Szósty

kryminał, sensacja, thriller
Replika
2012-02-28
2010-01-01
szósty morderca blondynka romans miłość

Dobry, wciągający i trzymający w napięciu kryminał. Agnieszka Lingas-Łoniewska pokazuje jak dawne krzywdy, które wyrządzamy mogą zmienić życie innych, przeważnie tych słabszych(dzieci). Chłopak, który był niszczony przez ojca psychopatę stał się krwiożerczym mordercą. Do tego bardzo fajnie wpleciony wątek miłosny. Warta przeczytania, szybko się czyta.

Jak dla mnie bardzo dobra. Szybka akcja, ciekawy wątek miłosny i zaskakujące zakończenie. Czytało się lekko.

Książka nie zachwyciła mnie ani pod względem kryminalnym ani romantycznym. Poprawnie napisana, lecz czegoś jej brakowało. Nie potrafiła mnie wciągnąć i sprawić abym się w niej zatopiła bez pamięci. Sięgając po nią chciałam wypróbować połączenie romansu z kryminałem - po tej lekturze próbę uznaję za średnio udaną. Może inne tytuły robią to lepiej, przetestuję.

Lubię kryminały. Ten wydaje mi się naiwny w swym przekazie, ale może o to chodziło... w połączeniu z nutą erotyzmu i romansu między bohaterami. Czyta się szybko.

"Szósty", to jedna z pierwszych powieści Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, jest tutaj powiązanie romansu w środowisku policji z kryminałem. Jest to jednak jednak jedna z najlepszych książek jakie ostatnio czytałam. To powiązanie gatunków bardzo mi się podobało.
Lektura tej książki wywołała we mnie wiele emocji, nie mogłam jej tak po prostu odłożyć na półkę, zarwałam trochę nocy aby dowiedzieć się kto jest tym psychopatą sadystą, który porywa i po 6 dniach morduje zielonookie blondynki. Prawdopodobnie ma on w tym jakiś swój irracjonalny cel i wg niego to jest sensowne. Fabuła tej książki jest bardzo starannie skonstruowana, szybka akcja pozwala na wchłonięcie czytelnika między swoje kartki.

Marcin Langer jest szefem Śląskiej Grupy Śledczej zajmującej się ciężkimi zbrodniami w rejonie. Od wielu lat związany jest z Angelą, lecz tkwi w tym związku raczej z przyzwyczajenia i wygody niż z miłości. Dziewczyna kilkukrotnie wspominała o zaręczynach lub ślubie, ale Marcin zbywa ją brakiem czasu i rozmowę o tym odkłada na później..., może to związane jest z dziwnymi snami o ślicznej blondynce z zielonymi oczami, które od jakiegoś czasu nawiedzają Langera. W każdym razie uważa on, że Angela nie jest kobietą na całe życie, lecz nie wie jak jej to powiedzieć.
Gdy na Śląsku dochodzi do trzeciego już porwania zielonookiej blondynki Marcin Langer do swojej grupy chce dołączyć profilera, oddelegowana zostaje do ich grupy Alicja Szymczak. Gdy spotykają się po raz pierwszy, oboje mają dziwne wrażenie jakby już się gdzieś widzieli, jakby się znali, tylko nie mają pojęcia skąd. Marcin zdaje sobie sprawę z tego, ze Alicja jest tą dziewczyna z jego snów. Nie ułatwia im to pracy, lecz psychopata nie odpuszcza, więc zamiast na sobie muszą skupić się na śledztwie. Profilerka Alicja sporządza wstępny raport wskazujący na to, że seryjnym mordercą może być ktoś związany z policją, być może nawet policjant, gdyż zbyt dobrze zaciera ślady i jest o krok przed śledczymi.

Zakończenie książki jest zaskakujące, początkowo na mordercę typowałam innego bohatera. Przeczytajcie sami, może Wam uda się dobrze wytypować psychopatę? Poznajcie losy Marcina i Alicji. Polecam tę książkę.

Książkę po raz pierwszy czytałam już kilka lat temu, lecz otrzymałam jakiś czas temu książkę Agnieszki Lingas-Łoniewskiej "Szósty po latach", lecz przed jej czytaniem postanowiłam przeczytać raz jeszcze tę pierwszą aby je porównać.

Agnieszka Lingas-Łoniewska przedstawiła nam sprawę Szóstego, która sama w sobie jest przerażająca. Jak zresztą każda sprawa dotycząca morderstw i nie tylko.
Moje podejrzenia co do sprawcy, zmieniały się wraz z każdą wzmianką upodabniającą daną postać z książki z tytułowym Szóstym. I finalnie nie było to jakieś wielkie zaskoczenie. Mimo to, wątek kryminalny był świetnie poprowadzony, a postaci w dobry sposób opisane. Natomiast nie do końca pasuje mi wątek miłosny, a dokładnie częste "momenty", przy czytaniu, których zastanawiałam się, co miała w głowie autorka. Ale może po prostu ja jestem na to zbyt wrażliwa. Także po przeczytaniu miałam lekki mętlik w głowie, co właściwie myślę o tej książce. Gdyby była ocena mówiąca, że ta książka była "okej" to tak bym ją oceniła. Jako, że nie była to najgorsza książka, to zostawię jej szósteczkę... może tak miało być.

Na półkach: , , , , , ,

W książkach tej autorki jest coś co mnie jednocześnie irytuje, ale nie pozwala przerwać czytania. Przeczytałam, ale żeby mnie ta książka porwała to nie mogę powiedzieć. Chyba bardziej mnie ciekawił wątek kryminalny niż miłosny.

Ani to dobry romans ani tym bardziej kryminał, wszystko bardzo naciągane i miejscami śmieszne.

Ta opowieść do złudzenia przypomina mi "Święte grzechy" Nory Roberts. Tam też seryjny psychopata cyklicznie morduje młode kobiety bo czuje się pokrzywdzony przez los i uroił sobie alegorie do wiary. Tam też mamy romans policjanta i pani psycholog. I wreszcie tam też właściwie takie samo (a od razu wiadome) spotkanie z mordercą, który jest przecież - no dobrze tego nie napiszę... Mimo to uważam, że jest to najlepsza książka autorki, bo tu mamy możliwość poznać bliżej najciekawszego jej bohatera czyli psychopatę. "Okaleczonego psychopatę." Spróbować zrozumieć jego relacje z ofiarą o ironio tą "piątą" nie tą "szóstą" i to jest najciekawsze w tej historii. Warto dotrwać do końca opowieści bo najlepsze (i o dziwo jakoś tak spodziewane) są ostatnie linijki tekstu. Mi osobiście to podobało się najbardziej. Za to moja wysoka ocena, bo to nadało tej banalnej opowieści atrakcyjniejszy sens. Lubię historie lekko psychologiczne gdzie białe jest wiadomo, a czarne nie zawsze jest czarne, albo jest czarne ale z jakiegoś powodu.

97/2020
MIŁOŚĆ, KTÓRA RODZI SIĘ POŚRÓD ZBRODNI. PRZEZNACZENIE, PRZED KTÓRYM NIE DS SIĘ UCIEC.
Agnes zachwyca jak zawsze

97/2020