rozwiń zwiń

Ossolineum
2003-01-01
2003-01-01
83-04-04509-5
historia dynastia ród władca król monarcha

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Paweł Machcewicz, Marian Małowist, Stefan Meller, Antoni Mączak, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Marek Węcowski, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara, Tadeusz Łepkowski, Anna Świderkówna
Ocena 7,9
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Społeczeństwo polskie od X do XX wieku Ireneusz Ihnatowicz, Antoni Mączak, Benedykt Zientara, Janusz Żarnowski
Ocena 6,7
Społeczeństwo ... Ireneusz Ihnatowicz...

Plusy:
+ Dużo merytorycznej, konkretnej treści zmieszczonej na zaledwie 483 stronach.
+ Bogate opisy każdej dynastii! Największe wrażenie zrobił na mnie charakteryzacja rodu Osmanów.
+ Praca zbiorowa wielu autorów. Każdy znajdzie coś dla siebie, w stylu pisania każdego z nich.
+ Historyk/pasjonat znajdzie w tej pozycji dużo przydatnych informacji.
Minusy:
- Książka nie zainteresuje osób, które dopiero rozpoczynają poznawanie historii.
- Język, sformułowania miejscami mogą sprawić problem w odbiorze tekstu.

Plusy:
+ Dużo merytorycznej, konkretnej treści zmieszczonej na zaledwie 483 stronach.
+ Historyk/pasjonat znajdzie w tej pozycji dużo przydatnych informacji.
Minusy:
- Książka nie...

Ksiazka mnie nieco zawiodla. Chociaz uwazam sie za pasjonata historii, staram sie caly czas doksztalcac, to akurat ta pozycja nic dla mnie nie wniosla. Moze liczylem na nieco barwniejsze odmalowanie tematu, ale moze nie taki byl zamysl autorow. Jak wszystko, to rowniez kwestia gustu

Praca zbiorowa poświęcona dwudziestu kilku dynastiom panującym w różnych krajach Europy od średniowiecza niekiedy aż do dziś. Rozdziały zadedykowane poszczególnym rodom zostały ułożone alfabetycznie.

W ramach rozdziałów zachowano chronologię, o każdym władcy opowiada co najmniej akapit. Monarchowie ważniejsi, dłużej panujący, z wieloma wiekopomnymi decyzjami na koncie dostają więcej miejsca — Henrykowi VIII poświęcono kilka stron. Dowiadujemy się o życiu rodzinnym każdego króla, o problemach, z którymi przyszło mu się zmierzyć. Rozdziały kończą się krótkimi bibliografiami i drzewami genealogicznymi dynastii.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/10/dynastie-europy-sztywnawo.html

Bardzo polecam. Przyjemna lektura dla pasjonatów historii. Ogrom wiedzy po przeczytaniu. Ogrom postaci wylewa się z tej pozycji.

O! Tę książkę lubię. Dobrze napisana praca zbiorowa, w której kolejni autorzy opisują różne europejskie dynastie: te bardziej i mniej znane. Gdy potrzeba mi informacji na temat genealogii lub polityki dynastycznej, chętnie do tej książki sięgam.

Tomasz Babnis

Tomasz Babnis