Stres a wolność

Stress und Freiheit
filozofia, etyka
Bogdan Baran
Bogdan Baran filozofia

Biorąc do ręki "Stres a wolność" spodziewałem się, że zapoznam się z historią zmian postrzegania tych pojęć na przestrzeni dziejów. Było co nieco o tym, jednakże książeczka jest bardziej wykładem zawierającym - tu zacytuję fragment opisu z okładki: rozważania o "nieprawdopodobieństwie" ludzkiego społeczeństwa w świetle dzisiejszego rozumienia wolności.

Jak dla mnie trochę...

"Wolny człowiek w sensie Rousseau odkrywa, że jest najmniej użytecznym człowiekiem świata - i uważa to za stan zupełnie normalny."

W tej pracy znajdziemy porównanie dawnej definicji wolności ze współczesną. Spory fragment poświęcony został J.J. Rousseau, moim zdaniem całkiem ciekawy. Pozostałość to pytania o kształt i cel współczesnego liberalizmu. Liczyłem na rozpatrzenie...

To w zasadzie przeniesiony na papier wykład, którego konkluzją jest bardzo ciekawe ujęcie liberalizmu i tego, w czym powinien się wyrażać. Bo wyraża się w czymś innym.

Może w replice do poprzedniej oceny Pana Mateusza - Sloterdijk nie jest takim utopistą, żeby konflikt między "wolnością aspołeczną" Rousseau, a stresem rzeczywistości rozwiązać prostym altruizmem.
Wydaje mi się, że wykorzystuje on fakt, że wolność z piątej przechadzki Rousseau jest zupełnie bezpredykatowa, jest zupełnie niczym (co znajduje zwieńczenie w Eleutherii...

Esej dobrze opisuje rozdźwięk pomiędzy obiektywną rzeczywistością stresu, która spaja społeczeństwa, a subiektywnym odczuciem wolności związanym z doświadczeniem oderwania i nieużyteczności, które jednostkę poza obręb społeczeństwa wyłącza. Natomiast próba zjednoczenia tych dwóch sfer poprzez zaangażowanie i altruizm idące rzekomo za odkryciem w sobie wolnego podmiotu...

• Filozofia
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • Poszukiwane
  • Nie posiadam
  • Literatura niemiecka
  • Studia v.2

Dodaj cytat z książki Stres a wolność