Wojna powietrzna nad Wietnamem

Lampart
1995-01-01
1995-01-01

Fragment recenzji mojego autorstwa:

"Wojna w Wietnamie stała się idealnym katalizatorem dla rozwoju lotnictwa w ogóle. Rozwijały się nie tylko samoloty bojowe, ale również zaopatrzeniowe i zwiadowcze. Znajdzie w opisywanej pozycji Czytelnik wiele opisów tej ewolucji na wybranych przez autora modelach samolotów i śmigłowców. Rozważania stricte techniczne idealnie uzupełniane są poprzez opis progresu, jaki nastąpił również w samej taktyce prowadzenia wojny w powietrzu. Opisuje autor niemal każdą fazę użycia lotnictwa w wojnie, od samej organizacji lotnisk i lądowisk, przez techniki zrzutu ładunków, desantu żołnierzy, czy też prowadzenia zwiadu i obserwacji, zarówno przy świetle dziennym, jak i w nocy, przy sztucznym oświetleniu. Pozwala to Czytelnikowi tej pozycji lepiej uświadomić i wyobrazić sobie często prozaiczne problemy, które napotykali piloci sił lotniczych w Wietnamie. Nie mogło również zabraknąć w książce Bogdana Stecha informacji na temat rodzajów broni montowanych na samolotach. Osobę niezainteresowaną będą one jednak nużyć, gdyż specyfikacje poszczególnych rakiet i karabinów dla przeciętnego człowieka nie należą do rzeczy zbyt ciekawych. Na szczęście stanowią one tylko krótkie wstawki i nie psują ogólnego, pozytywnego wrażenia o treści tej książki. Najciekawszą jednak, moim zdaniem, częścią treści są liczne opisy starć między lotnictwem Amerykańskim, a Wietnamskim. To one są odskocznią od rozważań nad suchą taktyką walki i pozwalają wyobrazić sobie jej użycie w bezpośredniej walce. Autor potrafił bardzo dokładnie i zarazem ciekawie opisać te konfrontacje, przez co stanowią one najbardziej wciągającą część książki.

Jednak książka ta nie składa się tylko z tekstu. Równie obszerną jej część stanowią liczne fotografie i szkice. Jest to wielka zaleta tej pozycji, gdyż ukazuje poszczególne modele samolotów i śmigłowców, co dla Czytelnika nie mającego wiedzy na ten temat okazuje się wręcz zbawienne. Wojna w Wietnamie była „wojną telewizyjną”, wojną relacjonowaną niemal na żywo przez prasę i telewizję. Dzięki temu posiadamy mnogość fotografii prezentujących samoloty nie tylko „na postoju”, ale również w czasie akcji, co pozwala lepiej wyobrazić sobie klimat tej wojny. Szkice pomogły autorowi w zilustrowaniu rozważań dotyczących taktyki prowadzenia walki, dzięki czemu Czytelnik może zapoznać się z jej tajnikami szybkim rzutem oka, co jest bardzo pomocne w analizowaniu rozwoju tejże taktyki."

M.O. 2010

Fragment recenzji mojego autorstwa:

Książka ta to głównie kompilacja kilku publikacji wydawnictwa Squadron-Signal (ze skopiowaniem zdjęć włącznie),za to z niejakimi błędami w tłumaczeniu.
Ale zawszeć daje to obraz działań powietrznych w Wietnamie.

Ale zawszeć daje to obraz działań powietrznych w Wietnamie.

• Lotnictwo
  • 2000 i wcześniej...