Niezapomniane płyty historii rocka. Tom I

2004-01-01
2004-01-01
83-85729-39-0
muzyka rock historia

Okładka książki Czy jesteś doświadczony? Prawdziwa historia The Jimi Hendrix Experience Carol Appleby, Noel Redding
Czy jesteś doś... Carol Appleby, Noel...
Okładka książki King Crimson. Na dworze karmazynowego króla Piotr Kosiński, Beata Zawieja
King Crimson. ... Piotr Kosiński, Bea...
Okładka książki Iron Maiden. Run To The Hills II: Autoryzowana biografia. Teksty/Przekłady Dave Ling, Mick Wall
Iron Maiden. R... Dave Ling, Mick Wal...
Okładka książki METALLICA Mark Putterford, Xavier Russell
METALLICA Mark Putterford, Xa...

Książka ta to zbiór krótkich "opowieści" o najważniejszych, dla autora, płytach w historii rocka. Teksty, o czym pan Skarżyński uprzedza, w większości ukazywały się na łamach Dziennika Polskiego w bardziej lub mniej skróconych wersjach.

Prasowy charakter tych recenzji w sposób dość znaczny determinował ich objętość, więc rzadko znajdziemy tutaj opis dłuższy niż 2 - 2,5 strony plus oczywiście skan okładki z listą numerów. Podróż rozpoczynamy w roku 1967 płytą "sgt.pepper's lonely hearts club band" a kończymy na "the wall" z 1979 roku. Wybór płyt jest oczywiście subiektywną decyzją autora, więc nie ma sensu tutaj wchodzić w jakąś głębszą polemikę. Znajdziemy w tej pozycji płyty zarówno kultowe, bardzo dobre jak i takie, co do których wyboru można mieć odrobinę wątpliwości - jednakże sięgając po tę pozycję powinniśmy być świadomi jej charakteru więc nie można z tego faktu robić zarzutu.

Dla mnie osobiście problemem był sposób opisania samych już płyt. W tylko kilku przypadkach zawartość krążka została opisana rzetelnie i w sposób wyczerpujący. Większość opisów polega raczej na ogólnikowym opisaniu historii danego zespołu (czasami zabiera to prawie 2 strony) by w ostatnich słowach odnieść się do zawartości krążka. Przez to otrzymujemy dziwną hybrydę recenzji płyty, opisu historii zespołu czy ogólnych dygresji autora odnośnie np. punkowej rewolucji czy komuny. Przybliżenie otoczki danej płyty czy historii jej powstania jest zawsze bardzo ważne i nie powinno być pominięte, lecz w tym wypadku autor, zmuszony do stosowania się do wymogów prasowych, mógł spożytkować tę przestrzeń lepiej - bardziej konkretnie.

Dla osób zaczynających przygodę z rockiem lat 60 i 70 książka ta na pewno zawierać będzie sporo ciekawostek i może spełniać rolę skondensowanej skarbnicy wiedzy. Niestety czar ten pryska, gdy jest się bardziej obeznanym w opisywanym przez autora okresie. Okazuje się wtedy, że pan Skarżyński bazuje na ogólnie znanych historiach i anegdotach, które zachwycić mogą tylko początkujących słuchaczy.

Książka zawiera niestety kilka błędów i chochlików drukarskich, które ze względu na krótki charakter tekstów niestety rzucają się w oczy. Sam autor posiada dla mnie irytującą tendencję do wtrącania słów zagranicznych (leader) zamiast polskich odpowiedników (lider). Dochodzi do tego jeszcze kilka drobnych błędów w tłumaczeniach niektórych tytułów tudzież tekstów, lecz można na to przymknąć oko.

Reasumując - "Niezapomniane płyty historii rocka" mogą być świetną i ciekawą lekturą dla początkującego słuchacza bądź też osoby która do tej pory w żaden sposób nie zagłębiała się w historię danego zespołu lub płyty i czerpała tylko radość ze słuchania. Osoby, które przejawiają większą rządzę wiedzy i zdążyły już zapoznać się z literaturą, która odnosi się do opisywanych przez autora lat, mogą sobie tę pozycję odpuścić, gdyż w żaden sposób nie powiększą oni zdobytej już wiedzy.

• Muzyka
  • Polskie
  • Mp3
  • Biografie muzyków, etc.
  • Muzyczne
  • Mam na półce