Samotny tłum

Okładka książki Samotny tłum
David Riesman Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Socjologiczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Socjologiczna
The Lonely Crowd
Wydawnictwo Naukowe PWN
1971-01-01
1971-01-01
Jan Strzelecki
Riesman Samotny tłum Socjologia Psychologia społeczna Klasa średnia Przemiany społeczne USA Historia współczesna Osobowość Postawy

więcej Więcej

Przeczytałam 1/4 książki i jakieś jeszcze urywki.
Niestety, pozycja nieco trąci myszką. Przyznaję, niektórych metafor nie zrozumiałam - musiały już dawno wyjść z użycia.
Wiele ze spostrzeżeń jest wciąż (niepokojąco) trafnych.
Najciekawsze były dla mnie nieliczne partie o społeczeństwach tradycyjnych - wyjaśnienie dlaczego działają tak, a nie inaczej (np. skąd się wziął...

Bardzo produktywny podział ludzi na: sterowanych tradycją, wewnątrzsterownych i zewnątrzsterownych. Autor w nowoczesnym społeczeństwie (druga połowa XX wieku) dostrzega przewagę typu zewnątrzsterownego i kreśli dla niego możliwości rozwoju oraz wynajduje pułapki, w jakie ten typ może wpaść. Bardzo ciekawy jest namysł Riesmana nad statusem pracy i zabawy, już wtedy (w latach...

W czym może pomóc nam ta znana książka socjologiczna? W zrozumieniu schematów jakimi kierują się ludzie w naszych czasach oraz schematów, które kierowały wcześniejszym pokoleniem.

Niesamowicie przedstawione fakty, badania i filozofie Riesmana wprowadzają nas w psychologię tłumu. W trakcie czytania zdawałem sobie raz co raz sprawę w jakich schematach myślowych mnie...

• Socjologia
  • Chcę w prezencie
  • Psychologia
  • Filozofia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Samotny tłum