Psychologia C.G. Junga

Okładka książki Psychologia C.G. Junga Jolande Jacobi
Okładka książki Psychologia C.G. Junga
Jolande Jacobi Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Zysk i S-ka
2014-11-24
2001-01-01
psychologia analityczna Jung

Tylko i wyłącznie starsze wydanie - z 1968 roku. Jest ono znakomitym wprowadzeniem do psychologii analitycznej i generalnie 'jungistyki', 'jungizmu', czy jak tam sobie twórczość Carla Gustava Junga nazwiemy. Wydanie powyższe to tłumaczenie zrobione tak, jakby tłumacze nie mieli pojęcia, co tłumaczą, albo jakby za cel obrali sobie uniemożliwienie czytelnikowi zrozumienia treści... Wiele fragmentów właściwie prezentuje treść przeciwstawną do tej z pierwszego wydania. W zasadzie przeglądając nowe wydanie, miałem wrażenie, że to nie może być przypadkowe i zastanawiałem się, na ile jest to świadome wypaczanie psychologii analitycznej, bo jak wiadomo Junga dobrze się wypacza/reinterpretuje/nadużywa itd. itd...
Dlatego podkreślam - moja ocena jest oceną wydania tej książki z 1968 roku i to wydanie gorąco polecam wszystkim zainteresowanym tematyką jungowską.

Bardzo dobry wstęp, który pozwolił mi na nakreślenie sobie wreszcie jakiegoś podstawowego pojęcia o teorii jungowskiej. Mam nadzieję dowiedzieć się znacznie więcej od samego Junga.

Oto książka, która przed przeszło 20 laty otworzyła przede mną podwoje do psychologicznej teorii C.G. Junga. Pod wieloma względami była ona dla mnie przekaźnikiem ożywczych myśli i zmian w spojrzeniu na problematykę ludzkiej psyche. Dziś gdy wracam do jungowskich lektur, jest to niezawodne kompendium wprowadzające ponownie w tę dziedzinę i odświeżające wcześniej już poznane koncepcje.

Jak zauważył sam Jung dr Jacobi udało się uniknąć wrażenia, że w psychologii jej mistrza chodzi o jakiś zamknięty system. Jest za to ujęcie w zwięzłej formie wszystkich fundamentalnych odkryć autora „Aionu”. Autorka potrafiła zawrzeć na nieco więcej niż dwustu stronach wyczerpujący opis wszystkich najważniejszych jungowskich idei i pojęć. J jak sama pisze: „Podobnie jak biologia jest nauką o żywym organizmie fizycznym, tak psychologia Junga chce być nauką o żywym organizmie psyche, za pomocą której człowiek od dawna kształtował i przeżywał religię i psychologię.

Książka dzieli się na trzy części. W pierwszej pt. Natura i struktura psyche przedstawione są definicje i opisy głównych jungowskich terminów takich jak świadomość i nieświadomość, funkcje świadomości, typy postaw, kompleksy i archetypy oraz pozostałe. Przejrzystym obrazowym dodatkiem są znakomicie przygotowane diagramy, które czytelnie ilustrują teorię. W drugiej autorka przedstawia prawa rządzące procesami i siłami psychicznymi, a w trzeciej najobszerniejszej i najbardziej bogatej treściowo omawia praktyczne zastosowania teorii psychologicznej Junga. Tu znajdziemy doskonałe przedstwienie jungowskiego sposobu pracy i refleksji nad psyche, w tym także założenia psychoterapeutyczne, a przede wszystkim pojęcie procesu indywiduacji, jako celu rozwoju psyche.

Trudno o bardziej kompetentne wprowadzenie do jungizmu i polecam tę pozycję wszystkim tym
którzy chcieliby się zagłębić się w psychologii C.G. Junga jako dobry początek.

Doskonały wstęp do psychoanalizy jungowskiej.

Doskonały wstęp do psychoanalizy jungowskiej.

Autorka stojąca murem za swoim mistrzem, co kilka rozdziałów twierdzi, że psychologia opierająca się na skrajnie subiektywnych doświadczeniach jest nauką w ścisłym tego słowa znaczeniu. W moim mniemaniu w wielu punktach system Junga wkracza w rejony metafizyczne (symbolika religijnych symboli wpływająca na rozwój psychiczny, fascynacja średniowieczną alchemią) i nie jest tak "naukowy" jakby tego chciała Jacobi.

W konfrontacji z Freudem, Jung wygrywa w moich oczach, gdy mowa o rozwoju jednostki. Struktura psyche w jego przypadku jest tak pomyślana, żeby nauki, wypływające z niej stymulowały podmiot do przezwyciężenia i zharmonizowania treści nieświadomości. Jest w tym pewien dialektyczny ruch pomiędzy świadomością i nieświadomością, który wytwarza co raz to nową jakość (stan ducha) w jednostce.

Po przebrnięciu przez pierwsze dwie, z trzech częsci które wykładają fundament teoretyczny nauki jungowskiej przechodzimy do rozdziału "Praktyczne zastosowanie nauki Junga" - to dwie trzecie całej pozycji.

Bez sporego wysiłku intelektualnego, czytając powierzchownie cała ta treść można mieć poczucie że zakrawa o ezoterykę. Jednak dzięki wielokrotnym powtórzeniom wraz z argumentami że jest to empiryczna nauka zapoczątkowana przez ponadprzeciętnego intelektualistę - to wrażenie mija.

Jest nadzieją i lekarstwem w świecie gdzie zbiorowość jest wywyższana nad induwidualnością, wierzę że potrafi wynieść sens życia poza własnego ego.

Wielokrotnie spotykałem się z opinią, że Carl Gustav Jung był prawdziwym geniuszem, nie tylko w zakresie dziedziny jaką jest psychologia, ale także w wielu innych obszarach wiedzy. Z wielką nadzieją sięgnąłem więc po książkę "Psychologia C. G. Junga", w której to uczennica najsłynniejszego reprezentanta nurtu psychologii głębi, Jolande Jacobi próbuje usystematyzować i opisać dorobek swojego mistrza. Samemu Jungowi bowiem nigdy nie udało się wykonać tego zadania.
Zacznę od tego, że książka jest niezwykle trudną w odbiorze lekturą. Mnogość koncepcji i teorii, jakie przewijają się w nauce psychologii głębi momentami wręcz bombarduje. Do właściwego zrozumienia jej treści potrzebne jest skupienie i uważność ze strony czytelnika, tym bardziej, że idee Junga przedstawione na pierwszych stronach książki są wielokrotnie przywoływane w późniejszych rozdziałach.
Niewątpliwie jednak jest to dzieło stanowiące ogromną pożywkę intelektualną. Stanowi fascynującą podróż wgłąb ludzkiej psychiki opartą o badania, którym Jung poświęcił kilkadziesiąt lat życia. Podstawowym jej celem jest objaśnienie czytelnikowi, jak ważne w osiągnięciu równowagi psychicznej jest odkrywanie własnej nieświadomości i ogólnie praca nad tym, co jest głęboko zakorzenione w naszej psychice. Fakt, że niektóre z koncepcji Junga, takie jak rola archetypów czy funkcjonowanie nieświadomości zbiorowej mogą się wydawać kontrowersyjne, jednakże zachęcają czytelnika do podjęcia samodzielnych badań nad tajemnicami własnej psychiki.
Polecam każdemu, kogo nie zrażają trudniejsze książki, a jednocześnie pragnie zrozumieć mechanizmy rządzące naszym umysłem.

Pozycja Jacobi jest przeznaczona dla średniozaawansowanych sympatyków Junga. Autorka zaczyna od przedstawienia struktury rzeczywistości i budowy psychiki według Junga. Otwarcie książki od tak ogólnych i zaawansowanych rozważań może odstraszać potencjalnych czytelników jako niezrozumiałe, jednak cała pozycja jest świetnym opracowaniem ogromnego dorobku Junga, którego nie zdążył opracować on sam.

Bardzo miło i odświeżająco czyta się o podejściu Junga spod kobiecej ręki pani Jacobi. Zdecydowanie polecam miłośnikom psychologii analitycznej.

Wspaniała! Konieczna dla każdego inteligenta ale również dla każdego miłośnika "człowieków" :-D.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Psychologia
  • Psychologia