Dzikie pola w ogniu. O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej

Okładka książki Dzikie pola w ogniu. O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej
Zbigniew Wójcik Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Biblioteka Wiedzy Historycznej powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteka Wiedzy Historycznej
Wiedza Powszechna
1960-01-01
1960-01-01
Ukraina kresy wschodnie bunty chłopskie Kozacy

Sprawa kozaczyzny opisana w naukowy i ciekawy sposób. Bez emocji zimnym okiem o to chodzi w interpretacji wydarzeń. Sprawa ta mogła być i powinna zostać rozegrana w inny sposób. Niestety w naszej Rzeczypospolitej każdy sobie Panem. Początek końca potęgi państwa obojga /szkoda, że nie trojga/narodów.

Tematyka kozacka jest naprawdę ciekawa i interesująca. Autor w dość dobry sposób przedstawił historię Kozaków. Jest jednak parę "ale". Rok wydania - 1961 - dużo tu wstawek na temat walk klasowych, z uciskiem ludu ukraińskiego etc. Do tego wychwalanie pod niebiosa postaci samego Chmielnickiego, jako wielkiego polityka, na równi z takim Mazzarinim. Podkreślanie co chwila ucisku biednego ludu na Ukrainie i tym podobne. Nie miałbym nic przeciwko gdyby nie fakt, że występuje to co któryś akapit. Na plus na pewno są źródła, zręcznie wstawiane w narrację plus przypisy do nich, dzięki czemu idzie je znaleźć. Warta przeczytania, jednak trzeba poddawać to wszystko krytyce, a poza tym pod koniec może nużyć ze względu na częstotliwość występowania wcześniej wspomnianych wstawek o narodowo-wyzwoleńczym charakterze powstań kozackich.

Bardzo ciekawa książka o kozaczyźnie. Wiele faktów, dat bardzo ciekawie wkomponowanych do narracji.

Dodaj cytat z książki Dzikie pola w ogniu. O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej