Tata rządzi!

Okładka książki Tata rządzi!
Andrew Clover Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
literatura piękna
Dad Rules
Świat Książki
2011-05-01
2011-05-01
978-83-247-2167-2
Joanna Figlewska, Sabina Czyżowska-Rychter

Książka szybka, lekka i przyjemna. Napisana w stylu humorystycznym, dopełniają ją zabawne rysunki. Dominuje tu humor angielski, zapewne z racji tej, że autor Andrew Clover jest angielskim komikiem i aktorem.
-----
Autor opowiada swoją historię stawania się ojcem. Pierwsze co robi to krytykuje wszelkie poradniki dla rodziców, które zalegają na półkach księgarni. Stwierdził on, że zawarte w nich rady w żaden sposób się nie sprawdzały i według niego nie były zadowalające😵
Sam bronił się długo przed posiadaniem dzieci, ale w roli ojca radzi sobie bardzo dobrze. Może dlatego, że potrafi sam spojrzeć na świat oczami dziecka.
✏✏✏✏✏✏✏✏✏✏
Pozycja fajna dla przyszłych tatusiów, dla tych którzy chcą być " fajnym tatusiem" dla swojego dziecka👍 Niestety złotych rad tu nie znajdziecie, bo pierwsze co należy robić to patrzeć oczami dziecka, bo każde dziecko jest inne😍
Ale nie dyskryminujmy matek✋ Mamuśki ta książka jest też i dla Was, czytajcie śmiało😊❤

-----

Na podstawie tego co opisywał autor, to można podejrzewć, że książkę kazała mu napisać żona, żeby jakoś zarobił pieniądze... Wiele "opowiastek" jest żenujących i zupełnie nie związanych z ojcostwem.
Dobrnęłam do połowy i dalej nie dało się czytać....

Dobrnęłam do połowy i dalej nie dało się czytać....

Książka zapowiadała się ciekawie, ale wraz z ilością przewracanych stron było coraz gorzej.

Już na pierwszej stronie Andrew Clover, opowiadający historię stawania się ojcem, krytykuje dwustustronicowe poradniki dla rodziców zalegające półki księgarni. Zerknęłam na koniec trzymanej książki:
- No gościu, pojechałeś, masz ponad 300 stron...

Nie przepadam za mocno szczerymi zwierzeniami i naturalistycznymi opisami w literaturze, ze szczególnym uwzględnieniem fragmentów owłosienia łonowego. Moje własne przemyślenia na temat anglosaskiej spontaniczności są takie, że trzymani w ryzach Jej Królewskiej Mości jeśli chodzi o pion moralny i poziom intelektualny, odreagowują ograniczenia zachowując się czasem poniżej krytyki... To tylko takie uogólnienie, może kontrowersyjne i niesprawiedliwe, aczkolwiek potwiedzane przez obserwacje młodych angielskich turystów za granicami królestwa. U siebie tak nie rażą.

Trzeba przyznać, że Andrew Clover jak na człowieka (mężczyznę), który bronił się przed posiadaniem dzieci, jako ojciec radzi sobie doskonale. I to nie tylko w stosunku do swoich pociech; również wobec obcych, z którymi przychodzi mu się zmierzyć. Umie spojrzeć na świat oczami dziecka, każdego. Zazdrościłam mu przede wszystkim luzu w obyciu z małoletnimi...
... Może i ten luz pochodzi z eksperymentów z narkotykami (trawa, crack, kokaina, grzybki), o których pisze wprost. Nie wiem. Zastanawiam się też, na ile szczerze pokazuje częstotliwość ich zażywania. Jako bezrobotny mężczyzna na utrzymaniu żony, siedzący w domu ma bowiem "pole do popisu". Nie podobało mi się to, szczególnie wtedy, gdy pisze, że brał je w obecności swoich małych dzieci.
Opowieść zostawia po sobie dwojakie uczucia: z jednej strony ma się ochotę rabnąć przez łeb autorowi, zaś z drugiej uścisnąć mu dłoń i poklepać po plecach mówiąc: "well done". Trudno. Ale zacytuję tu jego pomysł na to, jak się wyspać/mieć chwilę odpoczynku przy dzieciach: zdjąć koszulkę, położyć się na brzuchu lub boku i pozwolić im malować twoje plecy. One będą w siódmym niebie, a ty będziesz się czuć, jakby masowały cię wróżki.

Informacja uzupełniająca - Andrew Clover jest angielskim komikiem i aktorem. Pewnie gdyby był zwykłym śmiertelnikiem ta książka może w ogóle by się nie ukazała.

- No gościu, pojechałeś, masz ponad 300 stron...

Całkiem przyjemna opowieść ojca, który stara się sprostać tak trudnemu zadaniu, jakim jest ojcostwo. Dominuje typowy angielski humor. Przebija jednak miłość i olbrzymie oddanie ojca do córek.

Bardzo fajna pozycja dla przyszłych tatusiów. Zbiór opowieści i zabaw autora z córkami. Jak tata może być mamą a przy tym wciąż być najlepszym tatą na świecie.
Myślę że warto przeczytać dla tych co chcą być fajnym tatą dla swojego dziecka-kimś więcej niż tylko istnieć, kimś więcej niż prezenty,buziaki,papatki i niby mam czas dla dziecka. Wnioski wyciągnijcie sami bo są naprawde super. Efekty? Mój syn ciągle mówi "tata":) - Bezcenne. itp. itd.

PS. dla tych co negują książke. Trzeba patrzeć oczami dziecka. Tu nie ma złotych rad, bo każde dziecko jest inne, każdy z nas jest inny. Nudne jest to że jeśi brak Ci dystansu i zrozumienia do tej ksiązki to równie dobrze zabraknie Ci do dziecka.

Dowcipna i mądra książka o dojrzewaniu do ojcostwa i odkrywaniu miłości do swoich dzieci. Myślę, że byłaby świetną pozycją dla debiutujących tatusiów, ale i dla kobiet. Ten swoisty pamiętnik Andrew Clovera na pewno je pokrzepi i natchnie wiarą, że nie ma przypadków beznadziejnych, jeśli chodzi o partnerów, którzy panicznie boją się zostać rodzicami.

Prócz tytułu oczywiście ;-) niewiele urzekło mnie w tej książce. Co prawda czyta się ją szybko i przyjemnie, ale niestety tylko tyle. Myślę, że większość z nas miała, ma lub będzie miała podobne jak autor problemy egzystencjalne: jaki mieć pomysł na życie, jak wychować dzieci, jak być szczęśliwym, itp. Fakt nie jest to poradnik - to dobrze. Chyba to Jego kolejny sposób na zarobienie kasy, o której pisze w książce.

Znacznie słabszy Wawrzyniec Prusky w zagranicznej odsłonie. Nic specjalnego.

Znacznie słabszy Wawrzyniec Prusky w zagranicznej odsłonie. Nic specjalnego.

Irytująca książka, ale też czasami zabawna.

Irytująca książka, ale też czasami zabawna.

Dodaj cytat z książki Tata rządzi!