Wspólnota, która nadchodzi

2008-01-01
2008-01-01
978-83-60457-55-9
Sławomir Królak
Filozofia indywidualność tożsamość świadomość jednostka społeczeństwo społeczność

Kilka ciekawych rzeczy ale w zasadzie to nie do końca rozumiem myśl przewodnią (ale to ze mną może być problem)

Interesująca koncepcja wspólnotowości...

Interesująca koncepcja wspólnotowości...

"Forma nie jest zgodna z istotą życia" W. Gombrowicz, Dziennik

"Forma nie jest zgodna z istotą życia" W. Gombrowicz, Dziennik

Niewczesne rozważania Giorgia Agambena, wydane 18 lat po "premierze światowej", czytane przeze mnie nawet 27 lat później.
Ogólnie rzecz ujmując "jak późno", nie wiem czy już nie "za późno".
Należy ją dziś czytać, właśnie teraz, ale może się okazać "późna już" (jak godzina).
Być może jednak jest zupełnie inaczej, i po prostu wspólnota właśnie nadchodzi (ale obawiam się, że chyba nie dla nas).
[- Warto zestawić z Derridiańskim projektem widmontologii -]

-----------------------------------------------------

Po drugim przeczytaniu (i sporym wymęczeniem intelektualizmem) mogę powiedzieć, że wciąż czyta się dobrze. Niestety jak wielu myślicieli, których lubię, Agamben również popada w erudycyjne insinderskie zabawy skojarzeniami i dyskursami, które pozostają kompletnie nieczytelne dla ludzi z poza środowiska, z poza wspólnoty.
Wychodzi, że wspólnota, która nadchodzi będzie wymagała po prostu innych kanonów, a kto ich nie zna niech ginie - przykro.

Ogólnie rzecz ujmując "jak późno", nie wiem czy już nie "za późno".

Oczyszczająca lektura.

Oczyszczająca lektura.