rozwińzwiń

Sztuka życia

Okładka książki Sztuka życia Zygmunt Bauman
Okładka książki Sztuka życia
Zygmunt Bauman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308043844
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O świecie i sobie samych Zygmunt Bauman, Stanisław Obirek
Ocena 8,3
O świecie i so... Zygmunt Bauman, Sta...
Okładka książki Płynne pokolenie Zygmunt Bauman, Thomas Leoncini
Ocena 6,4
Płynne pokolenie Zygmunt Bauman, Tho...
Okładka książki ZNAK 752 1/2018 Lekcje Baumana Zygmunt Bauman, Sylwia Chutnik, Barbara Klicka, Tomasz Kunz, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Joanna Tokarska-Bakir
Ocena 7,7
ZNAK 752 1/201... Zygmunt Bauman, Syl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
126 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
298
56

Na półkach:

Świetna książka, wciąż aktualna. Książka o szczęściu, potrzebie zmian, ale napisana bardzo przejrzyście i lekko, co sprawia że jej czytanie to czysta przyjemność

Świetna książka, wciąż aktualna. Książka o szczęściu, potrzebie zmian, ale napisana bardzo przejrzyście i lekko, co sprawia że jej czytanie to czysta przyjemność

Pokaż mimo to

avatar
136
135

Na półkach:

Dlaczego "Sztuka życia"? Bo w płynnonowoczesnej rzeczywistości samo życie to sztuka. Jesteśmy więc artystami życia. W książce profesor Bauman rozwija tą myśl.

"Artyści życia i ich dzieła nie stanowią pod tym względem wyjątku. Rylcami, którymi (świadomie bądź nieświadomie i z mniejszą lub większą wprawą) artyści życia posługują się w rzeźbieniu tworzywa, są ich  c h a r a k t e r y."

Profesor Bauman był wybitnym obserwatorem, erydutą, człowiekiem niezwykle oczytanym. Każda jego książka zawiera myśli, które pobudzają w głowie jakąś strunę zmuszając do myślenia. Ogólnie 8/10

Dlaczego "Sztuka życia"? Bo w płynnonowoczesnej rzeczywistości samo życie to sztuka. Jesteśmy więc artystami życia. W książce profesor Bauman rozwija tą myśl.

"Artyści życia i ich dzieła nie stanowią pod tym względem wyjątku. Rylcami, którymi (świadomie bądź nieświadomie i z mniejszą lub większą wprawą) artyści życia posługują się w rzeźbieniu tworzywa, są ich ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
821
456

Na półkach: , ,

Jestem zadowolona z przeczytania tejże książki. Dużo trafnych spostrzeżeń i interpretacji ludzkiego zachowania w sposób, w jaki ja bym zinterpretowała. Lubię za pośrednictwem wyrazów spotykać ludzi myślących podobnie do mnie. Byłam ciekawa każdej następnej strony.
Pierwszą połowę czytało mi się lepiej z faktu poruszanej tematyki i podobieństwa do moich przekonań. Jednak problemy, nad którymi właściwie nigdy się nie zastanawiałam lub sporadycznie, zmuszały mnie do refleksji i odnajdywania własnych odpowiedzi.
Znajduje się w Sztuce życia dużo mądrości. Polecam ją każdemu, a szczególnie tym, którzy są weną i powodem do zastanawiania się nad wartościami, wyborami i destrukcją człowieka w XXI wieku (choć obawiam się, że przez takich nie zostanie ta książka i tak zrozumiana).

Jestem zadowolona z przeczytania tejże książki. Dużo trafnych spostrzeżeń i interpretacji ludzkiego zachowania w sposób, w jaki ja bym zinterpretowała. Lubię za pośrednictwem wyrazów spotykać ludzi myślących podobnie do mnie. Byłam ciekawa każdej następnej strony.
Pierwszą połowę czytało mi się lepiej z faktu poruszanej tematyki i podobieństwa do moich przekonań. Jednak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1534
236

Na półkach: , , , , ,

Nie warto inwestować czasu w tę książkę, ponieważ jej przesłanie ogranicza się do jednego: chcesz być szczęśliwy, wyzbądź się pragnień. No Amerykę odkrył po prostu. Może i nie byłoby to nawet takie straszne, gdyby nie to, że jest nudnawa - ok. 200 stron dosłownie ględzenia. Teraz oglądam okładkę i widzę, że z tyłu jest kilka zdań, które moim zdaniem, wyczerpują zawartość tej książki. Tak więc osobom, które chciałyby się zapoznać z jej treścią, polecam okładkę.

Nie warto inwestować czasu w tę książkę, ponieważ jej przesłanie ogranicza się do jednego: chcesz być szczęśliwy, wyzbądź się pragnień. No Amerykę odkrył po prostu. Może i nie byłoby to nawet takie straszne, gdyby nie to, że jest nudnawa - ok. 200 stron dosłownie ględzenia. Teraz oglądam okładkę i widzę, że z tyłu jest kilka zdań, które moim zdaniem, wyczerpują zawartość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
71
68

Na półkach:

Pisarz w swojej "Sztuce życia" wierzy w człowieka. Uważa, że tylko pokonując ciasny egoizm, możemy budować prawdziwe więzi, bez których nie ma mowy o szczęściu. Stwierdza, że jednym z najbardziej samobójczych przekonań współczesności jest myślenie, że świata, w którym żyjemy, nie można już zmienić. A przecież został on stworzony przez człowieka i tylko człowiek jest w stanie go doskonalić.

Bauman niczym współczesny Montaigne pokazuje problem, uświadamia jego źródła i przyczyny tego, dlaczego w tym świecie za dobrze nam nie jest. Daje do zrozumienia w jakiej sytuacji się znajdujemy. Jednocześnie rozbudza naszą ciekawość, jak wytrawny literat.

Opisy rzeczywistości puentują trafne metafory, a dyskusja podjęta z filozofami starożytnymi i współczesnymi dobitnie potwierdza zebrane spostrzeżenia.

"Na bieżni wiodącej do szczęścia brak linii mety".

Więcej o książce Baumana na:
http://magdallenamagazine.blogspot.com/2014/12/kupic-szczescie.html

Pisarz w swojej "Sztuce życia" wierzy w człowieka. Uważa, że tylko pokonując ciasny egoizm, możemy budować prawdziwe więzi, bez których nie ma mowy o szczęściu. Stwierdza, że jednym z najbardziej samobójczych przekonań współczesności jest myślenie, że świata, w którym żyjemy, nie można już zmienić. A przecież został on stworzony przez człowieka i tylko człowiek jest w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
837
267

Na półkach: , ,

Zygmunt Bauman i jego koncepcja płynnej nowoczesności nie jest dla mnie nowością. Zanim przeczytałam "Sztukę życia", znałam już jego poglądy z dzieł takich jak: "Ponowoczesność jako źródło cierpień" czy "Płynna nowoczesność". Nie było zatem zbyt wielu rzeczy, które mnie zaskoczyły, bo Bauman generalnie powtarza koncept płynnego życia, płynnej rzeczywistości. Jednak Bauman chyba bardziej niż w innych książkach skupia się tutaj na jednostce i tym co czyni nasze życie szczęśliwym.
Dwie rzeczy bardzo zapadły mi w pamięć - cytat z Thomasa Hardyego, który oświadczał, że "losem człowieka jest jego charakter" oraz rozważania Baumana o miłości.
Nie chcę analizować koncepcji Baumana o "płynnej nowoczesności", bo aż nadto znajduję wokół siebie przykładów potwierdzających jego teorię. W "Sztuce życia" Bauman, po pierwsze, stara się dotrzeć do źródła naszej szczęśliwości, a po drugie, rozważa jak ta płynna rzeczywistość wpłynęła na nasze pojmowanie szczęścia i budowanie relacji z innymi.
Bardzo ważna analiza moim zdaniem. Jednak czy Bauman daje jakiąś jednoznaczną odpowiedź - raczej nie. Jak zwykle szczęścia musimy szukać sami.

"(...) miłości się nie znajduje; na miłość się nie trafia; miłość to nie jest "objet trouve", to nie "ready-made". Miłość jest czymś, co należy stwarzać i odtwarzać każdego dnia, o każdej porze na nowo i od podstaw; miłość jest czymś, co należy nieustannie wskrzeszać i potwierdzać, otaczać niesłabnącą troską i uwagą".

Zygmunt Bauman i jego koncepcja płynnej nowoczesności nie jest dla mnie nowością. Zanim przeczytałam "Sztukę życia", znałam już jego poglądy z dzieł takich jak: "Ponowoczesność jako źródło cierpień" czy "Płynna nowoczesność". Nie było zatem zbyt wielu rzeczy, które mnie zaskoczyły, bo Bauman generalnie powtarza koncept płynnego życia, płynnej rzeczywistości. Jednak Bauman...

więcej Pokaż mimo to

avatar
183
59

Na półkach: , , ,

Wspaniały opis - relacja z dzisiejszych, ponowoczesnych czasów w odniesieniu do szczęścia. I tak jak w nieco dawniejszych czasach powieść była "lustrem", w którym odbijała się rzeczywistość, tak samo w tej pracy jak w owym lustrze ona się odbija, nie oceniana - jako relacja właśnie. Książka składa się z trzech części, nie licząć wprowadzenia i posłowia. Rozdział pierwszy: "Niedole szczęścia" koncentruje się na tym, czym jest szczęście - czym było dawniej, czym jest bądz też za co uważa się je dzisiaj. Czym różni się jego doświadczanie/przeżywanie czy chociażby możliwość w czasach dawniejszych i współczesnych. Jakie były/są dążenia czy możliwości, pragnienia i oczekiwania. Że sprawa nie jest taka prosta - o tym niech świadczy tytuł rozdziału. Druga część: "My, artyści życia" siłą rzeczy przyrównuje życie w swej ogólności czy poszczególne, indywidualne żywoty do twórczości artystycznej. Jest mowa o autokreacji, samorealizacji - jak wyglądały dawniej, zarówno w swych założeniach czy filozoficzno-ideologicznych podstawach, jak i w możliwościach realizacji, a jak sprawa wygląda dzisiaj. Rozdział trzeci: "Wybór" stawia każdego z nas przed wyborem swojej drogi właśnie - wyborem, który w powszechnej indywidualnej wolności pociąga za sobą także nie mniej ważną odpowiedzialność - czy to za Innego/Innych, czy raczej za siebie samego/przed sobą samym. Autor analizuje tutaj bowiem dwie sprzeczne siły, dwa sprzeczne dążenia: "siłę odśrodkową" oraz "siłę dośrodkową", przywołując odpowiednie fragmenty dwóch myślicieli: E. Levinasa oraz F. Nietzschego. Wniosek jest taki, że w dzisiejszych czasach znacznie trudniej jest dochować wierności cnotom współczucia czy odpowiedzialności za Innego/Innych, niż "dośrodkowym" cnotom typu "jestem tego warta/y" pochądzącym od i podporządkowanym - jak wszystko dzisiaj - prawom konsumenckiego rynku.

Wspaniały opis - relacja z dzisiejszych, ponowoczesnych czasów w odniesieniu do szczęścia. I tak jak w nieco dawniejszych czasach powieść była "lustrem", w którym odbijała się rzeczywistość, tak samo w tej pracy jak w owym lustrze ona się odbija, nie oceniana - jako relacja właśnie. Książka składa się z trzech części, nie licząć wprowadzenia i posłowia. Rozdział pierwszy:...

więcej Pokaż mimo to

avatar
41
10

Na półkach:

Bauman nie zawodzi.Idealnie opisuje pokolenie do którego przypisują mnie wszystkie badania socjologiczne. Pokolenie Y to my, według Baumana "artyści życia".
'Musimy uczyć się ,że wszyscy jesteśmy artystami zdolnymi do tworzenia i modelowania rzeczy oraz, że sami możemy być dziełem sztuki powstałym w wyniku owego tworzenia i modelowania".

Bauman nie zawodzi.Idealnie opisuje pokolenie do którego przypisują mnie wszystkie badania socjologiczne. Pokolenie Y to my, według Baumana "artyści życia".
'Musimy uczyć się ,że wszyscy jesteśmy artystami zdolnymi do tworzenia i modelowania rzeczy oraz, że sami możemy być dziełem sztuki powstałym w wyniku owego tworzenia i modelowania".

Pokaż mimo to

avatar
318
37

Na półkach: , ,

Książka wyrażająca bardzo proste przesłanie: "Na drodze wiodącej do szczęścia, brak jest linii mety". To, co stanowi dla wielu osób cel w życiu tak naprawdę, jest nieuchwytne.

Książka wyrażająca bardzo proste przesłanie: "Na drodze wiodącej do szczęścia, brak jest linii mety". To, co stanowi dla wielu osób cel w życiu tak naprawdę, jest nieuchwytne.

Pokaż mimo to

avatar
178
81

Na półkach: ,

Trochę w niej więcej filozofii niż w serii książek o płynnej nowocześności. Polecam.

Trochę w niej więcej filozofii niż w serii książek o płynnej nowocześności. Polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    422
  • Przeczytane
    186
  • Posiadam
    40
  • Teraz czytam
    9
  • Filozofia
    6
  • Socjologia
    5
  • Ulubione
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ebooki
    3
  • 2019
    3

Cytaty

Więcej
Zygmunt Bauman Sztuka życia Zobacz więcej
Zygmunt Bauman Sztuka życia Zobacz więcej
Zygmunt Bauman Sztuka życia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także