Nowoczesna fotografia portretowa

2010-01-01
2010-01-01
978-83-7579-144-0
Przemysław Imieliński

Już jakiś czas fotografuję(2lata),nie mam niewiadomo jakiej wiedzy, ale również bardzo początkująca nie jestem. Tę książkę jest bardzo trudno określić, bo zdecydowanie dla średniozaawansowanych ona nie jest, ale raczej nie poleciłabym jej również początkującym. Tak naprawdę połowa książki to zdjęcia, czyli mamy jakieś może 50 stron tekstu, gdzie każda strona(mimo że książka jest większego formatu) tak naprawdę ma może z 6 linijek ciągłego tekstu... Oczywiście nie są to stricte porady jak zrobić dane zdjęcie. Każde to tak naprawdę opis "dostałem zlecenie zrobić zdjęcia S.L.Jacksonowi. Mieliśmy mieć 40min na sesję, niestety mieliśmy 30. Postanowiliśmy zrobić zdjęcia w kawiarni, w której aktor lubi pić kawę. Mieliśmy tylko światło zastane"i bla bla. KONIEC. Zero teorii. Jedynym plusem są schematy gdzie ustawić źródła światła, lecz ludzie którzy już coś z lampami czynią wiedzą po samym zdjęciu co i skąd świeci...Także jak dla mnie to tylko zbiór fajnych zdjęć, do których czasem można wrócić jako inspiracje...Niestety nic więcej. Co prawda na końcu książki jest z 10 stron teorii/porad, ale są one tak oczywiste, że jedynie przekartkowałam tę część.

Przymierzałam się z zakupem do tej książki już wielokrotnie. Raz w rozmowie z jednym ze znajomych fotografów rozmawiałam o tej książce-odradził mi ją. Z racji promocji w wydawnictwie-postanowiłam jednak ją zamówić. Żałuję, że nie zakupiłam innej, bo nawet w promocji książka nie jest warta swojej ceny. Normalnie 60zł, ja kupiłam o połowę taniej, na allegro-ok 45zł najtaniej....

Czy kiedykolwiek przeszła ci przez głowę myśl, że fotografia portretowa to pestka? Być może nie, ale założę się, że wiele osób tak właśnie myśli. Wystarczy spojrzeć na masę zdjęć umieszczanych w różnego rodzaju galeriach, na stronach internetowych, fotoblogach, czy zdjęciach nadsyłanych do różnorakich konkursów. Po ich jakości odkryć można szybko, że zdjęcia portretowe wykonywać może każdy, wielu wykonuje je poprawnie, ale tylko nieliczni tworzą oryginalną fotografię portretową. I o tę właśnie oryginalność połączoną z poprawnością chodzi. O talent połączony z profesjonalizmem.
Dwóch znanych i cenionych fotografów, specjalizujących się m.in. w fotografii portretowej, Peter Travers oraz James Cheadle napisali książkę o sztuce tworzenia fotografii portretowej „Nowoczesna fotografia portretowa. Stylizacja, techniki, oświetlenie”, w której opowiadają o technicznej stronie powstawania zdjęć, krok po kroku omawiając poszczególne etapy tworzenia wybranych fotografii. Ta książka to zbiór fotografii, które urzekną nie tylko amatorów, ale i profesjonalistów, to również możliwość poprawienia swojego warsztatu fotograficznego dzięki wskazówkom ekspertów na temat fotograficznych technik, czy sprzętu.
„Nowoczesną fotografię portretową…” można zasadniczo podzielić na dwie części. Pierwsza omawia rodzaje portretów, od popkulturowego po portret z epoki, nie zapominając o klasycznym, czy sportowym. Choć portret jest najstarszym i najbardziej chyba popularnym rodzajem fotografii, po różnorodności stylów portretowania przedstawionych w tej książce widać, że jest też jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed fotografem. Ta część uczy ponadto technik wykonywania zdjęć portretowych w różnych stylach i gatunkach. Znajdują się tu zarówno zdjęcia statyczne, jak i portrety uliczne, czy portrety wykonywane do magazynów młodzieżowych. Wszystkie style zostały omówione w prosty i przystępny sposób, zawierają informacje na temat oświetlenia, parametrów ekspozycji, czy budowania kompozycji. Autorzy pokusili się dodatkowo o zdradzenie swoim czytelnikom tajemnicy rozstawienia lamp i akcesoriów za pomocą prostych diagramów, które umożliwią fotografującym stworzenie podobnych portretów.
Druga część książki to omówienie poszczególnych etapów pracy fotografa, z licznymi wskazówkami dotyczącymi wykonywania zdjęć. Porady te zaczynają się od wydawałoby się prozaicznych, czyli od pozyskiwania klientów i zdobycia zlecenia. Z jednej strony rzecz banalna, z drugiej, patrząc na konkurencję, niesłychanie trudna. Autorzy podpowiadają też jak rozwiązać wiele problemów technicznych, tych dotyczących lokalizacji i oświetlenia, jak i zaplanowania samej sesji, czy poprawnego mierzenia światła. Książka zawiera wiele porad, które powinien znać od dawna każdy parający się fotografią, niezależnie od tego, czy jest zawodowcem, czy amatorem, ale i wskazówki, które wykorzystać może i zawodowiec w swojej pracy. Obok podstaw fotografii znajdują się tu i porady dotyczące trudniejszych zagadnień. Każdy zatem, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania znajdzie tu coś dla siebie.
Peter Travers i James Cheadle pokusili się dodatkowo o omówienie sprzętu i akcesoriów pozwalających robić profesjonalne zdjęcia portretowe, kładąc nacisk na to, by czytelnik dowiedział się na co powinien zwracać uwagę dobierając profesjonalny sprzęt fotograficzny. Dzięki tej książce czytelnik bez problemu potrafił będzie wybrać odpowiedni sprzęt oświetleniowy czy obiektyw do wykonania portretu.
Na sam koniec zaś autorzy zafundowali szybki kurs obsługi Photoshopa, jako programu niezbędnego profesjonalnemu fotografowi. Jest to siłą rzeczy bardzo pobieżne omówienie zagadnienia, po dokładniejsze wskazówki należałoby sięgnąć po publikację poświęconą wyłącznie Photoshopowi.
Książkę polecam serdecznie wszystkim osobom, które wykonują fotografię portretową, zarówno amatorom, jak i profesjonalistom, pragnącym znaleźć kolejne źródło inspiracji i kilka sztuczek, które wykorzystać będą mogli w swojej pracy.

Ocena 5,5/6

Źródło: www.pannazuzanna.com

• Fotografia
  • Fotografia
  • Fotografia📸📷📸📷
  • Fotografia-Posiadam
  • WYRZUCIŁEM Z KOLEKCJI
  • FOTOGRAFIA

Dodaj cytat z książki Nowoczesna fotografia portretowa