Przygody z marksizmem

Okładka książki Przygody z marksizmem Marshall Berman
Okładka książki Przygody z marksizmem
Marshall Berman Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Cykl: Seria Krytyki Politycznej (tom 33) filozofia, etyka
257 str. 4 godz. 17 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Seria Krytyki Politycznej (tom 33)
Tytuł oryginału:
Adventures in Marxism
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2012-05-24
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-24
Liczba stron:
257
Czas czytania
4 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362467525
Tłumacz:
Sebastian Szymański
Tagi:
marksizm filozofia
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
14

Na półkach:

Książka zawiera dużo ciekawych dygresji i w mojej ocenie wcale nie traktuje o Karolu Marksie, tylko ogólnie o polityce, ekonomii i kapitalizmie.

Książka zawiera dużo ciekawych dygresji i w mojej ocenie wcale nie traktuje o Karolu Marksie, tylko ogólnie o polityce, ekonomii i kapitalizmie.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Marshall Berman /1940-2013/ pozbierał swoje publikacje pisane w różnym czasie i dla różnych zleceniodawców, i sklecił z tego książkę. W polskim wydaniu słowem wstępnym opatrzyła ją Agata Bielik-Robson /ur.1966/, ponoć żona publicysty Cezarego Michalskiego /ur.1963/.
Michalskiego lubię za wstępy do dzieł Stanisława Brzozowskiego i Miłosza „Człowieka wśród skorpionów”, a najbardziej za stwierdzenie opublikowane w TP 40/2012 o polskiej wolności:
„..wolność.. ..prowadzi do naszego natychmiastowego zdziecinnienia, czego przykładem była zarówno „mocarstwowość” II RP, tak też współczesna nam „posmoleńska tromtadracja”, reprodukująca XIX-wieczne rytuały patriotyczne, w sytuacji tak bardzo odmiennej, że to naśladownictwo staje się już tylko uciążliwą groteską.”
Agatę Bielik-Robson lubię za „Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje”, ale i wywiad, jaki udzieliła witrynie Dziennik.pl, /2009.02.21/, w którym m.in. stwierdziła:
„Stany Zjednoczone produkują tysiące książek, z których wielka część, przynajmniej w domenie humanistycznej, jest niewiele warta”.
A ona, jako zdolna osoba, jest w stanie napisać długie, górnolotne, erudycyjne słowo wstępne do KAŻDEJ z nich.
Uwaga! Logiczny wywód trwa.
Zanim wziąłem omawianą książkę do ręki, poczytałem trochę o Bermanie i dwukrotnie przeczytałem wywiad jakiego udzielił Michałowi Sutowskiemu z „Krytyki Politycznej” /13.04.2012/, w którym podziwiałem jego szokującą pewność siebie, którą zwykłem nazywać żydowską chucpą. Przyjrzyjmy się fragmentowi:
„Pamiętam, że już po lekturze Marksa, na studiach przeczytałem książkę George Elliot – to pseudonim Mary Anne Evans, wiktoriańskiej pisarki z drugiej połowy XIX wieku. Powieść nazywała sięMiddlemarch i opowiadała o niewielkim, fikcyjnym miasteczku na prowincji angielskiej w początkach lat 30. XIX wieku. Byłem zszokowany, w jak wielkim stopniu jej obraz świata odpowiada założeniom Marksowskim – nie wiem, czy Elliot czytała Marksa, mogła go znać pośrednio poprzez męża, filozofa George’a Henry Lewesa, który jeśli nie znał Marksa osobiście, to musiał czytać jego prace..”
Musiał, albo nie musiał, ale na pewno jest to wodolejstwo wsparte epatowaniem czytelnika swoją WSZECHWIEDZĄ. Również w tym wywiadzie Berman jedzie na swoim „koniku” tj łączeniu w swoich rozważaniach myśli Marksa z przesłaniem płynącym z „Śmierci komiwojażera” Artura Millera.
Poczytałem dostępne recenzje tego „dzieła”, i nie znalazłem nic istotnego wykraczającego poza gloryfikacje autorstwa Bielik-Robson.
Berman, jako 19-letni student Columbia University miał ponoć odkryć rękopisy Marksa z 1844 roku, ktore zainspirowały go do poświęcenia życia tej tematyce. Wg książki pierwszym jego poważnym rozmówcą był Jacob Taubes /1923-1987/, który opowiedział mu dowcip:
„Kapitalizm to wyzysk człowieka przez człowieka. W komunizmie jest na odwrót”
Cha, cha! Ale dobre, nie?
Muszę podważyć wiarygodność tej książki już po przeczytaniu pierwszych stron, bo te „rękopisy” były wydane w Niemczech w 1932 r., czyli 8 lat przed narodzinami Bermana, a Taubes, do ktorego młodziutki Berman zwraca się per Jacob, urodził się w 1923 r, a nie jak on podaje w 1927, a więc był starszy AŻ o 17 lat. Uzupełnijmy „rewelacje” Bermana o „rękopisach” notką z Wikipedii: Marks....
„W 1844 stworzył Rękopisy ekonomiczno-filozoficzne, którymi rozpoczyna swoją krytykę ekonomii politycznej i filozofii heglowskiej. Rozwijał w nich również teorię humanizmu socjalistycznego”.
Jest to tzw „wczesny Marks”, omawiany szczegółowo przez wielu profesjonalistów, m.in. przez Kołakowskiego. Zobaczmy co szczególnie interesuje Bermana w tych tekstach:
„Marks w jeszcze inny szczególny sposób traktuje seks i ujmuje go jako symbol czegoś większego. Kiedy robotnicy są wyalienowani ze swojej własnej aktywności w wykonywanej pracy, ich życie seksualne staje się obsesyjną formą kompensacji. Próbują więc zrealizować się przez desperackie „jedzenie, picie i płodzenie” oraz „mieszkanie, ubieranie się”. Jednak desperacja sprawia, że przyjemności cielesne przynoszą mniej radości, niżby mogły, ponieważ przykłada się do nich większą wagę psychiczną, niż mogą udźwignąć”.
Dalej jest gorzej. Berman pisze banialuki o „marksistowskim humanizmie” w oderwaniu od rzeczywistości, bo choć wspomina o roku 1956 na Węgrzech, jak również o ideach Sartre’a czy Gorbaczowa, to nie uwzględnia weryfikacji poglądów Marksa przez życie. Dla nas, ze strefy wpływów sowieckich to bajdurzenie pijanego dziecka we mgle.
Resztę książki przekartkowałem z mniejszą lub z większą uwagą. Z większą - eseje o Lukacs-ie, Bablu i Benjaminie /1892-1940/, wzorcu dla Bermana i konczę refleksją, może błędną, ale na pewno własną: STRACONY CZAS.

Marshall Berman /1940-2013/ pozbierał swoje publikacje pisane w różnym czasie i dla różnych zleceniodawców, i sklecił z tego książkę. W polskim wydaniu słowem wstępnym opatrzyła ją Agata Bielik-Robson /ur.1966/, ponoć żona publicysty Cezarego Michalskiego /ur.1963/.
Michalskiego lubię za wstępy do dzieł Stanisława Brzozowskiego i ...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
255
255

Na półkach: ,

Interesujące interpretacje postaci Marksa, dające na niego nowe światło, często zaskakujące: czemu nie należy się dziwić, już okładka pokazuje mniej więcej punkty eksploracji.

Interesujące interpretacje postaci Marksa, dające na niego nowe światło, często zaskakujące: czemu nie należy się dziwić, już okładka pokazuje mniej więcej punkty eksploracji.

Pokaż mimo to

avatar
522
280

Na półkach:

Zbiór różnych publikacji autora ułożony pod kontem zmagań z marksizmem rozumianych jako przygoda. Osobiście sam wole te publikacje, w których tak jak na przykład Herling - Grudziński, musiał rzeczywiście zmagać się z marksizmem - leninizmem - stalinizmem w praktyce, zpierdzelają z Gułagu. Swoja drogą został zakwalifikowany do wycieczki w stronę Uralu, za nazwisko i oficerskie buty.
Takie kwiatuszki czasem wpadają: "horyzonty Marksa były rozległe; potrafił sobie wyobrazić, jak toczy się życie tysiące mil od miejsc, w których kiedykolwiek się znalazł". Rzeczywiście, jednak to zachowanie, w sensie postawę intelektualną jeno z postawą Jamesa Bonda da się porównać, który równie naturalnie potrafił obcować z każdym miejsce gdzie się znalazł.
A całkiem poważnie, to największy błąd znajduje się w marskistowskiej teorii człowieka, czy raczej jej braku. Stąd przekonani, że zło na ziemi da się zlikwidować, że czynniki ucisku trzeba powypalać i już robota z głowy! Można do nocy późniejszej wymieniać, zastrzeżenia. Atutem jest, to że autor ma moc w piórze i piszę o swojej miłości do Marksa ze szczerego serca. Szanuje to, ale nie zmienia to faktu, że jest to rola pożytecznego idioty, który nie doświadczył na własnej skórze konsekwencji nowej wiary.

Zbiór różnych publikacji autora ułożony pod kontem zmagań z marksizmem rozumianych jako przygoda. Osobiście sam wole te publikacje, w których tak jak na przykład Herling - Grudziński, musiał rzeczywiście zmagać się z marksizmem - leninizmem - stalinizmem w praktyce, zpierdzelają z Gułagu. Swoja drogą został zakwalifikowany do wycieczki w stronę Uralu, za nazwisko i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
791
125

Na półkach: , , ,

Jest kilka ciekawych uwag, ale to nie najlepsza książka w dorobku Bermana. Zbiór recenzji książek, których polskojęzyczny czytelnik nie miał okazji czytać. Świetne uczuciowe odwoływanie się do Marksa, ale brak jasnej linii przewodniej i koncepcji scalającej.

Jest kilka ciekawych uwag, ale to nie najlepsza książka w dorobku Bermana. Zbiór recenzji książek, których polskojęzyczny czytelnik nie miał okazji czytać. Świetne uczuciowe odwoływanie się do Marksa, ale brak jasnej linii przewodniej i koncepcji scalającej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    41
  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    5
  • Filozofia
    2
  • 2014
    2
  • 2023
    1
  • Lewica
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Krótkie
    1
  • Filozofia/religie/ekonomia/antropologia/psychologia
    1

Cytaty

Więcej
Marshall Berman Przygody z marksizmem Zobacz więcej
Marshall Berman Przygody z marksizmem Zobacz więcej
Marshall Berman Przygody z marksizmem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także