Klan Poe t.1

Okładka książki Klan Poe t.1 Moto Hagio
Okładka książki Klan Poe t.1
Moto Hagio Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Klan Poe (tom 1) Seria: Mega Manga komiksy
komiksy
Klan Poe (tom 1)
Mega Manga
Poe no Ichizoku
J.P. Fantastica
2012-09-10
2012-09-10
historyczna tajemnica fantastyka wampiry shounen-ai manga

Manga, mimo że wspólnym mianownikiem dla niej jest omawianie losów klanu Poe, składa się z kilku osobnych historii:

"Dziewczę o błyszczących srebrem włosach" - ckliwa i stereotypowa historia o pierwszej miłości. Temat nie jest zbyt ambitny, ale nie czyta się jej jakoś strasznie nudno. Całość bardziej przypomina wiersz niż mangę z fabułą, wszystko sprawia wrażenie swoistej delikatności.

"Wioska Poe" - opowieść o tym, jak szlachcic trafił przez przypadek do wioski... "wampanelli". Trochę jak sen, trochę jak bajka czytana dzieciom, posiada swoisty urok. Jedyne co drażni to brak użycia powszechnie przyjętego słowa "wampir" i zastąpienie go innym. Młody chłopaczek jest dość irytujący i wyniosły, ale ujdzie.

"Pamiętnik Glena Smitha" - z tytułowym pamiętnikiem niewiele ma wspólnego, opowiada głównie losy dzieci i wnuków Glena. Trochę to jak powieść obyczajowa z dwiema wojnami światowymi w tle. W większości dość smutna opowieść.

"Klan Poe" - swoisty trening "jak zachowywać się jak żywy człowiek" podobał mi się chyba najbardziej, a "odbicie w lustrze siłą woli" wymiata :D (przez przypadek scena ta wygląda bardziej jak parodia wszystkich horrorów niż jak całkowicie poważna :P). Mimo wszystko jest to chyba najdojrzalsza opowieść w tym tomie - porusza tematy takie, jak samotność nieśmiertelnego, samotność i fałszywe przyjaźnie dziedzica fortuny, cel w życiu lub jego brak, wydarzenia które prowadzą nieubłaganie do drugich, ludzie którzy próbują wywrzeć na nas presję... Ciekawe choć smutne zakończenie i cała historia bardzo mi się podobały. Interesujące jest również obserwowanie, jak stopniowo zmienia się relacja między Edgarem a Allanem.

"Marybell i srebrna róża" - pierwsza część historii opowiadająca o "babci" Hannie i dzieciństwie rodzeństwa bardzo mi się podobała. Druga, która ukazuje tak różnych braci i zawirowania rodzinne ich rodu jest co prawda ciekawa, lecz przeraźliwie smutna. Generalnie opowieść sama przed siebie byłaby naprawdę nieźle stworzona gdyby nie to, że fakty w niej ukazane kłócą się z tym, co wiemy z wcześniejszych rozdziałów :/ Niesamowicie zmarnowany potencjał... Swoją drogą, jeden z chłopaków ma prawie zawsze oczy narysowane tak, jakby były zamknięte... czyżby to taki Brock z Pokemonów w wersji shoujo? :P Trochę irytujące. Ja rozumiem, że ma wyglądać jak "książę", ale trochę logiki też by się przydało...

"Gniazdo małych ptaków" - hmm, kolejna historia ze szkołą w tle. Ciekawy jest wątek zegarka i śmierci Robina, natomiast wszystko inne... tak jakby rozpływa się w morzu braku faktów... Po kiego dwoje wampirów podróżowało przez pół Europy tak naprawdę nie zostało wytłumaczone (obsesja czy zwykły upór?). Niby część wątków łączy się z wcześniejszymi opowiadaniami, z drugiej jednak strony Allan jest tu predstawiony jak jakaś ciamajda życiowa, co - biorąc pod uwagę jego długie życie - nie wróży mu najlepiej. Wydaje mi się, że pojawiają się tu leciutkie wątki shounen - ai, są one jednak na tyle łagodnie przedstawione że mogą umknąć i w zasadzie nie mają większego znaczenia dla fabuły. Cóż, z drugiej strony ukazanie przygotowań do święta w całkowicie męskiej szkole jest na plus.

Na pewno sięgnę po część drugą, chociażby po to żeby wyjaśniło się dlaczego fakty się ze sobą nie zgadzają, jdnak w ogólnym odczuciu ciężko jest tak naprawdę powiedzieć, o czym dokładnie jest ta manga. Określiłabym ją jako "dramat o wampirach" - często poruszany jest problem sensu życia, samotności i opuszczenia przez bliskich, stąd też ten "dramat". Nie wiem jednak czy komukolwiek poleciłabym tą pozycję, zła natomiast nie jest.

1969

Plusy - ładna historia, taka...romantyczna. Ładna kreska aczkolwiek staroświecka, co w tym przypadku jakoś tak pasuje do całości.
Ulotne, zwiewne postaci, bardzo szczupłe, kobiety mają piękne sukienki, wszędzie pełno kwiatów - dynamiczne i bardzo przyjemne dla oka rysunki.
Kadry nie zawsze mają ramki, rysunki "wylewają" się z kadrów, dużo grafik na całą stronę, kilka stron w środku jest w kolorze - są przepiękne.
Kiedy to oglądałam miałam skojarzenia ze starszą twórczością CLAMPa, podobny "bałagan" na stronach, który zresztą uwielbiam, równie dużo kwiatów, piórek, płatków itp, postaci też jakieś takie...szczuplutkie i piękne :)
Manga jest bardzo duża, dostarcza lektury na wiele godzin.
Manga ma jeszcze jeden plus - papier jest na tyle miękki,że po rozłożeniu można obejrzeć rysunki aż do samego klejenia, a mimo to klej się nie rozłamuje. Papier bieluteńki a jakość druku rewelacyjna - czerń aż błyszczy :)

Minusy - manga jest tak ciężka, że czyta się łagodnie mówiąc niewygodnie. Jeśli nie czyta się jej rozłożonej na płasko to wypada z obwoluty pod własnym ciężarem. I bolą nadgarstki! To zdecydowanie nie jest lektura do łóżka :)

Dla kogo - myślę, że dawka słodyczy, miłości, wzajemnego afektu i dramy może nie być dla każdego strawna. Z drugiej strony to naprawdę pięknie narysowana historia, i jeśli nawet okaże się niestrawna, to można usiąść i z zachwytem obejrzeć wspaniałe rysunki.
Nie żałuję że kupiłam, chętnie sięgnę po 2-gi tom.

Po dobrych recenzjach umieszczonych na różnych blogach o tej mandze, postanowiłam ją kupić i się przekonać czy jest tak naprawdę dobra.
Na początku trochę odpychała kreska, jak wydawnictwo pokazywało przykładowe str., jednak podczas czytania spodobała mi się i widać,że autorka staranie ją narysowała oraz kreska pasuje do klimatu mangi.
Fabuła skupia się na losach głównych bohaterów,którzy są wampanellami. W mandze rozdziały są niechronologiczne,ale w ogóle to nie przeszkadza, a wręcz nadaję to pewien klimat w mandze oraz pokazuje, że autorka dobrze przemyślała fabułę, która jest spójna. A także pokazuje,że dla wampanelli czas nie odgrywa żadnej roli.
W końcu są nieśmiertelnymi istotami, które same nie wiedzą skąd się wzięły na tej ziemi i czy ich egzystencja na tej ziemi ma jakikolwiek sens.
Gdy JPF ogłosiło wydanie Klanu Poe ludzie mówili, że jest to shonen­‑ai,co jest kłamstwem . To, że głównymi bohaterami są chłopcy (na początku jest to o rodzeństwie Edgara i jego młodszej siostry Marybell) nie znaczy od razu, że jest historia o homo.
Co do wydania polskiego wydania nie podoba mi się zbiorcze wydanie. Upchali 5 tomów w 2.Jest to strasznie niewygodnie trzymanie takiej cegły podczas czytania. Na plus jest duży format oraz solidne jej wydanie, które nam się nie rozpadnie podczas czytania. Na początku i pod koniec tomu są kolorowe str.(zwłaszcza te miasto pomalowane na czerwono przypadło mi do gustu:). O mało nie zapomniałam napisać o czcionce, którą wybrało JPF. Dużo osób narzekało,że jest nieczytelna. Tutaj się zgodzie, ale nie sprawiała mi problemów oraz pasuje do mangi. JPF specjalnie wybrało ozdobną czcionkę, ale mogli się bardziej postarać i poszukać ozdobnych oraz bardziej czytelnych czcionek.
Polecam dla osób, które są miłośniczkami mang shojo, jest to nawet dla nich pozycja obowiązkowa, ponieważ na twórczości tej autorki opierają się mangi z tego gatunku.

Fabuła skupia się na losach głównych...

• Manga
  • Mangi