Akumulatory, baterie, ogniwa

2005-01-01
2005-01-01
83-206-1564-X
akumulatory baterie ogniwa

Patrząc na dzisiejszy rozwój cywilizacyjny i technologiczny oraz jego nieustanne uzależnienie od energii elektrycznej zamiast określenia „cywilizacja informatyczna” (związana z informacją) znacznie bardziej odpowiadałby zwrot „cywilizacja elektryczna” (oparta właśnie na „prądzie”). Bardzo wiele urządzeń, praktycznie większość spośród współczesnych konstrukcji i wytworów ludzkich rąk oparta jest na jakieś formie zasilania. Najłatwiej się o tym przekonać, gdy zabraknie „prądu” – wtedy dostrzega się jak bardzo człowiek staje się ułomny w świecie. Obok jednak procesów pozyskiwania energii, przekształcania jej z różnych form na formę elektryczną, przesył i tranzyt, jej wykorzystywanie czy choćby modny obecnie temat energooszczędności powstał równie ważny problem jej magazynowania. Wzięło się z różnych pobudek, lecz jedną z najbardziej znaczących jest dostępność do zasilania o dowolnej porze i w każdych warunkach. Uniezależniając się od nieregularnych dostaw stajemy się bardziej samodzielni i tym samym bardziej wydajni.

Stąd też tematyka książki profesora Czerwińskiego jest bardzo na czasie. Opisuje nam ona problematykę budowy współczesnych elektrochemicznych źródeł energii oraz ich zastosowań w technice i życiu codziennym. Wielką zaletą jest przystępność prezentowanego materiału. Począwszy od wprowadzenia opisującego skąd w ogóle pomysł magazynowania energii oraz jego historię i przeszłość. Zasadnicza cześć książki zawiera wstęp do ogniw, czyli podstawowe informacje na ich temat, w oparciu o które omawiane są dalsze rodzaje baterii. Trzeba przyznać, że dzięki temu książka wiele zyskuje i jest zrozumiała nawet dla laików bądź osób z elementarną wiedzą z zakresu chemii i fizyki. Mamy więc wyjaśnione jak dzielą się ogniwa, co przeszkadza im w pracy, jak obliczać energię czy sposoby eksploatacji. Dalsze rozdziały zawierają już charakterystykę konkretnych typów: ogniw pierwotnych, odwracalnych, paliwowych, hybrydowych i wreszcie w ramach uzupełnienia wzmiankę o superkondensatorach, prawie dotyczącym akumulatorów i baterii.

Jedyne, co może odstraszać w książce, to pewien przerost symboliki chemicznej. Z jednej strony jest to zrozumiałe, gdyż przy tak dużej ilości rodzajów ogniw, nie da się od tego uciec i nic lepiej nie opisze fizyki zjawiska niż wzory i równania. Z drugiej natomiast autor próbował stworzyć książkę niemal popularnonaukową, czyli zjadliwą dla przeciętnego człowieka, niezwiązanego zawodowo czy poprzez wykształcenie z tematyką równań reakcji czy syntezy i substancji chemicznych (zwłaszcza, że mamy tu multum pierwiastków),co średnio się udało. Bez przynajmniej szkolnych podstaw trudno przebrnąć przez niektóre fragmenty, a sam przekrojowy opis okazuje się być niemal wyczerpujący.

Mimo wszystko jest to dosyć przystępnie napisana książka dla każdego zainteresowanego nowoczesnymi metodami magazynowania energii elektrycznej. Omówione podstawy pozwalają wyrobić sobie zdanie na temat skuteczności takiej formy akumulacji energii (oczywiście jest też sporo innych) i ułatwić zrozumienie dzisiejszych rozwiązań technologicznych spotykanych na każdym kroku.

• Naukowe
  • Nauka, inżynieria, technologia
  • Kiedyś dokupię
  • Fiz-chem-geo

Dodaj cytat z książki Akumulatory, baterie, ogniwa