Spacer po Lwowie

turystyka, mapy, atlasy
Zapolex

Okładka książki Mistycy, prorocy, szarlatani Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk
Ocena 7,1
Mistycy, proro... Sławomir Koper, Tom...
Okładka książki Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant. Sławomir Koper, Tomasz Stańczyk
Ocena 8,1
Kresy północy.... Sławomir Koper, Tom...

Dzień dobry
pilnie poszukuję książki "Spacer po Lwowie" autor: Sławomir Koper https://lubimyczytac.pl/ksiazka/146418/spacer-po-lwowie Czy ktoś wie, gdzie można ją kupić? a może ma i odsprzeda? Pracuję w Domu Pomocy Społecznej w Warszawie i jedna z moich mieszkanek pochodzi ze Lwowa. W tych szalonych epidemicznych dniach bardzo mocno odezwała się w niej tęsknota. Pytała mnie o tą książkę więc obiecałam, że poszukam. Pomóżcie proszę. Pozdrawiam

Dzień dobry

Na półkach: , , , , ,

"Spaceru po Lwowie" nie należy traktować jako przewodnika turystycznego. To raczej sentymentalna podróż po Starym Mieście, w której autor skupia się przede wszystkim na rynku i jego zabytkowych kamienicach, ratuszu oraz okolicznych świątyniach różnych wyznań.
Dużo miejsca Sławomir Koper poświęca też dzielnicy Łyczaków i jej słynnemu cmentarzowi oraz Uniwersytetowi Lwowskiemu, który niegdyś wydał wiele polskich sław w różnych dziedzinach.
Bardzo nastrojowe są fragmenty związane z kawiarnianym życiem polskich przedwojennych elit. Mamy okazję odwiedzić ulubione miejsca znanych poetów i prozaików oraz znakomitych matematyków lwowskich.

Po wielu pięknych zakątkach i urokliwych miejscach zostało już tylko wspomnienie, jednak sporo zabytków się zachowało i zostało odnowionych. Ciekawie w tym kontekście wypada zestawienie archiwalnych i współczesnych zdjęć.

Autor oprowadza czytelnika nie tylko po konkretnych ulicach, ale również zaprasza do intelektualnej podróży w przeszłość, przywołując anegdoty związane ze znanymi Polakami związanymi z Lwowem.
Ciekawy jest rys historyczny miasta, który otwiera całość i przedstawia dzieje miasta od jego założenia po czasy współczesne.

Książka liczy zaledwie ponad sto trzydzieści stron, więc może pozostawiać pewien niedosyt, ale i budzić apetyt na więcej i zachęcać do sięgnięcia po kolejne lektury na temat jednego z najpiękniejszych polskich miast (niestety, nie należących już do nas).

Warto sięgnąć po "Spacer po Lwowie" przed wyjazdem do tego niezwykłego miejsca, warto też po prostu odwiedzić je w wyobraźni i w odbyć wędrówkę jedynie na kartach książki.

Całość napisana jest prostym, ale ujmującym stylem, z wielką pasją, która właściwa jest kresowej tematyce w twórczości autora.

Skromna,ale bardzo udana pozycja. Ciekawie się czyta , uzupełniając swoją wiedzę o mieścię,ktöre zna się z opowiadań dziadków.

Dodaj cytat z książki Spacer po Lwowie