Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty

Okładka książki Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty Jakub Baran, Danuta Grechuta
Okładka książki Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty
Jakub BaranDanuta Grechuta Wydawnictwo: Widnokres Agencja Artystyczna biografia, autobiografia, pamiętnik
Widnokres Agencja Artystyczna
2012-08-01
2012-08-01
grechuta polska piosenka

Marek Grechuta sercem i słowami żony Danuty opisany. W tle życie artystów, i nie tylko, w PRL-u. Walorem książki zawarte w niej treści i zdjęcia. Mankamentem język narracji. Sztuczny, utrudniający lekturę.

Wzruszająca biografia Marka Grechuty - piosenkarza, literata w oczach żony Pani Danuty Grechuty. Książka gęsto okraszona sentymentalnymi fotografiami.

Piękne wspomnienie o mężu, artyście, człowieku.

Piękne wspomnienie o mężu, artyście, człowieku.

Ciekawa książka napisana w formie wywiadu.

Ciekawa książka napisana w formie wywiadu.

W dzikie wino zaplątany
Marek Grechuta, to jeden z niewielu artystów, który będąc na scenie tworzył swoistą magię. I tę cząstke magii za sprawą pani Danuty zawarł w swojej publikacji Jakub Baran. Jest to zapis wywiadu jak przeporwadził z małżonką pana Marka. Tekst na swoj sposob intrygujący, odkrywajacy relacje jakie były między małżonkami. To wartościowa pozycja, poniewaz pokazuje blaski ale tez i cienie bycia artystą przez duże A.

W dzikie wino zaplątany

Czytałam jeszcze inną książkę o Grechucie - napisaną przez Martę Sztokfisz - tam dużo miejsca poświęca się chorobie Marka: afektywne zaburzenia dwubiegunowe. Towarzyszyła mu ona podczas występów na scenie.. Tymczasem Pani Danuta nie zająknęła się ani jednym zdaniem o tym - jedynie o pobycie w szpitalu przed śmiercią. Rozumiem, żona, pielęgnuje same dobre wspomnienia, Marek jawi się nam tu jako człowiek niezwykle ciepły i właściwie po przeczytaniu książki można mieć jak najlepsze wrażenia:).. ale dla mnie to jest jednak niepełny obraz...

Niestety, ale ta rzeka tego wywiadu popłynęło trochę zbyt szeroko. Bardzo cenne informacje przeplatane są zbędnymi wątkami, a sam styl wypowiedzi Pani Grechuty jest wręcz śmieszny, sztuczny i wymuszony. Źle się czyta jej słowa. Natomiast fani Marka Grechuty, chcąc dowiedzieć się o nim czegoś więcej, będą musieli przez to przebrnąć.

Ciekawa biografia o Marku Grechucie. Dowiadujemy się z niej między innymi o ulubionych potrawach Marka,oraz o tym jak spędzał czas wolny od koncertowania.Niestety całość psuje język Danuty Grechuty. Swojego męża wspomina jako Pana Marka,Pana Męża czy pięśniarza Grechute. Jej styl opowieści jest sztuczny i wywołuje u mnie salwy śmiechu. Przykład "masło roztopić rzetelnie na patelni,unikając spalenia tegoż" albo "potrawę przenieść na talerz adekwatny wielkością". Przez te wydziwione zdania rodem z Polski szlacheckiej biografia niestety wiele traci.

Książka ciekawa, jednak zdecydowanie przyjemniej czytałoby się ją, gdyby nie wypowiedzi pani Danuty, a konkretnie ich styl. Czytając książkę miałam wrażenie, że pani Danuta próbuje bawić się czasami w Mickiewicza czy Sienkiewicza, momentami styl "ą, ę", jakoś strasznie raziło mnie "Panie Baran" i za każdym razem zastanawiałam się czemu nie "Panie Kubo/Jakubie". Zdecydowanie książka na plus, ale byłby on większy, gdyby styl wypowiedzi pani Danuty był luźniejszy niż taki hmmm... zalatujący szlachtą ;)

Świetna książka, chociaż brakowało mi informacji na temat jego edukacji muzycznej, tradycji muzycznych w rodzinie, albo np. po kim odziedziczył talent i zamiłowanie do muzyki. Bardzo wciągająca i bogata w ciekawostki, o których nikt nie wie. Polecam!

• Muzyka
  • Biografie