Ucz się i myśl

Okładka książki Ucz się i myśl Andrzej Bubrowiecki
Okładka książki Ucz się i myśl
Andrzej Bubrowiecki Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Muza
2012-03-01
2012-03-01
978-83-7758-171-1

Ciężko stosować się do przykazów w tej książce.

Ciężko stosować się do przykazów w tej książce.

Niestety dla mnie nic nowego, ale to całkiem ładny miszmasz losowych faktów z różnych dziedzin, które mają przekształcić mentalność człowieka.

Książka nie jest zbyt prosta do przeczytania,przeciętnemu czytelnikowi.
momentami jest bardzo łatwa do zrozumienia,a czasami nie,nie każdy czytelnik wytrwa do końca stron,momentami wydaje się nudna i nie zrozumiała,mimo tych wad,warto sięgnąć po tą książkę ,ale niestety trzeba mieć cierpliwości,by ją przeczytać... :)

Książka nie jest zbyt prosta do przeczytania,przeciętnemu czytelnikowi.

Książka zapowiadała się ciekawie: jak poznać idealną metodę nauki, jak optymalnie wykorzystać zasoby naszego umysłu etc. Okazało się, że przydatne informacje zajmują jakieś 40% książki a reszta to są naukowe wyjaśnienia lub treści nieprzydatne w nauce. Ciekawe dla ludzi znających temat i interesujących się tego typu literaturą. Jak dla mnie - trochę ,,za ciężkie" dla przeciętnych ludzi, którzy pierwszy raz mają styczność z tematem rozwijania produktywności i neuromarketingiem. Zdecydowanie nie jest to lektura do poduszki.

Wielu ludzi uważa, że nauka jest wydarzeniem, że kończy się wraz ze skończeniem szkoły. Nic bardziej mylnego. Nauka to nie wydarzenie w życiu, a pewien proces, uczymy się przez całe życie. A poszukiwanie najskuteczniejszych metod uczenia się jest wyzwaniem dla współczesnego człowieka, jakie stawia przed nami XXI wiek. "Tylko człowiek wszechstronnie wykształcony, z twórczym i otwartym umysłem, posiadający wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje jego mózg, i potrafiący tę wiedzę wykorzystać w praktyce, ma szansę sprostać wyzwaniom, jakie narzuca mu współczesna rzeczywistość, ze swoją zmiennością i dynamiką, niespotykanymi w całej historii". [str.11] Święte słowa można by rzec. Trzeba jakoś sobie radzić w tym ogarniającym nas zewsząd chaosie. Jak to zrobić, aby stać się takim człowiekiem-renesansu?

Sposobów i metod jest wiele. I niektóre, o dziwo, powstały już wiele lat temu. Autor ma nadzieję, że książka przyczyni się do prezentowania postawy proaktywnej, a zawarta w publikacji wiedza i przedstawione metody ułatwią naukę na każdym poziomie, w każdym wieku i obszarze wiedzy, który chcemy opanować. Andrzej Bubrowiecki nie tworzy tu nowych technik, czerpie wiedzę od największych autorytetów w dziedzinie uczenia się, twórczego myślenia i biznesu, takich jak: Tony Buzan, Ken Robinson, Michael Gelb, Brain Tracy i wielu innych. Podaje nam na tacy wszystkie metody i techniki oraz systematyzuje wiedzę, tworzy taki przewodnik dla kreatywności, taka efektywność w "pigułce".

Wielkim plusem książki są ćwiczenia i zadania, niektóre są bardzo konstruktywne i budujące, a niektóre genialne w swej prostocie. Poza tym autor zamieszcza tu parę istotnych testów: określający dominujące zmysły (wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk); określający dominującą półkulę mózgową; dominujący styl uczenia; określający rodzaj inteligencji. Ponadto przypomina techniki szybkiego czytania, rozumienia tekstu, zapamiętywania, sztukę zdawania egzaminów oraz metody twórczego rozwiązywania problemów. Ale tak naprawdę to tylko namiastka. Do takiej pozycji trzeba wracać wielokrotnie, przypominając sobie kwestie, które nas interesują. Mój egzemplarz jest cały popodkreślany ołówkiem, czytając notowałam ważne rzeczy, sama zadawałam sobie pytania, prowadziłam ze sobą dialog wewnętrzny "do czego to może mi się przydać" i wprowadziłam już niektóre poznanie metody w praktykę.

Wypisałam sobie również taki własny dekalog z najważniejszych zagadnień:
1. Twórczo reaguj na niepowodzenia i wyciągaj z nich konstruktywne wnioski.
2. Ze spokojem przyjmuj krytykę innych ludzi, obiektywnie patrząc na jej istotę.
3. Trudne sytuacje interpretuj jako wyzwania i szukaj metod poradzenia sobie z nimi.
4. Wierz, że bardzo dużo zależny od Ciebie.
5. Zapomnij o błędach z przeszłości i skup się na tym, co chcesz osiągnąć w przyszłości.
6. Od czasu do czasu pozwól sobie na odrobinę "zdrowego" pesymizmu, przydaje się wtedy, gdy podejmujesz wielkie życiowe decyzje.
7. Optymizm TAK!, ale w połączeniu z rozsądkiem i realizmem.
8. Powtarzaj sobie pozytywne komunikaty na swój temat, czyli afirmacje, np. Lubię siebie. Jestem utalentowaną osobą. Potrafię osiągnąć dowolny cel. I pielęgnuj w sobie najważniejsze zalety.
9. Włącz "przycisk pauzy" - "stop klatkę" w sytuacjach stresujących.
10. Kontroluj samodyscyplinę.

Bardzo wnikliwa i twórcza pozycja. Gorąco polecam!

• Rozwój osobisty
  • Oddane w dobre ręce/wymienione/sprzedane
  • Popularno-naukowe
  • Psychologia i inne
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Ucz się i myśl