August i potęga obrazów
- Kategoria:
- historia
- Tytuł oryginału:
- Augustus und die Macht der Bilder
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Data wydania:
- 1999-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1999-01-01
- Liczba stron:
- 378
- Czas czytania
- 6 godz. 18 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 83-232-0834-4
- Tłumacz:
- Lechosław Olszewski
- Tagi:
- Oktawian August Cesarstwo Rzymskie Republika Rzymska Rzym propaganda starożytność
Książka jest pasjonującym studium różnorodnych elementów sfery wizualnej oraz opisów ich odbioru (źródła historyczne oraz literackie, np. Cyceron, Owidiusz, Horacy, Tytus Liwiusz) najbardziej kontrowersyjnej epoki w historii starożytnego Rzymu - przełomu Republiki i Cesarstwa. Historię panowania przybranego syna Juliusza Cezara, Oktawiana Augusta, opisuje Autor poprzez wnikliwą analizę ówczesnej architektury, malarstwa, rzeźb, rzemiosła artystycznego, monet oraz publicznych manifestacji i rytuałów. Z wielką erudycją i pomysłowością, wykorzystując współczesne narzędzia historii sztuki, socjologii i antropologii, ukazuje złożoność rzeczywistości społecznej przełomu er, zarówno w Rzymie, jak i w prowincjach Imperium Romanum. Dzieło Zankera nie jest jednak kolejną biografią najbardziej znanego rzymskiego cesarza, ale barwną opowieścią o przenikaniu się w starożytności sfery sztuki, polityki i religii. Daje zupełnie odmienny od dotychczasowych obraz epoki, będący efektem całkowicie oryginalnego, autorskiego spojrzenia na źródła i wydarzenia.
konsultacja naukowa wydania polskiego: prof. Leszek Mroziewicz, tłum. Lechosław Olszewski. (Licencja: Verlag C. H. Beck München)
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 23
- 18
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
August był władcą Rzymu w okresie przełomowym, w okresie przejścia od Republiki do Cesarstwa. Jako zwycięzca wojny domowej zdołał zyskać sobie dobrą prasę, w dużej mierze dzięki swojej działalności patronackiej nad tak wybitnymi poetami jak Horacy czy Wergiliusz. August forsował reformy w duchu tradycjonalistycznym, a ważnym instrumentem tej jego polityki była również sztuka. Paul Zanker pracę niniejszą poświęca właśnie problematyce wykorzystania sztuk plastycznych dla forsowania politycznych koncepcji princepsa.
Autor zaczyna książkę od przedstawienia kryzysu późnej Republiki, by omówić następnie różnorodne przykłady wykorzystywania sztuki w polityce. Najpierw podczas wojny z Antoniuszem (wyraźna jest tu opozycja Apollo – Dionizos!),później w trakcie pokoju. Zanker interesująco wiąże reformy obyczajowe i polityczne Augusta z konkretnymi przemianami w sztuce. Prezentuje metody artystycznej gloryfikacji idei nowego państwa złotego wieku, a także wpływ oficjalnej klasycyzującej sztuki stolicy na prowincje imperium. Bardzo to pouczające, gdyż pokazuje, że ideowy program może być skuteczny także bez masowej propagandy w mediach. Pod tym względem praca zadziwia swoją aktualnością.
„August i potęga obrazów” to obszerna i bogato ilustrowana monografia. Autor zamieścił 260 ilustracji, które świetnie uzupełniają jego narrację. Tekst jest zresztą pełen odniesień do materiału ilustracyjnego. Książkę dobrze się czyta. To na pewno bardzo pożyteczna lektura dla wszystkich osób zainteresowanych historią sztuki, ale i politycznymi metodami oddziaływania.
Tomasz Babnis
August był władcą Rzymu w okresie przełomowym, w okresie przejścia od Republiki do Cesarstwa. Jako zwycięzca wojny domowej zdołał zyskać sobie dobrą prasę, w dużej mierze dzięki swojej działalności patronackiej nad tak wybitnymi poetami jak Horacy czy Wergiliusz. August forsował reformy w duchu tradycjonalistycznym, a ważnym instrumentem tej jego polityki była również...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOkazanie propagandy Augusta poprzez sztukę, przy czym trzeba pochwalić dobrze dobrane ilustracje. Poruszenie tematów również ze stronny historycznej, dzięki czemu wszystko łączy się w jedną płynną całość. Książka dla każdego kto interesuje się starożytnością.
Okazanie propagandy Augusta poprzez sztukę, przy czym trzeba pochwalić dobrze dobrane ilustracje. Poruszenie tematów również ze stronny historycznej, dzięki czemu wszystko łączy się w jedną płynną całość. Książka dla każdego kto interesuje się starożytnością.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobre kompendium wiedzy na temat wykorzystania przez Oktawiana Augusta sztuki (i nie tylko) do kreowania swego wizerunku. Autor nie skupia się jednak tylko na sposobach pierwszego władcy cesarstwa, w swej pracy nawiązuje też do praktyk wcześniejszych (schyłek republiki, czasy hellenizmu) oraz późniejszych (następni cezarowie).
Bardzo dobre kompendium wiedzy na temat wykorzystania przez Oktawiana Augusta sztuki (i nie tylko) do kreowania swego wizerunku. Autor nie skupia się jednak tylko na sposobach pierwszego władcy cesarstwa, w swej pracy nawiązuje też do praktyk wcześniejszych (schyłek republiki, czasy hellenizmu) oraz późniejszych (następni cezarowie).
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to