłopotliwa dla speców od analizowania i komentowania poezji.
Ale to ich problem .... .

Dla mnie Andrzej Bursa to człowiek niepokorny, złapany w pajęczynę czasów, w których przyszło mu żyć krótkim, dwudziestopięcioletnim życiem (umiera nagle, powodem jest wrodzona wada serca).
W jego wierszach widoczna jest szamotanina, bunt, kontestacja, złość, szyderstwo, bezradna ironia uciekająca w groteskę, cynizm, brutalność i wulgaryzmy. Dla mnie to reakcja poety na otaczającą go rzeczywistość.
Bursa rozczarowany światopoglądem rodziców: konserwatyzmem i religijnością matki oraz "romansem" ojca z komunistami. Zrozpaczony i rozdarty w związku z rozwodem rodziców kontestuje - zgłasza swoją apostazję. Bursa wściekły na komunistyczne podarunki (np. dodatkowe punkty dla spolegliwych studentów zapisujących się tylko po to do ZMP),oddaje legitymację ZMP. Zniesmaczony szarą, brudną i biedną codziennością PRL-u, opisuje bezlitośnie jej brzydotę.
Potencjał intelektualny Bursy był zbyt duży, aby mógł on przeoczyć obłudę, hipokryzję oraz nędzę socrealizmu, fasady na roześmianych twarzach ideowców, którym w głowach tylko karierowiczostwo, fuchy, wpływy, lewuchy. Nie mógł nie dostrzec ingerencji cenzury i czujnych oczu UB.
Sam zresztą, jako dziennikarz, miał okazję zderzyć się z naciskami redaktorów naczelnych posłusznych poleceniom BigCenzora i jego Mocodawców. Oto komentarz poety znajdujący się w jednym z wierszy:

"Mój szef miał oczy kota
Kiciuś mruczek idiota"

Trzy ostatnie rzeczowniki nie są tylko obelgami, charakteryzują postawę szefa wobec przełożonych i współpracowników.
Charakterystyka i ocena to iście miażdżąca. Szkoda, że przy okazji, paskudnie oberwało się kotom, które osobiście darzę sympatią, no chyba, że zabijają ptaki lub inne małe pożyteczne stworzenia.

Szczególnie interesujący jest, również wiersz pt. "Zażalenie" adresowany, przez Bursę do ówczesnego min. sprawiedliwości. Paradoksalnie jest on nadal aktualny i mógłby zostać przypisany obecnemu szefowi partii antykredkowej, której to członkowie, gdy patrzą na zwykłe kredki w klasycznej wersji kolorystycznej, doznają szoku, ponieważ jawi im się niepokojąca wizja tęczy.
Cytat z tego wiersza powinien zawisnąć na drzwiach gabinetu wspomnianego osobnika:

"Jest pan jedną gorzką pigułką wrzuconą mi ukradkiem (wasze dowcipy) do porannej kawy.
Strawię i pana.
Ale prawo, co prawo na to?"

Kiedy czytałam różne komentarze do twórczości Bursy, znalazłam wyjątkowo trafną ocenię skutków działania totalitaryzmu, za którą dziękuję anonimowemu autorowi.
Oto treść tej opinii:
"Totalitaryzm prowadzi do osaczenia poprzez biurokrację, za którą ukrywają się tajne mechanizmy - "preludia przemocy" - takie jak: cenzura i działania operacyjne służb. Wiedzie do zagubienia się w "piekle codzienności". Człowiek - ofiara obojętnieje, adaptuje się, zaczyna odgrywać rolę kata."

Jeden z najbardziej przejmujących wierszy Andrzeja Bursy zaśpiewała Elżbieta Wojnowska. Piosenka znalazła się na płycie "Kraina Łagodności. Czterolistna" pod tytułem "Życie moje". Kiedy usłyszałam to wykonanie pierwszy raz, było dla mnie jak cios w brzuch, zgrzyt piasku między zębami. I wciąż tak działa.

Poezja Bursy ma też drugie, spokojne i pogodne oblicze, gdy artysta pisze o wyprawach za miasto, spacerach z psem, zabawach z synkiem.
Szkoda, że nie miał okazji rozwijać swojego talentu, wszak jego poemat "Luiza" porównywany jest do "Kwiatów zła" Charles'a Baudelaire'a. (10)

Niepoetyczność tej poezji, zmienny stosunek do języka, tradycji poetyckiej, którą często ośmiesza i neguje, niejednoznaczna wymowa oraz pozorna konkluzywność sprawiała i nadal sprawia, że jest to twórczość kłopotliwa dla speców od analizowania i komentowania poezji.
Ale to ich problem .... .

Dla mnie Andrzej Bursa to człowiek niepokorny, złapany w pajęczynę czasów, w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Chcę przeczytać
    10
  • Posiadam
    3
  • W domowej bibliotece
    1
  • Z biblioteki
    1
  • Ulubione
    1
  • Z bookcrossingu
    1
  • Regał drugi
    1
  • Poezja
    1
  • Terenia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiersze wybrane


Podobne książki

Przeczytaj także