Blondynka w Chinach

2012-01-01
podróże Chiny

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

„Blondynka w Chinach” nie jest typowym przewodnikiem, w którym znaleźć by można jakieś konkretne informacje turystyczne. Jest to raczej zbiór wspominków autorki o jej wrażeniach i przemyśleniach, jakie wywołała w niej podróż po tym kraju. Miejscami Pawlikowska nawet za bardzo oddaje się porównaniom i opisom swoich przekonań, tak że wówczas książka przemienia się w jej osobisty poradnik światopoglądowy. Ponadto zgromadzone w niej informacje podane są w sposób jakby powierzchowny – wcześniej przeczytałam „Blondynkę na Bali” i tam podróżniczka znacznie bardziej obszernie i szczegółowo opisywała swe perypetie, zawierając również dane na temat noclegów, lokalnego transportu, cen i tożsamości kulturowo-społecznej Indonezyjczyków. W tej kwestii „Blondynka w Chinach” nieco mnie zatem zawiodła.
Mimo to lektura usatysfakcjonowała mnie jako źródło odpoczynku intelektualnego, gdyż napisana jest lekkim i przyjemnym językiem, a ponadto dostarczyła mi (wprawdzie bardzo ogólnikową, ale zawsze) wiedzę o różnych ciekawostkach na temat Chin, na przykład dotyczących procesu łamania stóp jako elementu kanonu urody.

W porównaniu z ostatnimi, raczej filozoficznymi książkami, ta była całkiem ciekawa. Pani Beata sporo opowiada o historii Chin, ale jest też trochę ze współczesności. Nawet filozoficzne fragmenty nie raziły zbyt mocno. Gwiazdka mniej za brak zdjęć z podróży.

Nie przepadam za twórczością literacką Pani Pawlikowskiej, jednak trafiłem w Auchan na promocję kilku jej książek podróżniczych i jakoś szkoda mi ich było nie kupić. Kolorowe okładki, ciekawe krajobrazy, których na żywo zapewne nie zobaczę, więc cóż miał człowiek zrobić? Kupiłem :D

Niezwykła podróż przez historię i zwyczaje Chin. Nie zabraknie tu myśli, filozofii Konfucjusza, Lao Tse i Mao Tse-tunga. Przybliżony zostanie sposób picia herbaty i kuchnia pięciu przemian. Mimo, że autorka często miała problem z porozumieniem z mieszkańcami, którzy nie mówili po angielsku, z obserwacji zebrała część wiedzy. Wiele z informacji zawartych w książce zaczerpnięta została z innych książek przetłumaczonych przez panią Beatę Pawlikowską. Chyba największymi zabytkami, jakie zobaczyła autorka był Wielki Chiński Mur i drewniane miasto Lijang. Szkoda, że w tym kieszonkowym wydaniu książki nie było zdjęć z podróży.

Bardzo subiektywny ogląd Chin przez dość specyficzną autorkę. Książka z 2012 roku, więc może można wybaczyć ignorancję co do pewnych osobistych przekonań autorki o Chinach. Może dziś po prostu wiemy więcej i po 6 latach jej zadziwienia drażnią. Mnie na pewno denerwują jej teksty afirmacyjne i silenie się na tworzenie ogólnych teorii na podstawie jakichś tam jej zapatrywań. Zaciągnijmy nad tym zasłonę milczenia...
Można tę pozycję przeczytać i potraktować po prostu jak relację kumpeli z jej podróży życia. Banały i życiowe objawienia kumpeli jakoś da się znieść między łykami kawy. Niektóre fragmenty - zwłaszcza o kuchni 5-ciu smaków - przypadły mi do gustu. Pani Beata na pewno ma dar opowiadania. Stąd ta ostatnia gwiazdka.

4/10 bo to nie książka podróżnicza, a raczej przemyślenia autorki, dlaczego Europa jest okropna a komunistyczne Chiny super. Pochwała totalitaryzmu kipi z tej książki, a antychrześcijańskie i agnostyczne przesłanie ukrywa się między ładnymi obrazkami.

Trochę zbyt pobieżna, chyba lepiej, żeby pani Beata wydawała rzadziej, a książki nieco głębsze

Sympatyczna książka. Bardzo szybko skończyłam ją czytać, bo to rodzaj takiej przyjemnej lektury na weekend. Pani Beata zabiera czytelnika w podróż po Chinach, gdzie razem z nią poznaje ten zadziwiający kraj. Błądzimy po uliczkach, czasem bardzo dosłownie, improwizujemy w kontaktach z mieszkańcami i dowiadujemy ciekawych rzeczy przy okazji popijając herbatę. Chiny, powiedziałabym, na poziomie podstawowym, na początek, na zachętę - bo trzeba zwrócić uwagę, że pani Pawlikowska nie jest raczej znawczynią tematu. Ogólnie oceniam na plus.

Przeczytałam książkę przed wyjazdem służbowym do Chin - nie jako przewodnik, ale by troszkę wprowadzić się w klimat azjatycki :) Po powrocie jeszcze do niej wróciłam, a to najlepszy dowód na to, że książka jest poprostu 'dobra'. Polecam!

Alternatywny tytuł:Pamiętnik BLONDYNKI z wakacji.
Nie polecam amatorom reportażu podróżnicze go. Ani w sumie nikomu.

Alternatywny tytuł:Pamiętnik BLONDYNKI z wakacji.
Nie polecam amatorom reportażu podróżnicze go. Ani w sumie nikomu.