Okładka książki Apokryfy Nowego Testamentu. Ewangelie apokryficzne, część 1. Fragmenty. Narodzenie i dzieciństwo Maryi i Jezusa Marek Starowieyski
Marek Starowieyski Wydawnictwo: WAM religia
religia
WAM
2011-08-01
2011-08-01
Ewangelia Pismo Święte religia apokryfy

Wyczerpujący wstęp z którego dowiemy się odpowiedzi na różne pytania. Potem przed każdym zamieszczonym utworem jest on - jak zaznacza we stępie główny redaktor ks Starowieyski - w miarę możliwości szczegółowo omówiony. Brak niestety bibliografii na końcu tomu, ale jest ona w tekście (trzeba jej szukać w przypisach). Właściwa bibliografia jest dopiero w 2 tome ewangelii i jest tam szczegółowo opisana.

Tematem apokryfów interesowałam się już wcześniej, ale głownie skupiało się na przeczytanych w internecie informacji, czy filmów dokumentalnych. Te pierwsze zawsze wydawały mi się za krótkie, a te drugie za zbyt "sensacyjne" i postronne.

Na samym początku znajdziemy dokładne odpowiedzi na pytania- Czym są apokryfy? Dlaczego powstały? Kiedy powstały? Jak ludzie je postrzegali? Oraz wiele innych. W dalszej części są omawiane same teksty.

Samą książkę ciężko mi jakkolwiek ocenić, ale uważam że jest bardzo fajnie opracowana. Poza tym podoba mi się, że jej autorzy po prostu badają temat apokryfów, a nie robią sensacje jak badacze we wspomnianych wcześniej przeze mnie dokumentach.

• Religia
  • Chrześcijaństwo